Työskentelen alle 10 hengen IT-yrityksessä. Pienessä työyhteisössä jokaisella on ns. oma tehtävänsä ja vastuualueensa. Työt sujuvat kun kaikki ovat paikalla, mutta ongelmia tulee, kun suurin osa on esim. lomalla samaan aikaan. Tuolloin konttorilla voi olla 1-2 henkilöä paikalla ja näiden pitäisi sitten tuurata muita. Minun kohdallani tilanne onkin kinkkisempi, sillä kukaan ei voi tuurata minua, mutta minä voin tuurata muita. Eli minun lomani aikana hommat seisovat, kun taas muiden lomien aikana minun pitäisi edistää toistenkin töitä. Onko tässä mitään järkeä?!
Onko tämä oikein?
7
207
Vastaukset
- EtOleKorvaamaton
"sillä kukaan ei voi tuurata minua"
Miksi ei. Onko sinulla jotain sellaista osaamista, jota ei voi millään korvata? Tuskin.
Jos jäät auton alle, niin meneeköfirma nurin? Tuskin.
Vai etkö vain halua jakaa osaamistasi muille vuoden aikana, että sitten loma-ajat sujuisivat?- nostankytkintä
Kun minun vastuualueeni vaatii osaamista, jota muilla ei yksinkertaisesti ole. Toki siihen voi saada tuurausta alihankintana, mutta tähän ei yritys ole ryhtynyt. On totta, että kukaan ei ole korvaamaton, enkä ajattele sitä itsestänikään.
- nostankytkintä
nostankytkintä kirjoitti:
Kun minun vastuualueeni vaatii osaamista, jota muilla ei yksinkertaisesti ole. Toki siihen voi saada tuurausta alihankintana, mutta tähän ei yritys ole ryhtynyt. On totta, että kukaan ei ole korvaamaton, enkä ajattele sitä itsestänikään.
Ja näillä muilla tarkoitin nimen omaan yrityksemme henkilöstöä. Jos vaikka lomani aikana sattuu jokin tekninen ongelma, niin se vaatisi minun läsnäoloani. Olemme keskustelleet porukalla tästä tilanteesta ja muiden kommentti on ollut, ettei heillä ole kiinnostusta eikä resursseja lähteä perehtymään minun vastuualueeseeni.
- HuonoaJohtamista
Teillä on erittäin huonoa johtamista.
Ei missään yrityksessä saa ja voi olla mikään tehtävä sellainen, että tehtävälle ei löydy varahenkilöä.
"Olemme keskustelleet porukalla"
Kuuluuko tuohon porukkaan myös yrityksen johto? Jos ei, niin kipin kapin johdon puheille. Johdon tehtävä on huolehtia siitä, että jokaiseen tehtävään löytyy aina backup. - nostankytkintä
HuonoaJohtamista kirjoitti:
Teillä on erittäin huonoa johtamista.
Ei missään yrityksessä saa ja voi olla mikään tehtävä sellainen, että tehtävälle ei löydy varahenkilöä.
"Olemme keskustelleet porukalla"
Kuuluuko tuohon porukkaan myös yrityksen johto? Jos ei, niin kipin kapin johdon puheille. Johdon tehtävä on huolehtia siitä, että jokaiseen tehtävään löytyy aina backup.Kyllä tuohon "porukkaan" kuuluu myös yrityksen johto. Johdon mielipide asiaan on ollut, että sopikaa keskenänne. Että näin.. En jaksa enää puhua asiasta työpaikalla, kun tilanne ei ole miksikään muuttunut. Ihan sama, jos poissa ollessani jokin kriisi sattuu, eikä ole tekijöitä sillä hetkellä paikalla. En ole tulossa kesken kaiken työpaikalle.
- eipä.taida.olla
Onko Suomessa mitään muuta kuin huonoa johtamista niin yrityksissä kuin politiikassakin? Johtaviin asemiin näyttää lieroilevan itsensä juuri se aines joka kaikkein vähiten sopii johtajaksi!
- nostankytkintä
eipä.taida.olla kirjoitti:
Onko Suomessa mitään muuta kuin huonoa johtamista niin yrityksissä kuin politiikassakin? Johtaviin asemiin näyttää lieroilevan itsensä juuri se aines joka kaikkein vähiten sopii johtajaksi!
Sanoppa muuta. Jokaisen johtajaksi pyrkivän pitäisi käydä jonkinasteinen johtajakoulutus, ihan kuin armeijassa. Siellä ainakin oppi käsittelemään ihmistä yksilönä ja ottamaan vastuuta sekä pitämään huolta ryhmästään. Eihän näillä nykyajan päälliköillä ole ihmisjohtamisesta #¤tunkaan käsitystä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038