Käyttäkää heijastinta

Autoileva kävelija

Monet ihmiset tuntuvat luulevan että ainakin Helsingissä kanta-kaupungin alueella voi huoletta kävellä ilman heijastinta koska joka paikassa on katuvalot. Valitettavasti asia ei ole näin, joskus risteysalueella saattaa suojatie jäädä pimentoon joko vastaantulevan auton valoista johtuen, tai sitten siitä syystä että katuvalot on väärin sijoiteltu.

Muutamaan otteeseen on käynyt niin että jalankulkija on "ilmestynyt" suojatielle vasta muutaman metrin päästä. Kantakaupungissa nopeudet ovat pienet, joten mitään onnettomuuksia ei ole vielä päässyt tapahtumaan, mutta ei se mikään mukava tunne ole kun joutuu tekemään äkkijarrutuksen.

Siis itsenne ja autoilijoiden takia, käyttäkää heijastinta. Mulla on sekä takissa että laukussa, koska autoilun ohessa myös kävelen paljon.

2

397

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tape

      sillähän asia korjaantuu. Exelikin voisi ottaa vinkin käyttöönsä.

    • lissu

      toki tarpeellista mutta new balanseissa heijastinpintaa tosi runsaasti edullisimmin
      todennäköisesti saat ne siltä maralta
      lippajärventiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5168
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2881
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2584
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1942
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1779
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1772
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1647
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1388
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe