Näyttää siltä, että on tulossa uusi riita kesälomalla sairastumisesta ja oikeudesta siirtää lomia sairausajalta. Kyseessä on ilmeisesti EU-oikeuden ennakkopäätöksistä, joiden perusteella sairastuminen oikeuttaa siirtämään lomapäiviä ilman omavastuupäiviä. Suomessahan päädyttiin normienpurkutalkoissa takaisin vanhaan malliin jossa lomalla sairastuessa on omavastuupäiviä, joka nyt ainakin vaikuttaa EU-lakien vastaiselta.
Olipa asia miten tahansa on edessä todennäköisesti vuosien käden vääntö mihin tulokseen oikeudessa päädytään, ja miten nopeasti suomalainen lainsäädäntö omaksuu uuden kannan.
Lainaus:
Ohjeistimme keväällä vuosilomalain muutoksista, jotka tulivat voimaan 1.4.2016. Kerroimme, että uuden lain mukaan loman aikana sairastunut tai muuten työkyvyttömäksi tullut työntekijä menettää pahimmillaan 6 lomapäivää ns. omavastuupäivinä. Työntekijälle kuitenkin taataan 24 päivän mittainen loma, jos hän on työsuhteensa keston perusteella sellaisen ansainnut.
Nyt tilanne näyttää omavastuupäivien osalta paremmalta. SAK:ssa on juuri selvitetty vuosiloman aikana sairastumista EU-tuomioistuimen tuomioiden valossa. Kolmessa tuomiossa on lähdetty siitä, että kaikki ansaitut lomapäivät pitää suojata työkyvyttömyyden varalta. Ennakkopäätöksissä työntekijät saivat pitää ansaitsemansa 30 kalenteripäivän, 22 työpäivän ja 38,5 työpäivän mittaiset vuosilomat sairastumisesta huolimatta. Tämä tarkoittaa sitä, että vuosilomalain säännös omavastuupäivistä ei ole EU-oikeuden mukainen
http://www.teamliitto.fi/?x32730=15963459
EU-tuomioistuimen ennakkopäätös
2
157
Vastaukset
- TulkitsitVäärin
Nyt aloittajalla menee puurot ja vellit sekaisin.
Tuo, mitä lainasit koskee sitä, jos sairastuu ENNEN lomaa. Silloin nykyisen lain mukaan lomaa pitää siirtää, jos TYÖNTEKIJÄ SITÄ PYYTÄÄ.
Jotkut yritykset eivät näin ole toiminut, joten sen takia tuo juttu temmin sivuill.
Normipurkutalkoissa päätetty vanhaan tapaan siirtyminen, niin tuo juttusi ei millään tavalla koske sitä. Vaan kyse on ENNEN lomaa sairastumisesta.- VastausLöytyyVasemmalta
Miten voidaan tulkita seuraava: "SAK:ssa on juuri selvitetty vuosiloman aikana sairastumista EU-tuomioistuimen tuomioiden valossa." Ilmeisesti useammallakin eri tavalla.
Mikä tuossa kertoo, että kyseessä olisi ENNEN lomia eikä lomien aikana sairastuminen. Vuosilomalaissa siirryttiin lomakauden alussa takaisin vanhaan käytäntöön, jossa loman AIKANA sairastuessa on omavastuuaika, joka kuluttaa lomapäiviä vaikka työntekijä pyytäisikin siirtämään lomaa sairausajalta. Missään vaiheessa ei ole muutettu ENNEN lomaa sairastumisen vuoksi pyydettyä loman siirtoa, vain loman AIKANA sairastuessa. Luetaan mitä siinä tekstissä oikeasti lukee eikä tulkita sellaista mitä siinä EI lue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504057Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72345- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei71258Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1181068Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895