Onko Kemissä divaria, joka ehkä ottaisi levyjä?

Hei, tietääkö kukaan, onko Kemissä divaria, joka ottaisi musiikkilevyjä. Ovat 60-70 luvun suomalaista musaa. Osa pitkäsoittoa ja osa sinkkuja. Ei ole minun, mutta kaverin, joka ei haluaisi niitä viedä suoraan katopaikalle. Otan vihjeitä vastaan. Ovat olleet vanhan talon vintillä säilytyksessä.
10241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kysy Asemantori-nimiseltä kirpputorilta, ne ainakin myy ja ostaa käytettyjä vinyylejä.

Äänestä

Kiitos vihjeestä, pitää käydä kysymässä.

Äänestä
  • Ottaa varmaan mutta ei maksa niistä mitään

    Äänestä

  • 57544 kirjoitti:

    Ottaa varmaan mutta ei maksa niistä mitään

    Jospa olisi vielä torilla kesäkirppis, sinne voisi mennä niin näkisi onko kysyntää.
    Mutta ehkä noidenkin aika vielä tulee, ja ehkä torikirppiskin vielä jonain pienimuotoisena palaa...

    Äänestä

Niin sekin on hyvä, jos ei tarvitse kaikkea viedä kaatopaikalle. Olemme vieneet aika paljon myös "ilmaisena" kirpparille, kun on taloa siivottu. Nämä "aarteet" eli levyt löytyivät vintiltä ja jos joku niistä vielä iloa saa niin ihan hyvä, vaikka ilmaiseksi. Kaikkea ei aina voi rahassa mitata, vaikka rahakin on tärkeää.

Äänestä
  • mistä saisi soittimia?

    Äänestä

  • kuunteluun kirjoitti:

    mistä saisi soittimia?

    Eikai niitä keräilylevyjä soittaa raskisi, nehän kuluu.

    Äänestä

LP-levyjä keräillään edelleen ja levyt voivat olla arvokkaitakin jos ovat hyväkuntoisia. Levysoittimia saa sekä uusina että käytettyinä netin kauppakaupoista. Vahvistimessa pitää kuitenkin olla levysoitinliitäntä tai sitten väliin pitää laittaa RIAA-korjain. Googlaamalla löytää lisää tietoa.

Äänestä

Laitas muutama esimerkki kokoelmasta. Voisin olla kiinnostunut.

Äänestä

Jotain esimerkkejä, kunto?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kelpaakokenelle kirjoitti:

Hei, tietääkö kukaan, onko Kemissä divaria, joka ottaisi musiikkilevyjä. Ovat 60-70 luvun suomalaista musaa. Osa pitkäsoittoa ja osa sinkkuja. Ei ole minun, mutta kaverin, joka ei haluaisi niitä viedä suoraan katopaikalle. Otan vihjeitä vastaan. Ovat olleet vanhan talon vintillä säilytyksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu