Taukoilevat työkaverit

MikäMättää3

Työskentelen sosiaalialalla kunnalla. Työpaikalla on muutama työntekijä, kenet näkee jatkuvasti istumassa tauolla. Räplätään kännyköitä, ollaan Facebookissa, ryystetään kahvia ym. Eräs päivä yksi istui valehtelematta ekat 1,5 tuntia kahvihuoneessa, eikä kyseessä ollut mikään palaveri. Asiakkaille tarkoitetut kahvileivät katoavat välillä henkilökunnan suihin, niin että asukkaat jäävät ilman. Osa asukkaista jätetään toistuvasti ilman päiväkahvia ja kahvileipää. Hommat mitä ei ole jaoteltu kenellekään erityisesti kuuluvaksi, jätetään sijaisille.

Pidetään ylipitkiä ruoka-, kahvi-, ja tupakkataukoja, kaikki henkilöt tietysti samaan aikaan syömässä. Suurin osa asukkaista on käytännössä tuon ajan täysin ilman valvontaa. Soittokelloihin vastataan pitkillä viiveillä ja tietysti kirosanojen kanssa. Siinä vaiheessa kun paikalle mennään, on sijainen yleensä jo hoitanut asian.

Vuoronvaihdossa, kun on tuplamiehitys, luulisi saavan apua esim.juuri asiakkaiden kahvitukseen, wc-käynteihin ym. Mutta jos paikalla on vakkari ja sijainen, niin se on se sijainen joka laitetaan yksin tekemään ja puurtamaan, kun itse ei ehditä, kun on "kaikkea muuta".

Jääkaappiin tilataan kaikenlaisia ruokia yllin kyllin, niistä vain osa ei päädy koskaan asiakkaiden maistettavaksi. Missään en ole nähnyt näin erikoista touhua. Oikein pahaa tekee kun tietää miten toisaalla jotkut taas raatavat itseään hengiltä. Noilta lusmuilijoilta pitäis palkkaa vähentää ja siirtää palkkiona niille, ketkä oikeasti hommansa tekevät.

7

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brownskin

      Ne on näitä vasemmistolaisia, joilla ei ole mitään moraalia. Tärkeintä on sulautua massaan, olla samaa mieltä kuin muu porukka, oma ajattelu On pahasta. Käytännössä tämä johtaa siihen, että tällaisella työporukalla on vain yhdet mädäntyneet aivot ja meno on sitten sen mukaista.

      • MikäMättää3

        Arvostan monia työkavereitani, mutta kieltämättä pienen paikan ongelmia on juuri tuo liika samanmielisyys ja toistensa peesaaminen. Paljoo ei vaadita, että pääsee omituisten ihmisten listalle ja kahvipöydän jutustelujen kohteeksi.


    • mummomaa

      Just!!! Ymmärrän täysin koska sama ilmiö nähty meilläkin. Puhelinta räpläävät tupakkatauoilla ramppaavat työtoverit on niiiin sietämättömiä. Jos Joku ei hommia hoitaisi niin paljon jäisi tekemättä ja se Joku on yleensä se Joku Muu kuin vakkari. Työmoraali on kadonnut mystisesti jonnekkin kaukaisuuteen ja kunnioitus hoidettavia kohtaan sen myötä. Liekö syynä se että yksinkertaisista asioista on tehty niin per....n monimutkaisia eikä ketään enää jaksa kiinnostaa ... muu kuin oma napa ja facebook sun muut somet.Turhauttaa ja masentaa.

      • MikäMättää3

        Tuo turhautumisen tunne on kyllä totta. Mitä ideaa on myöskään kirjallisilla tavotteilla ja palv.suunnitelmilla, kun niitä käytännössä ei tarvitse noudattaa. Ulos haluavalle asiakkaallekin saatetaan huutaa, ettei ole aikaa ulkoiluttaa, vaikka mikään muu kuin kaverin kanssa juoruilu ei ole kesken. Toisaalta sanotaan että pyydä apua, jos tarvitset, mutta käytännössä kun sellainen tilanne tulee, ketään ei ole lähettyvillä.


    • KaikkiValmistuvat

      Onko työntekijöiden ammattinimike lähihoitaja?

      • MikäMättää3

        Töissä työskentelee ihmisiä eri nimikkeillä, suurin osa lähäreitä tai siihen verrattavia vanhempia tutkintoja. Osa työntekijöistä ihanaa porukkaa, jotka kunnioittavat hoidettaviaan, mutta osan käytös kuin teini-ikäisillä. Löhötään sohvalla, tuijotetaan kännykkää, pihistetään asiakkaiden herkkuja ym samalla ku toinen työntekijä tekee yksin hommia. Kaikki kunnioitus niille ihanille hoitajille, jotka tekevät parhaansa.


    • alanvaihtaja1975

      kaikki tällainen yksi syy, miksi minä lähihoitaja, en ole enää töissä enkä mene!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2845
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1606
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1404
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1244
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1165
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      1064
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      53
      972
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      951
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      221
      924
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      112
      875
    Aihe