Mitä tulisi tehdä, että pesäpalloa ja pesäpalloilijoita mollaavat kateelliset ihmiset saataisiin tekemään töitä ja tukemaan pesäpalloa?
Miten saataisiin yleisöä lisää peleihin?
Pesäpallo on kansallislajimme
10
273
Vastaukset
- passiivinen.tukija
Taitaa suurin osa mollaajista olla niitä, jotka eivät itse vain oikein omissa toimissaan ns. osu palloon. Huitovat sitten minne tänne kiukustuksiaan.
Eli osumatarkkuutta vain lisää, niin tilanne korjaantuu itsestään.- Pihkalaolihomo
Pesapalloa pelataan perähikiällä joissan maakunnissa. Ei ketään kaupungeissa ja siellä missä sponsoriraha liikkuu oikeasti kiinnosta tuo laji. Aivan naurettavan helppo laji jos ei ole cp-vammanen osuu aina siihen palloon kun se syötetään vain ylöspäin.
- Jokojokopallo
Arvo-ottelu , voi vittu . Samat saatanan huitojat pelaavat toisiaan vastaan. se muka on joku vitun arvo-ottelu-
- jokomiemeneenkömene
Oli voisi käyttää nykyisestä marginaalilajista. Kaukana on ne hyvät vuodet, jolloin se oikeasti kiinnosti ihmisiä. Ei paluuta entiseen ole näkyvissä.
- osumatarkkuutta
Mistä moinen kiukkupusseilu maailman hienointa suomalaisurheilulajia kohtaan täällä perähikiä-Suomessa - liian ahtaiden olojen tuomaa naapurikateuttako? Kyllä aikamoista hutiviuhtimista on kommentit, kuten jo todettua...
Pelasin ensin jalkapalloa 10 vuotta ja pesäpalloa 23 vuotta, josta samanikaisesti sekä jalka- että pesäpalloa 6 vuotta. Olen seurannut pesäpallon kehitystä vuodesta 1958 lähtien, joten voin sanoa, että pelin tuntemus on aika pitkä aika. Keskustelin pesäpalloon liittyvistä asioista YLe Urheilun keskustelusivuilla ja siellä tuli monta kertaa kommentteja, joilla ei ollut mitään tekemistä itse asian kanssa. Toivoisin että jos olette eri mieltä kirjoittakaa siitä, mutta sellaiset kommentit, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa, pitäkää mölyt mahassanne!
- tylsäpeli
Kansallispeli pesäpallon yhteydessä kannattaisi tuoda tarjolle myös kansallisherkkujamme, vaikka silakoita, talkkunaa ja kirnupiimää. Tauko-ohjelmana voisi olla kanteleensoittoa...hienoja nämä perinteiset suomalaiset jutut, eikö...?
- ZXrose
Kateellisille urheilun vihaajille ei voi tehdä mitään. Sama pelaatko rahakasta jääkiekkoa maailmalla vai pesäpalloa talkoohengessä täällä kotimaassa, aina riittää vihapuhetta! Kansallispeliä ei arvosteta, seurat ovat konkurssikypsiä, pelaajat rahoittavat itse pelaamisensa ja pelipalkkioitaan kyselevät pelaajat leimataan hankaliksi ihmisiksi. Urheilua haukkuvat toimittajat saavat palkkansa mutta urheilijoiden oletetaan 'viihdyttävän' yleisöä ilmaiseksi! Niin, en tiedä mitä pitäisi tehdä! Onko ehdotuksia? Pesäpallo on upea ja vaikea laji, sääli kun se häviää.
- Pihkatahkola
Töitä en ala tekemään kun yhteiskunnan rahoillakin pärjää. Eli turha alkaa siitä länkyttämään.
Kansallislajimme pesäpallo, tuo T. Pihkalan aivopieru, on vain halpa kopio amerikkailaisesta baseball-pelistä. Eli mikä siinä niin erityisen suomalaista on? Kansallista identiteettiämme hivelevät paremmin ikiaikaiset suomalaislajit: mölkky, karhun kaato, viinan juonti ja puukkohippa. - darehtwader
Puukkohippa on eläkeläisten hommaa--today pop- on tikkahippa!
Paljon haastavampaa ja enemmän osumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305043Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604907Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524417Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131462- 1061440