EN OLE NÖRTTI

eeeeiiii

Voi kai sitä hakea työtä soittamalla ja käymällä paikan päällä. Olen Atk kammoinen ikä ihminen ja en hirveesti osaa lähetellä cv ja muuta liitteitä liitteitä.
Miksi, tässä kohta 60 iässä ( 1958 v.)pitäisi olla niin tietokone nörtti?Ja niille kursseille ei ole kiinnostusta ja olen elänyt aikakautta lapsuudessani, missä ei ollut tv:tä, kiinteää puhelinta, jääkaappia, ei keskuslämmitystä vaan öljykamina ja leivinuuni josta lämpöä tuli tupaan.
Onko teillä kellään vastaavanlaista kokemuksia ?
Olen pitkäaikaistyötön ja työmarkkinatuella oleva.Toivoisin jo pääseväni eläkkeelle joka voisi olla 64 vuotiaana ?

6

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KursseilleMars

      "Miksi, tässä kohta 60 iässä ( 1958 v.)pitäisi olla niin tietokone nörtti?Ja niille kursseille ei ole kiinnostusta ja olen elänyt aikakautta lapsuudessani, missä ei ollut tv:tä, kiinteää puhelinta, jääkaappia, ei keskuslämmitystä vaan öljykamina ja leivinuuni josta lämpöä tuli tupaan."

      Olen 1954 syntynyt ja IT alalla. Ollut koko työurani. Eläkkeelle on aikomus jäädä 68-vuotiaana, jos ei mitään ihmeellistä tapahdu.

      60-vuotias oppii uusia asioita ihan samalla tavalla kuin nuoremmatkin. Eli ei muuta kuin kursseille. Sinullekin avautuu ihan uusi maailma.
      IT-nörttiys on ihan eri asia kuin peruskäytön opettelu.

      • ei_lisäkoulutusta

        60-vuotias ei opi enää mitään. Jo 40-vuotiaana alkaa aivoissa tapahtua reaktio, jota voisi kutsua käyttämättömän kapasiteetin puruksi. Jos et ole käyttänyt aivojasi, et niitä enää 60-vuotiaana ala käyttämään ihan tuosta vain.
        IT-alan ihmiselle voisin suosittaa alan vaihtoa: Aivojen kannalta kuluttava ala ja pääsee eläkkeelle terveempänä, kun ei urauta aivojaan. Jo 10 vuoden ura alkaa aiheuttamaan haittoja. Suurimmista ongelmista kärsivät ihmiset, joilla on takana useampia teknologian vaihdoksia - eli hommia voi tehdä kohtuullisen turvallisesti, jos pitäytyy oppimassaan mutta toisaalta ei myöskään tee hommia kiireessä. Eri asia tietysti, jos lisäkoulutus hahmottuu rinnakkaiseksi eli täydentäväksi - eikä päällekkäiseksi tekniikaksi.


    • Työnantaja

      Soittaminen on aina paras. Ei sellaisia paskaposteja ja ceeveitä kukaan jaksa lukea. Ne deletoidaan suoraan.

    • ei_onnistu

      Ei kannata soittaa ainakaan. Puhelunsiirrolla saa puhelun menemään ties minne ja kun puheluun vastaaja kyllästyy vastailemaan on siirto lähes varma - työnantajahan maksaa viulun! ;)

    • Anonyymi

      Google haku Aleksi Nivalan lempi nimi IT nörtti.
      Nortti ovensuussa tupakka mummu tervehtii ei näy saman nimiset.

      IT nörtti Aleksi Asentaja oikeuksin.
      Tekee puhelin numero siirrot jotka rikos syyteet avataan.
      IT liikkeet jotka saa puhenauhaa tehdä verotus kuitti huume osuus.

    • Anonyymi

      Eläkkeelle vaan sukkka kutomaan. Miten muuten selviät muista asioiden hoidosta. 81-vuotias äitinikin käyttää tietokonetta 😃

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3904
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2081
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      230
      1370
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      136
      1289
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      114
      1169
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1168
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      71
      1067
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1015
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      906
    Aihe