15-37,5h viikossa

Kyssäri

Hei. Jospa täältä joku osais kertoa että, jos olen kirjoittanut määräaikaisen sopparin vuokrafirman kanssa, ja yritys on tarjonnut mulle duunia missä luvataan minimissään 15h/viikko, mutta maksimissaan 37,5h. Olenko siis velvollinen ottamaan sen jälkeen lisätunteja, mikäli tuo 15h/viikko on fine minulle? Vai voiko työnantaja tosiaan sanella päivää ennen että onko huomenna töitä vai eikö ole, ja jos minulle tulee esim.. Maanantai ja tiistai tämä 15h täyteen niin voinko sanoa keskiviikkopäivästä/loppuviikosta että en ota työtä vastaan? Annan vuoroni enemmän tarvitsevalle. En muista oliko siinä sopparissa vielä pykälä "Tai työnantajan tarpeiden mukaan".. Voiko tollasta olla?

-Kiitos jo etukäteen =)

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PeH78

      Hei
      Vuokratyössäkään ei työvuoroja voi ilmoitella miten sattuu, vaikka tiedän että moni yritys saattaa edellisenä iltana tai samana aamuna pyytää henkilöä työhön.
      Työsopimuksesi työaika velvoittaa tosiaan työnantajaa tarjomaan sinulle minimissään 15 tuntia viikossa.
      Jos saat itse merkata työvuorot jotka teet listaan, niin mikään ei pakota sinua ottamaan enempää töitä kuin koet tarpeelliseksi (toki tuo 15 tuntia sitoo sinuakin). Jos työnantaja tarjoaa lyhyellä varoitusajalla työvuoroa, niin ei sitä ole pakko ottaa vastaan. (tietoa vuokratyöstä voit lukea esim. www.vuokratyoopas.fi)

      Vuosiloman kertymisen osalta tässä ei tule ongelmaa, koska se edellyttää kuukautta kohden minimissään 14 päivää / 35 h työtä. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan kannalta kannattaa huomioida että työssäoloehtoon lasketaan vain ne viikot jolloin työaika on ollut vähintään 18h.

      • Kyssäri

        Kiitos vastauksesta. Tilanteessani ei tehdä mitään ns. vuorolistoja. Minulle vaan ilmoitetaan edellisen päivän työpäivän aikana että onko töitä seuraavana päivänä vai ei. Mikäli ei sanota että töitä ei ole. Työpaikka olettaa automaattisesti että tulen töihin.. Voiko siis näin tehdä? Vai voinko ilmoittaa itse työnantajalle että en tule huomenna? Ja kyse on nyt siis sen jälkeen kun 15h on täyttynyt.


      • kokenut555

        voit ilmoittaa. Tosin on kyllä viimeinen kerta kun mitään saat ilmoittaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1370
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      930
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      872
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      779
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      684
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      44
      595
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      594
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      133
      586
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      547
    Aihe