15 vuotiaan pojan laihdutus

Aapo_15v._Pori

Juu elikkä olen 15 vuotis poika. Joka haluaisi laihduttaa. Minulla on huonot kuntotekijät. Pituutta 170cm ja painoa vähän alle 90kg. Käytän joskus (noin 3-5 viikon välein) alkoholia, mutta en usko tämän vaikuttavan painooni millään tavalla. Antakaa hyviä laihdutus vinkkejä tälläiselle aloittelialle.

Ps. Toivon ettei mikään maija 34v. ala saarnaamaan minulle tuosta alkoholista. Haluan laihtua, en raitistua.

Pss. Älkää esittäko mitään kysymyksiä, sillä tuskin vastaan niihin.

11

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mayja-70

      Pelkäänpä sinun saaneen kilosi istumalla koulussa ja kotona.
      Olet varmaan nenu kiinni maagisissa koneissasi 24h/vrk.
      Makeita namusia ja cocaa kuluu tietysti siinä sivussa, kun
      toisellä kadellä räpistelet näppäimiä.

      Ensi'tekijöiksi on hyvä tietää, missä on,
      voidakseen suunnistaa, minne haluaa - eikö?
      Otapa nyt sinne koneellesi hiukan muistiinpanoja,
      mitä syöt ja paljonko liikut.
      Jos oikein haluat päästä asiasta perille, niin
      kirjoitapa sinne myös, söitkö nälkääsi vai mielipahaasi.
      (minä syön stressiin, mielipahaan, pelästykseen, pettymykseen,
      nälkäänikin taisin syödä vuosia sitten - juu, kerran söin nälkääni!
      Itse käytän muistiinpanoihin vihkoa, johon merkkaan kynällä.)
      Sitten naputtele/kirjoita ylös paljonko liikut.
      Näin alat hahmotella hiukan omaa tilannettasi.
      Ennen koulun alkua olet professori omassa
      terveessä elämäntavassasi ;-)
      Lykkyä tykö!

      • k...k

        Juu kyl mää vedän koneen ääressä karkkia ja cocaiinia


      • Mayja-70
        k...k kirjoitti:

        Juu kyl mää vedän koneen ääressä karkkia ja cocaiinia

        Tuota, tarkoitin kyllä coca'colaa!
        Täytyy opetella tätä nuorten sanastoa,
        ettei tule väärinkäsityksiä!


    • bjlä

      Lopet se pämppääminen niin se läski lähtee!

    • vantaaalt

      Lopeta juominen, aloita kuntoilu!

    • Kokeilenäitä

      Vähennä makeisia ja yleisesti kaikkia herkkuja. Vähennä vaalean leivän syöntiä, ja lähde vaikka 10min lenkille, ja lisää lenkkiin aina 5min lisää, ja jossain vaiheessa onkin jo kasassa se tunnin lenkki, mikä riittää alkuun ihan hyvin :) liikunnasta ei kannata tehdä mitään "pakkopullaa". Kokeile vaikka lähteä pyöräilemään rannalle, ja mene uimaan. Pyöräile/kävele kouluun jos matkaa alle 4km. Itse olen samanlaisessa tilanteessa, olen 5cm lyhyempi ja joku 80kg, ja olen pari kiloa saanut pois vaan vettä juomalla :) Juo siis vettä 2-3 litraa! Tutullani lähti 5kg pois kun alkoi juomaan vettä tuon verran, kun normaalisti ei edes juonut.. Tsemppiä sinulle!

    • sinuna vain liikkuisin enemmän ja söisin vähemmän kalorista ruokaa äläkä huoli ei alkoholin pitäisi vaikuttaa painoon mitenkään

    • 15f

      Vaihda herkut sellasiin jotka täyttää vatsan mutta ei lihota. Koneella voi juoda vaikka teetä. ei illalla muuta kuin yrttiteetä, muuten menee unet. Napostele porkkanoita, kurkkua, vesimeloonia jos on pakko nakerrella jotain. Sokeriton pastilli tai xylitol purkka on hyvä kaloriton vaihtoehto. Täytä vatsa proteiineilla joissa ei ole sokeria = sokerittomat & rasvattomat rahkat, joihin voit lisätä marjoja, eli täytettä. Jos juot 3 viikon välein, ethän krapulassa syö sitten pitsaa ja karkkeja? hirveä kaloritankkaus voi tehdä tyhjäksi viikon kurikuurin jos syöt ahmintapäivänä monen päivän kalorit. Ja keksi muutakin tekemistä kuin netin tuijotus, jossa vain pylly leviää ja vatsamakkara kasvaa:)

    • Kcal

      Laske 40 kcal= 1p. Ja syöt 20pist. Päivässä. Lähtee aivan varmasti vähintään 1kg viikossa.

    • juha99

      Mee salil

    • broo5

      Itse olen samassa tilanteessa kuin sinä pituutta on 168cm ja painoa 95kg, ikää 14v., juon viikottain ja en harrasta liikuntaa, tekisi mieli laihduttaa mutta ei ole motivaatiota ja liikunta tuntuu raskaalta, joten sitä ei jsksa harrastaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6324
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe