Olen ajatellut, että pitäisikö alkaa suunnistamaan. Saisi olla ulkona ja metsässä. Mutta... en pidä juoksemisesta. Hiihdän, pyöräilen, uin, kävelen tiellä ja metsissä. Onko mitään järkeä suunnnistaa, jos ei juokse?
Uusavuton uusisuunnistaja
7
2181
Vastaukset
- sienijamarjapaikat
Tottakai on. Ei kukaan määrää juoksemaan suunnistaessa.
Kuntosuunnistus on nimenomaan kaikille, jotka haluavat liikkua metsässä kartan ja kompassin kanssa.
Suunnistukset lähtevät määrättyyn aikaan ja päättyvät, kun kaikki tulevat pois metsästä. Jos joku viipyy niin, että hänen pitäisi olla kävellen perillä, niin häntä lähdetään etsimään.
Suunnistuksessa voi jokainen asettaa oman tavoitteensa. Kilpailijat kyllä käyttävät kuntorasteja harjoittelussaan, mutta muuten kävellään ja jolkotellaan omaan tahtiin.
Suunnistusta on helppo kokeilla, koska ainoa erikoisvaruste on kompassi ja halvimmat saa parilla kympillä. Karttamaksu vaihtelee paikkakunnittain, mutta 5-8 euroa riittää.
Jos olet epävarma taidoistasi, niin ota järjestävään seuraan ennakkoon yhteyttä. Heidän aktiiveistaan voi joku opastaa sinut rastilta rastille ensimmäisellä kerralla.- metsään.meni
Kiitos kannustuksesta "sienijamarjapaikat". Täytyy panna harkintaan vakavissaan. Olenkin jo katsellut paikalisia seuroja sillä silmällä.
- KarttakoVäärinpäin
Monet seurat järjestävät varsinkin keväisin paitsi lasten, niin myös aikuisten suunnistuskouluja, joissa kaikki tarvittava kerrotaan ja opastetaan. Mutta myös näin myöhemmin kesällä voi tulla mukaan. Jos on epävarma ja kaipaa opastusta, niin rohkeasti vaan kysäisemään iltarastijärjestäjiltä apua. Lähes aina löytyy joku kokenut, joka mielellään opastaa aloittelijaa.
- Metsästähyvämieli
Jos olet pääkaupunkiseudulla, katso kohta alkava alkeiskurssi suunnistuskoulu.net.
- Huonokuntoinen
Mielestäni suunnistus lajina sopii kaikille jotka haluavat liikkua luonnossa. Vaikka et lähde metsään kilpamielessä, niin kiehtovaa lajista tekee mm sen että kuntorasteilla (mutta myös osallistujamäärältään suurissa kisoissa) on yleensä melkein mahdotonta tulla viimeiseksi jos kävelee radan tekemättä suurempia pummeja. Kun kävelee ehtii lukea karttaa tarkemmin ja eksymisen todennäköisyys pienenee. Eksyminen vie niin valtavasti aikaa, koska metsä on valtavan iso. Kun kävelet sen suunnistusradan huomaat usein että sinut ohittaa silloin tällöin sama henkilö useampikin kerta.
- apajathaltuun
Suunnistuksen pitäisi olla kansalaistaito yhtä hyvin kuin uimisen. Kun osaa suunnistaa voi olla rohkeampi marja- ja sienipaikkoja etsiessä.
- Anonyymi
Toivon, että tämä kannustaa, kun pummaat:
Suunnistusta takana nyt 39v. Edelleenkin sama kaveri (nyt jo äijäporukka) koolla. Olen ko porukan "avuttomin" taidoiltani aina ollut, ja olen edelleenkin. Suuri kiitos ja kunnia kavereistani niille, jotka ovat olleet usein samassa kyytikunnassa ja keksineet ajanvieton odotellessaan minua metsästä. Ja kunnia parille heistä, jotka podiumeillakin ovat sillointällöin olleet. Melko sama määrä on talvisin hölkkä ja hiihtokilometrejä hankkineet.
Ja sitten asian ytimeen:
Metsässä olen siis käyttänyt aikaa vähintään tuplat porukan taitavimpaan. Kilometrejä ehkä noin puolitoistakertaisen määrän. Edelläkerrottu tekee sitten sen, että kun kevättalvisin yhdellä hölkkälenkillä katsomme aina, mistä kukin olemme tehdyt, on minulle kevyt homma pitää kaikki takanani. Ja ompa niin maastojuoksussa, kuin radallakin putkahdellut eri ikäsarjoissa sitten niitä kansallisia palkintotilojakin, sekä yksi Sm sijoituskin.
Kun siis pummaat, niin pummaa rauhassa ja hyvillä mielin. Palkitse siitä itsesi vaikka kylmällä oluella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1881305
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t250609Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53564
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7560