Hei. Jospa täältä joku osais kertoa että, jos olen kirjoittanut määräaikaisen sopparin vuokrafirman kanssa, ja yritys on tarjonnut mulle duunia missä luvataan minimissään 15h/viikko, mutta maksimissaan 37,5h. Olenko siis velvollinen ottamaan sen jälkeen lisätunteja, mikäli tuo 15h/viikko on fine minulle? Vai voiko työnantaja tosiaan sanella päivää ennen että onko huomenna töitä vai eikö ole, ja jos minulle tulee esim.. Maanantai ja tiistai tämä 15h täyteen niin voinko sanoa keskiviikkopäivästä/loppuviikosta että en ota työtä vastaan? Annan vuoroni enemmän tarvitsevalle. En muista oliko siinä sopparissa vielä pykälä "Tai työnantajan tarpeiden mukaan".. Voiko tollasta olla?
-Kiitos jo etukäteen =)
15-37,5h viikossa
3
128
Vastaukset
- PeH78
Hei
Vuokratyössäkään ei työvuoroja voi ilmoitella miten sattuu, vaikka tiedän että moni yritys saattaa edellisenä iltana tai samana aamuna pyytää henkilöä työhön.
Työsopimuksesi työaika velvoittaa tosiaan työnantajaa tarjomaan sinulle minimissään 15 tuntia viikossa.
Jos saat itse merkata työvuorot jotka teet listaan, niin mikään ei pakota sinua ottamaan enempää töitä kuin koet tarpeelliseksi (toki tuo 15 tuntia sitoo sinuakin). Jos työnantaja tarjoaa lyhyellä varoitusajalla työvuoroa, niin ei sitä ole pakko ottaa vastaan. (tietoa vuokratyöstä voit lukea esim. www.vuokratyoopas.fi)
Vuosiloman kertymisen osalta tässä ei tule ongelmaa, koska se edellyttää kuukautta kohden minimissään 14 päivää / 35 h työtä. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan kannalta kannattaa huomioida että työssäoloehtoon lasketaan vain ne viikot jolloin työaika on ollut vähintään 18h.- Kyssäri
Kiitos vastauksesta. Tilanteessani ei tehdä mitään ns. vuorolistoja. Minulle vaan ilmoitetaan edellisen päivän työpäivän aikana että onko töitä seuraavana päivänä vai ei. Mikäli ei sanota että töitä ei ole. Työpaikka olettaa automaattisesti että tulen töihin.. Voiko siis näin tehdä? Vai voinko ilmoittaa itse työnantajalle että en tule huomenna? Ja kyse on nyt siis sen jälkeen kun 15h on täyttynyt.
- kokenut555
voit ilmoittaa. Tosin on kyllä viimeinen kerta kun mitään saat ilmoittaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3564717Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763301- 752301
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3461710Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1821663Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2141631- 1061275
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal761270Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121177K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81142