Ducato I:n vaihdelaatikkoko?

0lli

Matkailuauto-Ducatoni vm. -91 oireilee. Ajossa ihan normaali, hyvin kulkee eikä pidä ääntä. Mutta kun hidastaa ja putoaa tyhjäkäynnille, kuuluu vaihdelaatikosta tai siltä seudulta jostain ihme ronksunaa. Siis paikalla ollessa. Onko näissä tyyppivikana hajoilevat lootat? Autolla ajettu reilu 200t.

7

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouheeksi

      25vuotta vanha auto on jo niin antiikkinen ja alkeellinen saati nyt moisen matkailuautona pitäminen että vikaa on ja lisää tulee ajoit tai et.
      Elektroniikka hajoaa vanhuuttaan ja tekniikka happanee käsiin olipa km mitä tahansa koska sitä ei valmistaja ole tarkoittanut aikamatkailuun vaan normi käyttöikä on sen max 15v ja paaliin.
      Tarkoittaa sitä että tuon arvo on korjauskustannuksiin pitokustannuksiin nähden jo alempi ja luotettavuus surkeaa luokkaa jos muuten ajo-ominaisuudet&teho,mukavuus taloudellisuuskin mennyttä aikaa.

      • 0tt0

        Oltiin "romullamme" Manner-Euroopassa viime kesänä ajelemassa, 3500km tuli. Etukäteen arvelutti lähteä tuolla vitsikkäällä kotterolla sinne ihmisten ilmoille. Mutta yllätys oli, että suht paljon tuli samanikäisiä ja vielä rupisempia Ducatoja ja sen sisarvehkeitä vastaan. Että kyllä noitten tekniikka aika hyvin pelittää. Ei siellä pellin ja kojelaudan alla monta sataa grammaa ole hapantuvaa elektroniikkaa tai muutakaan ajan myötä kuolevaa osaa.


    • tukilaipat-finaalissa

      Voisikohan tuon ikäisessä olla kyse pelkäistä resonansseista, jotka jouhtuisivat jonkin laatikkoa tai moottoria tukevan kumipuslan / laipan finaalissa olosta?

      Näin oli aikoinaan noin 185tkm ajetussa takavetoisessa henkilöauto-dielesissäni ja piti vaihdattaa useampia haurastuneita tukikumeja, kuten vaihdelaatikon tukilaippa ja niiden aiheuttamat äänet loppuivat siihen. Merkkiliikekin aluksi epäili äänien johtuvat laatikosta, ottivat öljyt alas ja tarkistivat tilanteen, mutta mitään metallihippua / silppua ei löytynyt. Muistaakseni laskuttivat vain öljyn ja suodattimen mutta ei työtä laatikon osalta.

      Ps. Vaikka onkin manuaali, niin kannnustan vaihtamaan uudet öljyt, eivät ne laatikossakaan ikusia ole j avielä vähempi Suomen kesä-talvi olosuhteissa kondensitioineen. Sama takavetoisten perän suhteen... noin 80tkm tai joka kolmas tai maximi joka viides vuosi.

    • Paina_kytkintä

      Jos ronksottaa tyhjäkäynnillä ja lakkaa kytkintä painettaessa, ääni tulee vaihteistosta. Ei syytä huoleen, jos ronksotus lakkaa, kun hiukan nostat kierroksia: moottorin epätasaisesta käynnistä johtuen vaihteiston rattaiden välykset siinä kolisevat edestakaisin.

    • 0tt0

      Ronksotti epämääräisesti tyhjäkäynnillä vain, kun oli vähän matalat kierrokset ja kone pomppi. Päätteltiin äänen laadun perusteella pitkällisen pohdinnan ja palaveroinnin tuloksena, että edellisten omistajien jäljiltä kytkinkopassa oli joku sinne jäänyt pultti tai mutteri. Se sitten osui välillä enemmän ja välillä vähemmän vauhtipyörään ja tuotti ihmeellisiä ääniä. Nyt ei ongelmia, kun tyhjäkäynti isompi ja käy tasaisemmin. Ei siis paaliin vieläkään.

      • dfghjklkjhg

        Jos siellä olisi joku irrallinen pultti ronksottelemassa, niin vakavia vaurioita olisi jo syntynyt varmuudella.


      • öllölä_

        Jep, olis asetelma ja ehkä vauhtipyöräkin entisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1047
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe