Mitä tehdä itsenäisesti ratsastaessa?

mitästekisin

Elikkäs, jotain tunti-ideoita ottaisin mielelläni vastaan! :D Hepo on tasoltaa va B ja on A:n asioitaki opeteltu on.
Mulla on vaan ongelmana et ei mul riitä motivaatio jankata sitä samaa tehtävää sitä koko tuntia (ratsastustunneilla jaksan jostain syystä kuitenki, vaikkei ope joutuiskaa korjaamaan). Esim, väistöt, teen niitä sellatti et teen vaikka mitä oudoinpia reittejä ympäri kenttää, ja teen sitä väistöä vaan niin kauan että se tulee läpi kunnolla ja heppa menis kivasti. Tietty kun toi on niin taitava ni ei siinä kauaa mene kun pääsee helpolla koko kentän lyhyempään suuntaan kokonaan mentyy.
Mut todellaki, kun saan hepan läpi, ni mitä mä sit tekisin? Ku en vaa ite keksi et miten voisin ''nostaa tasoa'' näissä.
Tietty se jankkaus on hyväks mut en oikeesti pysty tekemään sitä samaa tehtävää jos sen saa jo onnistumaan. :L
Vinkkejä et voisin nostattaa vaikeustasoa näissä tai jotain? Tai oikeesti jos teil on jotai hankalia tehtäviä/reittejä päässä, ni kertokaa ihmeessä! :) Ei mitään mielikuvitusta mulla näillä..

3

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JonnyPony

      Jos en oo jo myöhässä ni tee vaikka laukanvaihtoja ja sulkutaivutuksia laukassa ja ravissa. Jos hevonen on tosiaan tarpeeksi taitava niin käytä sitä hyväksesi ja tee haastavampia juttuja kuin pelkkiä väistöjä.

    • Heppahullupöpi

      Kokeile etu- ja takaosakäännöksiä sekä kokeile juoksuttaa. Sit voit vaikka ottaa maastakäsittelyä sekä ravi käynti siirtymisiä sekä ravi laukka siirtymisiä. Pyydä myös vaikka joku kaverisi joskus tallille mukaasi.

    • z--

      Ihan ehdottomasti kannattaisi mennä tunnille juuri tuon hevosen kanssa! Kaikilla on ratsastaessa aina kehitettävää ja varsinkaan kun et ole vielä itse hevosen tasolla, taatusti saisit paljon opeteltavaa kun ottaisit edes muutaman tunnin. Opettaja voisi kertoa, mitä sinun tulee itse korjata ja miten pääsisin taas askeleen edemmäs.

      Itseasiassa saman tehtävän jankkaus ei ole hyväksi. Ei ole mitään järkeä tehdä samaa asiaa kovinkaan pitkään, jos se sujuu. Tai vaikka ei sujuisikaan, samaa tehtävää ei kuulu tehdä kovin kauaa, siinä vain hevonenkin kyllästyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe