Kirkosta erottuminen

Kirkosta.nyt.erooja

Uskovaiset puhuu paljon kirkosta eroomisesta. Mitä mieltä tästä ollaan?
Linkkiä jaetaan ja käytetään,

http://www.eroakirkosta.fi

14

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen.irti.varokaa

      En kuulu kirkkoon.

    • 17777

      Piispojen luopumus Raamatun ohjeista on se syy. He siis eivät ohjaa ihmisiä pelastukseen, vaan antavat mennä kadotuksen laveaa tietä...
      Naispappeuskin on vastoin Jumalan tahtoa, niin myös homouden hyväksyminen. Naisilla olisi kodeissaan tehtävää ja miehille julistustehtävä annettiin. Heille on paimenen virka annettu. Hän ei saisi olla äsken kääntynyt, ettei paisuisi. Muuten naisille sopii tehdä hyviä tekoja ja kertoa Jeesuksesta, syntien sovittajasta.
      Armoa ei voi jatkuvan synnin päälle lukea. Tulee tehdä parannusta ja sen kyllä uskovassa Pyhä Henki vaikuttaakin.
      Kirkosta lähdetään, kun aika on täysi. Vielä on uskovia paimenia.

    • Kasteen.saanut

      Tulee tehdä parannusta, siihen kuuluu erota kirkosta ja lähteä oikealle kasteelle.

      • Setä.neuvoo

        Pelagiolaisuus ei ole kristinuskoa, vaan tekopyhä suoritususkonto.

        Kuvitellusta omilla ratkaisuilla uudestisyntymisestä. Uskovat ovat syntyneet uudesti ylhäältä, Jumalan sanasta. Mutta sanoisinko, että omilla ratkaisuilla on uudestisynnytty alhaalta? Että omilla ratkaisuilla ylös kerskutaan menevänsä, kuin Jes 14 -luvun Lucifer.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14353640/mita-tarkoittaa---

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14330623/millaista-onkun-henget-puhuvat

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14331785/kaantyminen


    • PasiToivonen

      Irja Askola ja Kari Mäkinen sanovat tähän: AAMEN.

    • PasiToivonen

      Hienoa että meillä oli Luther ja uskonpuhdistus:

      Talonpoikaissotana tunnetun protestiliikkeen taustalla piili useita uskonpuhdistukseen liittyviä ajatuksia. Uskonpuhdistaja ja radikaali teologi Thomas Müntzer vaikutti paljolti siihen, että talonpojat uskoivat taistelevansa tasa-arvoisen "Jumalan valtakunnan" puolesta.[1] 1525 julkaistiin Schwabenin talonpoikien kaksitoista artiklaa -nimellä tunnettu julistus. Siinä vaadittiin osin uskonnollisin perusteluin metsästystä, puunhakkuuta ja kalastusta vapautettavaksi rajoituksista.[1] Samoin kymmenyksinä kerättävän verotuksen ja maaorjuuden poistaminen olivat vaatimuslistalla.[1] Minkäänlaisia neuvotteluja ei kuitenkaan käyty.

      Ruhtinaat ja maanomistajat kävivät talonpoikia vastaan omilla joukoillaan, joiden varustelu ja organisointi oli huomattavasti kapinaliikettä korkeammalla tasolla. Kapina tukahdutettiin, ja arviolta 100 000 kapinaan osallistunutta talonpoikaa teloitettiin.[1] Kapinoinnin jälkiseurauksena ruhtinaiden suhtautuminen Lutheriin viileni, sillä he pitivät tätä yhtenä syyllisenä levottomuuksiin.[1] Luther puolustautui syytöksiä vastaan. Vielä kapinan alussa hän oli yrittänyt ottaa maltillista kantaa tilanteeseen, mutta väkivaltaisuuksien lisääntyessä hän oli kehottanut ruhtinaita kaikin tavoin kukistamaan kapinaliikkeen.[1]

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Talonpoikaissota

    • Ei.niillä.eroa.ole

      Ei se katolinen usko puhdistunut, vaan syntyi uusi samanlainen: katolisen kirkon saksalaislahko ev.lut. kirkko.

    • Kauhistunutta
    • Ei.enää.muuta.kiitos

      No jopa oli paavolalta veto.

    • Niin.että

      Parhaat opetukset löydät Raamatusta.

    • eroa.kirkosta.fi

      Jos muslimi sanoo sinulle päivää, niin hän valehtelee. Samoin on luterilaisen laita.

    • ViisasValinta

      Hyvä linkki. LänsiEurooppa puhdistuu uskonnoista ja keskittyy omaan mieleensä ja mielenterveyteen, jossa uskonto ei auta.

      Tuo linkki ja löydät maanpäällisen taivaan.

      • Tunnustaaa

        Olen samaa mieltä. Akehittynyt maailma huomaa ettei uskonto ole totta. Helvetti on pappien ja piispojen pelottelua, jolloin jumalaakaan ei edes tarvita. Valitettavasti taivaskin on satua.

        Kun uskallat irrotta ja antaa tilaa tyhjyydelle, löydät maanpäällisen riemun. Suosittelen kokeilemaan janperehtymään.

        Ps. Kirkosta voi erota vaikket uskoasi muuttaisikaan. Kirkko on vain maanpäällinen varojen keruu organisaatio ja vallan jatke, jolla kerätään papeille palkat ja melkoiset tulot. Piispat tietty ihan oma lukunsa melkein 200.000 euron vuosipalkoillaan.


    • Siirakki.Vapaapelto

      Mitäpä tuosta ?
      Jokainen yhteisö ja yhdistys on vapaaehtoinen siihen kuulumisen ja maksamisen suhteen. Jos katsoo ettei kuulumisesta ole hyötyä ja tilaisuuksissa ei ole sitä sisältää mitä haluaa on yksinkertaisinta lopettaa kuuluminen eroamalla. Kuitenkaan kaikista velvotteista ei esim. Luterlaisen kirkon osalta voi välttyä. Korvauksena yhteisöveron sijasta kun korvaava summa menee yleisestä veropotista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe