Pesäpallo on kansallislajimme

Pesäpallot

Mitä tulisi tehdä, että pesäpalloa ja pesäpalloilijoita mollaavat kateelliset ihmiset saataisiin tekemään töitä ja tukemaan pesäpalloa?

Miten saataisiin yleisöä lisää peleihin?

10

268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • passiivinen.tukija

      Taitaa suurin osa mollaajista olla niitä, jotka eivät itse vain oikein omissa toimissaan ns. osu palloon. Huitovat sitten minne tänne kiukustuksiaan.

      Eli osumatarkkuutta vain lisää, niin tilanne korjaantuu itsestään.

      • Pihkalaolihomo

        Pesapalloa pelataan perähikiällä joissan maakunnissa. Ei ketään kaupungeissa ja siellä missä sponsoriraha liikkuu oikeasti kiinnosta tuo laji. Aivan naurettavan helppo laji jos ei ole cp-vammanen osuu aina siihen palloon kun se syötetään vain ylöspäin.


    • Jokojokopallo

      Arvo-ottelu , voi vittu . Samat saatanan huitojat pelaavat toisiaan vastaan. se muka on joku vitun arvo-ottelu-

    • jokomiemeneenkömene

      Oli voisi käyttää nykyisestä marginaalilajista. Kaukana on ne hyvät vuodet, jolloin se oikeasti kiinnosti ihmisiä. Ei paluuta entiseen ole näkyvissä.

    • osumatarkkuutta

      Mistä moinen kiukkupusseilu maailman hienointa suomalaisurheilulajia kohtaan täällä perähikiä-Suomessa - liian ahtaiden olojen tuomaa naapurikateuttako? Kyllä aikamoista hutiviuhtimista on kommentit, kuten jo todettua...

      • Pelasin ensin jalkapalloa 10 vuotta ja pesäpalloa 23 vuotta, josta samanikaisesti sekä jalka- että pesäpalloa 6 vuotta. Olen seurannut pesäpallon kehitystä vuodesta 1958 lähtien, joten voin sanoa, että pelin tuntemus on aika pitkä aika. Keskustelin pesäpalloon liittyvistä asioista YLe Urheilun keskustelusivuilla ja siellä tuli monta kertaa kommentteja, joilla ei ollut mitään tekemistä itse asian kanssa. Toivoisin että jos olette eri mieltä kirjoittakaa siitä, mutta sellaiset kommentit, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa, pitäkää mölyt mahassanne!


    • tylsäpeli

      Kansallispeli pesäpallon yhteydessä kannattaisi tuoda tarjolle myös kansallisherkkujamme, vaikka silakoita, talkkunaa ja kirnupiimää. Tauko-ohjelmana voisi olla kanteleensoittoa...hienoja nämä perinteiset suomalaiset jutut, eikö...?

    • ZXrose

      Kateellisille urheilun vihaajille ei voi tehdä mitään. Sama pelaatko rahakasta jääkiekkoa maailmalla vai pesäpalloa talkoohengessä täällä kotimaassa, aina riittää vihapuhetta! Kansallispeliä ei arvosteta, seurat ovat konkurssikypsiä, pelaajat rahoittavat itse pelaamisensa ja pelipalkkioitaan kyselevät pelaajat leimataan hankaliksi ihmisiksi. Urheilua haukkuvat toimittajat saavat palkkansa mutta urheilijoiden oletetaan 'viihdyttävän' yleisöä ilmaiseksi! Niin, en tiedä mitä pitäisi tehdä! Onko ehdotuksia? Pesäpallo on upea ja vaikea laji, sääli kun se häviää.

    • Pihkatahkola

      Töitä en ala tekemään kun yhteiskunnan rahoillakin pärjää. Eli turha alkaa siitä länkyttämään.

      Kansallislajimme pesäpallo, tuo T. Pihkalan aivopieru, on vain halpa kopio amerikkailaisesta baseball-pelistä. Eli mikä siinä niin erityisen suomalaista on? Kansallista identiteettiämme hivelevät paremmin ikiaikaiset suomalaislajit: mölkky, karhun kaato, viinan juonti ja puukkohippa.

    • darehtwader

      Puukkohippa on eläkeläisten hommaa--today pop- on tikkahippa!
      Paljon haastavampaa ja enemmän osumia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11079
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      154
      10302
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6488
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      48
      5543
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      144
      4352
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4226
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      62
      4029
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      132
      3597
    Aihe