Mitä tehdä itsenäisesti ratsastaessa?

mitästekisin

Elikkäs, jotain tunti-ideoita ottaisin mielelläni vastaan! :D Hepo on tasoltaa va B ja on A:n asioitaki opeteltu on.
Mulla on vaan ongelmana et ei mul riitä motivaatio jankata sitä samaa tehtävää sitä koko tuntia (ratsastustunneilla jaksan jostain syystä kuitenki, vaikkei ope joutuiskaa korjaamaan). Esim, väistöt, teen niitä sellatti et teen vaikka mitä oudoinpia reittejä ympäri kenttää, ja teen sitä väistöä vaan niin kauan että se tulee läpi kunnolla ja heppa menis kivasti. Tietty kun toi on niin taitava ni ei siinä kauaa mene kun pääsee helpolla koko kentän lyhyempään suuntaan kokonaan mentyy.
Mut todellaki, kun saan hepan läpi, ni mitä mä sit tekisin? Ku en vaa ite keksi et miten voisin ''nostaa tasoa'' näissä.
Tietty se jankkaus on hyväks mut en oikeesti pysty tekemään sitä samaa tehtävää jos sen saa jo onnistumaan. :L
Vinkkejä et voisin nostattaa vaikeustasoa näissä tai jotain? Tai oikeesti jos teil on jotai hankalia tehtäviä/reittejä päässä, ni kertokaa ihmeessä! :) Ei mitään mielikuvitusta mulla näillä..

3

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JonnyPony

      Jos en oo jo myöhässä ni tee vaikka laukanvaihtoja ja sulkutaivutuksia laukassa ja ravissa. Jos hevonen on tosiaan tarpeeksi taitava niin käytä sitä hyväksesi ja tee haastavampia juttuja kuin pelkkiä väistöjä.

    • Heppahullupöpi

      Kokeile etu- ja takaosakäännöksiä sekä kokeile juoksuttaa. Sit voit vaikka ottaa maastakäsittelyä sekä ravi käynti siirtymisiä sekä ravi laukka siirtymisiä. Pyydä myös vaikka joku kaverisi joskus tallille mukaasi.

    • z--

      Ihan ehdottomasti kannattaisi mennä tunnille juuri tuon hevosen kanssa! Kaikilla on ratsastaessa aina kehitettävää ja varsinkaan kun et ole vielä itse hevosen tasolla, taatusti saisit paljon opeteltavaa kun ottaisit edes muutaman tunnin. Opettaja voisi kertoa, mitä sinun tulee itse korjata ja miten pääsisin taas askeleen edemmäs.

      Itseasiassa saman tehtävän jankkaus ei ole hyväksi. Ei ole mitään järkeä tehdä samaa asiaa kovinkaan pitkään, jos se sujuu. Tai vaikka ei sujuisikaan, samaa tehtävää ei kuulu tehdä kovin kauaa, siinä vain hevonenkin kyllästyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2368
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1603
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1277
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      243
      1043
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      859
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      849
    Aihe