Yleisesti kuvitellaan, että valtio noudattaaa kaikinpuolin voimassa olevia lakeja ja päätöksiä rekrytoinnissa kun se rekrytoi henkilöitä tehtäviin ja virkoihin. Kulissit voivat näyttää siltä, mutta todellisuus on paljon raadollisempi. Hiljattain nousi myrsky vesilasissa kun ministeri Tiilikainen nimitti omin päin Metsähallituksen toimitusjohtajan. Mediasta sai kansa tietää että valittu oli Tiilikaisen kaveri ja ainakaan ansioksi ei voinut lukea hänen edellisen pestin päättymisen syytä.
Yleisesti ottaen poliittiset virkanimitykset on korruptioon verrattava häpeätahra , jonka sallitaan jatkuvan oikeusvaltiossamme. Laajemmasta näkökulmasta katsottuna useimpiin valtion virkoihin ei valita hakijoista pätevintä vaan nimittävä viranomainen "katsoo" jollakin perusteella hänen mieleisensänä sopivamman henkilön tehtävään. Valinta on tehty käytännössä jo kauan aikaa sitten etukäteen - se vain saatetaan voimaan muodollisella viranhaulla. Harvaan valtion virkaan on muuta pätevyysvaatimusta kuin korkeintaan kielitaito. Virkanimityksestä ei voi valittaa esim. hallinto-oikeuteen ja turha on vedota mihinkään tasa-arvo, ikäsyrjinta tmsv seikkaan. Häviö oikeusasteissa on varma näillä perusteilla. Auta armias jos hakija sattuu kantelemaan nimityspäätöksestä esim. oikeuskanslerille niin varmaa on ettei häntä ainakaan 10 vuoteen kutsuta haastateltavaksi mihinkään valtion virkaan. Kuntien virkanimityspäätöksistä sentään voi valittaa. Ei siis ihme ole jos pätevämmät hakijat jäävät valtion virkanimityksissä rannalle. Tämä on yleisesti hyväksytty asia oikeusvaltiossamme eikä varmasti mitään muutosta tähän tule vuosikymmenien saatossa ainakaan niin kauan kuin poliittiset virkanimityksetkin sallitaan.
Valtion rekrytointipolitiikka
5
203
Vastaukset
- Erilaisiaihmisiä
"Pätevä" voidaan valita jopa 5-15 vuotta etukäteen. Pidetään silmällä "sopivaa", ostetaan ja savustetaan muista työpaikoilta pois, järjestetään taloudellisiin ja muihin hankaluuksiin, jotta aivan varmasti ottaisi sitten tulevaisuudessa juuri jonkun tietyn ihmisen tarjoaman tietyn pestin valtiolta. Auta armias jos tuo henkilö ei haluakaan tuota pestiä, sitten taas hankaloitetaan elämää kaikin mahdollisin laillisin ja laittomin tavoin. Juu ei, kaikki eivät halua valtiolle töihin, vaikka palkka olisi mikä ja juu, kaikki eivät todellakaan halua olla "herrojen" pikku pikku sihteereitä tai assareita! Kuvittele, jotkut eivät voi sietää koko sihteeritöitä ikinä! Mitäs siihen sanot?
- hymyilevä.hymiö
Sama ajatusmaailma "Erilaisiaihmisiä" kanssa- miten ihmeessä ne asiat voivatkaan joissain tapauksissa mennä. Ei ihan helppoa.
- Näinkinmeillä
Konsteja valita mieleinen henkilö kyllä löytyy. Yksi konsti on tehdä viranhakuilmoituksesta niin epämääräinen, että siihen ei voi löytyä kuin yksi pätevä hakija. Tällainen on esim. "ORGANISAATION KEHITTÄJÄN" -tehtävänkuva. Kun sitten viranhaku on ohi ja mieleinen henkilö on valittu virkaan niin kuinka ollakkaan hän ei teekkään niitä "kehittäjän" tehtäviä vaan aivan muuta.
- jooniinpä
Nyt kun valitaan KELA:lle uutta pääjohtajaa niin voisiko olla niin että tähän virkaan ei tällä kertaa valittaisi henkilöä pelkästään poliittisin mandaatein. Saapi nähhä.
- Näinmeillä
Kyllähän rekrytoinnin takana oleva lainsäädäntä jää täysin merkityksettömäksi, kun asianmukaista valitusmahdollisuuttaa virkanimityspäätöksistä ei käytännössä ole. Kuka halauisi nostaa siviilikanteen jos oikeudenkäyntikulut nousevat kymmeniintuhansiin euroihin. Yhdenvertaisuus- tasa-arvo yms. lait ovat lähinnä hurskastelua ja akateeminen kysymys, kun tosiasiallinen mahdollisuus valittaa nimityspäätöksestä esim. hallinto-oikeuteen puuttuu. Nämä lait ovat tosiasassa käytännön irvikuvia, sillä henkilöt nimitetään virkoihin nimenomaan iän, terveyden, sukupuolen ja esim. ulkonäön perusteella. Valtion virkoihin ei siis valita pätevitä vaan "sopivin" henkilö - eli parhainta ei ole tarkoituskaan valita. Herää kysymys, eletäänkö lainkaan oikeusvaltiossa jos lainsäädäntö on kyllä olemassa mutta se jää desuetudoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934079
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613349Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603042Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,703012SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812499Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52316Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1842017Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282014Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641979- 951403