Kysymys mikrofoneista!

äänet.avaruudesta

Haluaisin rakentaa suuntamikrofonin käytetystä lautasantennin lautasesta, millainen mikrofoni tarvitaan ja mitä muuta laitteita kuulokkeiden lisäksi, tarkoitus myös tallentaa ääntä mitä ko. mikrofonilla kuulee.

Tarkoitus esim. kuunnella revontulien ääniä.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavastitämäauttaa
    • Äänittäjä

      Ensinnäkin revontulet eivät aiheuta ääntä. Tai eivät ainakaan sellaista, jonka voisi mikrofonilla poimia.
      Mutta voit tehdä peilistäsi luontomikrofonin, jolloin voit taltioida ääniä, joita normaalisti ei kuule tai erota muusta taustahälystä.
      Paras yhdistelmä on kaksi herttakuvioista kondensaattorinappimikrofonia, jotka sijoitetaan peilin polttopisteeseen peiliin päin. Käytännössä ne voivat olla n. 3 sentin päässä toisistaan riippuen peilin koosta. Parhaan tuloksen saamiseksi tuo väli on kokeiltava, koska myös mikrofonien suuntakuvion muoto vaikuttaa siihen.
      Näin siis saat stereoäänen, joka on ihan vaikuttava.
      Mikrofoneja varten tarvitset mikkivahvistimen ja taltiointilaitteen tai paras ratkaisu sinun tarpeisiisi lienee sellainen digitaaliäänitin, johon voi liittää ulkopuolisen stereomikrofonin. Kytkentää varten tarvitset adapterin, jolla mikit voidaan liittää äänittimeen.
      Jos aluksi haluat vain opetella eikä äänenlaatu ole ensisijainen tavoite, voit sijoittaa tuollaisen pienen digiäänittimen peiliin nähden niin, että sen mikit asettuvat polttopisteeseen. Hyvällä tuurilla voit pärjätä tällä systeemillä, etkä muuta kaipaakaan. Kun vielä valitset ääniformaatiksi sellaisen (wav), jota on helppo editoida tietokoneen jollakin ohjelmalla, uusi äänimaailma on hallinnassasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2927
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1647
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe