Huokuillaan sopivien vaatteiden perään

on olemassa ompelimo, kotiompelija ja Alteje tai Butique yrittäjiä.
Takuuvarmasti tulee sopiva ja etsii jopa siihen materiaalin.
Moni turha ostos jää tekemättä. Hesalaisena käyn Tallinnassa, jo pelkät kangaskaupat huikeat.
http://www.veniceexpert.com/tallinnan-kangas-ja-lankakaupat.html
3167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sopii varmaan niille, jotka käyttävät jotain hameita tai mekkoja. Mä käytän ihan perusmallisia T-paitoja (pääosin mustia, ei koskaan mitään kuviollista) ja farkkuja, joten teettäminen on melko turhaa.
Välillä on vain ihan pirun hankalaa löytää naisten mallin XXL/XXXL-kokoisia tyköistuvia paitoja, mielellään elastaanipitoisia jotta eivät kutistu pesussa liian pieniksi kuten täyspuuvillaiset monesti. Ja mielellään vielä V-pääntiellä. Ja tarpeeksi pitkillä (ja leveillä!) hihoilla eikä sellaisilla viiden sentin mukamashihatyngillä.

Hm. Ehkä se teettäminen ei olisikaan ihan hullu idea.

Äänestä

Käyttäisin heti ompelimoa tai kotiompelijaa, jos sellaisen löytäisin! Taitaa kyllä olla lähinnä katoavaa kansanperinnettä tuo käsityötaito ja sen ympärillä pyörivä yksityisyrittäjyys tai ainakaan ei meillä (Pohjois-Pirkanmaa) muutaman tuhannen asukkaan kylässä/alle 10 000 asukkaan lähikaupungissa löydy yhtäkään. Tai sitten en ole muualta muuttaneena tarpeeksi verkostautunut, että tietäisin tarpeeksi. Mainoksia en kyllä ole nähnyt missään paikallislehdessä enkä suomi24 kaupunkipalstalla kysyttäessä saanut tietoa/vastausta asiaan.

Hullauinta minusta tässä asiassa lähinnä on se, että näille arjen käsityötaitureille olisi kovasti kystyntää - kaikki me "väärän" mittaiset tai "uusavuttomat" pitkät ja pätkät, ali- ja ylipainoiset, sinkut/eronneet ja lesket (sekä miehet että naiset), yksinasuvat nuoret ja vanhukset jne., joilla ei ole a) taitoja, b) kiinnostusta opetella, c) aikaa tai d) ompelukonetta olisimme varmasti potentiaalisia asiakkaita sekä pienissä kunnissa että kaupungeissä mikäli tarjontaa olisi ja se näkyisi ja kuuluisi! Ihan tavallinen hyvä ja kohtuuhintainen ompelija kelpaisi, ei tarvi olla mikään designeri tai taiteellisuuteen pyrkijä vaan luovasti käteväkätinen osaava ompelukoneenkäyttäjä, joka pidentäisi, lyhentäisi, kaventaisi, leventäisi housunlahkeitä ja -kauluksia, korjaisi ja tuunaisi tai ompelisi tarvittaessa uutta.

Äänestä
  • ...pidentäisi tai lyhentäisi hihoja, helmoja tai verhoja, leventäisi tai kaventaisi hartioista, kaventaisi tai leventäisi vyötärönkohdalta jne. Ompelutyötä rittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tankki_täti kirjoitti:

on olemassa ompelimo, kotiompelija ja Alteje tai Butique yrittäjiä.
Takuuvarmasti tulee sopiva ja etsii jopa siihen materiaalin.
Moni turha ostos jää tekemättä. Hesalaisena käyn Tallinnassa, jo pelkät kangaskaupat huikeat.
http://www.veniceexpert.com/tallinnan-kangas-ja-lankakaupat.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu