Rullakiekkoilun MM kisat järjestettiin viime vuonna kahden eri liiton toimesta. USA voitti sekä FIRS:in että IIHF:n maailmanmestaruudet. Maailma on jakautunut kahteen liittoon ja vain USA,Tshekki,Ruotsi,Australia ja Englanti osallistuivat molempien liittojen kisoihin. Suomi osallistui vain IIHF:n (kv.jääkiekkoliitto) alaisiin kisoihin. Yhteensä molempien liittojen kisoihin osallistui viime vuonna 29:n eri valtion joukkueet, joten rullakiekkoilu on todella laajalle levinnyt laji !
Miesten MM kisat ovat ainoa kansainvälinen tapahtuma, jonka IIHF järjestää vuosittain. FIRS järjestää miesten MM kisojen lisäksi naisten MM kisat, johon -04 osallistui 12 maata, kärjen järjestyksen ollessa 1. Kanada 2. USA 3. Tshekki 4.Ranska. Näiden lisäksi FIRSin ohjelmaan kuului -04 miesten,senioreiden ja junioreiden EM kisat.
Koska IIHF:n MM tulokset on Suomessa nähty, niin tässä vertailun vuoksi FIRSin MM kisojen loppujärjestys, kisat Kanadassa :
1. USA (myös IIHF:n MM 1.)
2. Kanada
3. Italia
4. Tshekki (IIHF 5:s)
5. Sveitsi
6. Ruotsi (IIHF 3:s)
7. Ranska
8. Espanja
9. Australia (IIHF sijat 11-16)
10.Meksiko
11.Korea
12.Kolumbia
13.Japani
14.Iso Britannia (IIHF sijat 9-10)
15.Singapore
USA TUPLAMESTARI 2004
1
329
Vastaukset
- Finski
Muuten ihan hyvä viesti, mutta sisällössä pieniä puutteita, jotka kirjoittajakin olisi voinut huomata lukemalla tarkemmin aiemmin kirjoittamani viestin.
Maailman rullakiekkoilu on jakaantunut kolmen eri liiton alaisuuteen: IIHF, FIRS sekä WIH.
Ei voi oikeastaan sanoa, että jotkut maat olisivat osallistuneet kahtiin eri kisoihin, sillä IIHF:n ja FIRS:in kisoihin osallistuneilla maajoukkueilla ole mitään tekemistä keskenään (muutamia pelaajia lukuunottamatta). IIHF:n kisoissa kilpailevat kansallisten jääkiekko- ja rullakiekkoliittojen alaiset pelaajat, jotka ovat tasoltaan huomattavasti parempia kuin FIRS:in kisoihin osallistuvat kansallisten luistelu- ja rullaluisteluliittojen alaiset pelaajat.
Todettakoon vielä, että IIHF on aika ajoin ehdottanut FIRS:ille rullakiekkosektoriensa yhdistämistä, mutta FIRS:in osalta vastaus on ollut aina kielteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2203374Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622064Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt391672Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651613- 1051357
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221245Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva61080Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501053Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan197996Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61947