Tasapaino-ongelma

Hei!
Oisko kellään mitään simppeleitä vinkkejä joilla parantaa tasapainoa hieman paremmaksi? Meinaan käyn estetunneilla, ja välillä sattuu niin etten pääse hyppyyn kunnolla mukaan ja lennän tämän seurauksena kaulalle tai tipun. Ja tätähän siis käy itseasiassa melko usein, sillä olen juuri aloittanut puolivuotta sitten esteet, että eiköhän se jonkin verran myös itse kehity. Mutta miullahan on ollu koko ikäni ihan sairaan huono tasapaino vaikka oon harrastanu ratsastusta jo reilut 6 vuotta, niin ne vinkit ois kivoja.
4289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisiko sinun mahdollista ottaa yksityistunteja muutamia kertoja? Voisit pyytää liiantyöskentelyä niin että voisit harjoitella tasapainon säilyttämistä ensin sileällä, sitten puomeilla ja kavaleteilla ja sitten pienillä esteillä. Liinassa voisit ratsastaa käden sivuille ojennettuina ja ilman jalustimia, ja/tai jalustimet jalassa kevyttä/kenttäravia ilman että pidät käsilläsi mistään kiinni. Tasapainoharjoituksia on toki muitakin kuin nämä mainitsemani, mutta näistä oli aikanaan paljon apua itselleni.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistäsi, vaikuttava todella hyviltä. Ei ole kuitenkaan varaa käydä yksityistunneilla, joten näitä en valitettavasti voi kokeilla. :/

    Äänestä

Hmm... Olisiko sinun mahdollista ottaa yksityistunteja edes satunnaisesti silloin tällöin? Esim yksi tunti nyt ja seuraava "sitten joskus"? Ymmärrän hyvin tuon rahaongelman, yksityistunnit ovat kieltämättä melko kalliita, mutta jos todella haluaa päästä eteenpäin, se käy parhaiten sillä tavalla. Kuka tietää, ehkä saisit jonkinlaisen ahaa-elämyksen jo yhdelläkin tunnilla, kun opettaja keskittyisi kokonaan sinuun. Jos vain on mahdollista, kokeile edes sen yhden kerran, siitäkin voi olla jo iso apu.

Mutta kuinka suuressa ryhmässä ratsastat? Jos hevosia on kentällä vain pari kolme kerrallaan, voisit silti ehkä pyytää opettajaltasi liinatyöskentelyä tai jotain muuta tasapainotuntia? Ratsastus ilman jalustimia auttaa myös, joten jos mahdollista, sitäkin kannattaa harjoitella niin paljon kuin mahdollista. Kun jalustimista ei saa tukea, oppii väkisinkin pitämään tasapainoa yllä, mikä auttaa sitten esteilläkin. Ryhmätunneilla on hankala vaikuttaa siihen mitä tunnilla tehdään, mutta kannattaa ainakin kysyä olisiko mahdollista.

Äänestä

Niin, toki jos saisi joskus aikaiseksi säästää tarpeeksi rahaa kun tosiaan kalliita ovat. Tunneillamme ratsastaa korkeintaan 7 ratsastajaa, eli jotain tuota luokkaa aina. Todella vaikea siis vaikuttaa tuntiin itse ja saada tällaista harjoitusta. Mutta voisi olla hyvinkin mahdollista että voisin harjoittaa tasapainoa ilman jalustimia, täytynee kysyä.
En kyllä tosiaan tajua, että jokakerta kun olen mennyt ilman satulaa niin en ole tippunut kertaakaan, ja tosi harvoin meinannut menettää tasapainon. Mutta satullalla taas aivan eri asia, ehkä säädän siellä selässä liikaa tai jotain.
Kiitos tosiaan vinkeistäsi, täytyy kysyä opettajalta ja testata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


horjuva kirjoitti:

Hei!
Oisko kellään mitään simppeleitä vinkkejä joilla parantaa tasapainoa hieman paremmaksi? Meinaan käyn estetunneilla, ja välillä sattuu niin etten pääse hyppyyn kunnolla mukaan ja lennän tämän seurauksena kaulalle tai tipun. Ja tätähän siis käy itseasiassa melko usein, sillä olen juuri aloittanut puolivuotta sitten esteet, että eiköhän se jonkin verran myös itse kehity. Mutta miullahan on ollu koko ikäni ihan sairaan huono tasapaino vaikka oon harrastanu ratsastusta jo reilut 6 vuotta, niin ne vinkit ois kivoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu