Rullakiekkoilun MM kisat järjestettiin viime vuonna kahden eri liiton toimesta. USA voitti sekä FIRS:in että IIHF:n maailmanmestaruudet. Maailma on jakautunut kahteen liittoon ja vain USA,Tshekki,Ruotsi,Australia ja Englanti osallistuivat molempien liittojen kisoihin. Suomi osallistui vain IIHF:n (kv.jääkiekkoliitto) alaisiin kisoihin. Yhteensä molempien liittojen kisoihin osallistui viime vuonna 29:n eri valtion joukkueet, joten rullakiekkoilu on todella laajalle levinnyt laji !
Miesten MM kisat ovat ainoa kansainvälinen tapahtuma, jonka IIHF järjestää vuosittain. FIRS järjestää miesten MM kisojen lisäksi naisten MM kisat, johon -04 osallistui 12 maata, kärjen järjestyksen ollessa 1. Kanada 2. USA 3. Tshekki 4.Ranska. Näiden lisäksi FIRSin ohjelmaan kuului -04 miesten,senioreiden ja junioreiden EM kisat.
Koska IIHF:n MM tulokset on Suomessa nähty, niin tässä vertailun vuoksi FIRSin MM kisojen loppujärjestys, kisat Kanadassa :
1. USA (myös IIHF:n MM 1.)
2. Kanada
3. Italia
4. Tshekki (IIHF 5:s)
5. Sveitsi
6. Ruotsi (IIHF 3:s)
7. Ranska
8. Espanja
9. Australia (IIHF sijat 11-16)
10.Meksiko
11.Korea
12.Kolumbia
13.Japani
14.Iso Britannia (IIHF sijat 9-10)
15.Singapore
USA TUPLAMESTARI 2004
1
348
Vastaukset
- Finski
Muuten ihan hyvä viesti, mutta sisällössä pieniä puutteita, jotka kirjoittajakin olisi voinut huomata lukemalla tarkemmin aiemmin kirjoittamani viestin.
Maailman rullakiekkoilu on jakaantunut kolmen eri liiton alaisuuteen: IIHF, FIRS sekä WIH.
Ei voi oikeastaan sanoa, että jotkut maat olisivat osallistuneet kahtiin eri kisoihin, sillä IIHF:n ja FIRS:in kisoihin osallistuneilla maajoukkueilla ole mitään tekemistä keskenään (muutamia pelaajia lukuunottamatta). IIHF:n kisoissa kilpailevat kansallisten jääkiekko- ja rullakiekkoliittojen alaiset pelaajat, jotka ovat tasoltaan huomattavasti parempia kuin FIRS:in kisoihin osallistuvat kansallisten luistelu- ja rullaluisteluliittojen alaiset pelaajat.
Todettakoon vielä, että IIHF on aika ajoin ehdottanut FIRS:ille rullakiekkosektoriensa yhdistämistä, mutta FIRS:in osalta vastaus on ollut aina kielteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt213465Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.451702Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191011Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321009- 60987
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22968Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37839Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173831- 51759
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12693