Tulipa mileen kun ulkolaisen sivuston ilmoituksessa oli tuollainen ilmeisesti kokonaan läpikäyty, entisöity ja uudelleen maalattu myynnissä (heh, postin oranssina valkoisella katolla) ja ilmoituksen mukaan 195000 km (tuskimpa) HP. 12.500 €. Kuvien mukaan erittäin siisti.
Mikä lie tuo kuvassa oleva musta painesäiliön kaltainen säiliö?
Belgia ja utossa DDR-maatarra: http://www.kapaza.be/fr/volkswagen/vw-t3-syncro-2-1-1991-109425406.htm
En nyt tuota ole hommaamassa, mutta siitä tuli mileen onko T3 Syncro ollut kestävä malli? Tuolla bensakoneella tuollainen koppi riskeeraa olla melko janoinen. Kannattaisko tuollainen muuttaa FlexFueliksi?
Aikoinaan ajoin yhteen suuntaan Etelä-Eurooppaan vanhalla LT-Volkkarilla ja täytyy sanoa että oli yllättävän mukava kaappi mm. alustaltaan. En enää muist amikä diesel-kone siinä oli. Sitä aiemmet kyydissä olo kokemukset ovat T3:sta ja vanhemmasta kleikkarista ja LT:n mukava fiilis muistutti niitä.
Ps. Maltillisilla ajomäärilläni olen seuraavaa käytettyä autoa ihan siviili-arkikäyttöön harkitessa käymässä vähän kaikenlaisia vaihtoehtoja lävitse, modernimmasta farkusta, tila-autosta ja SUV-mallista pakuihin saakka, jopa hieman vanheempiikin autoihin jos tip top kuntoisia. Istumapaikkoja tarvitsen yleensäkin vain kakisi, mutta muuten monipuolisuutta ja hieman tilaa saisi olla.
Niin, automaattina tosin seuraavan kulkineen haluaisin ja se sitten rajaa joitakin malleja riskiryhmään. Perinteiset vanhemmat automaatit ovat yleensä kestäviä jos vain ovat olleet säntillisesti ja säännöllisesti huollettuja ja oiken käytettyjä, mutta ovat mmmmmaineeltaan janoisempia.
Pakujen ja pikkupakujen haittapuoli pitkässä reisussa on se, ettei isuimen selkänojaa saa laskettu alas levikkeellä lennosta otettavaa pientä vartin pika-siestaa varten ... tai sitten tulisi kömpiä takaosaan erikseen.
Sitten pakuissa ja pikkupakuissa on oma lukunsa niiden enempi vähempi työkalufiilis ja ovat myös meluisempia.
VW T3 Syncro 2.1L 1991 & Co
3
456
Vastaukset
- rahojen-surma
Tuo seisoi meidän pihassa useita vuosia kun sillä ajettiin kaupungin ajoja. Omistajina voi olla vain valtio, kunta tai iso firma kuten puhelin- tai sähkölaitos. Niin hirveät oivat se käyttökulut. Kulki kyllä tarvittaessa jopa 170 km/h, mutta raivokkaalla bensiinin kulutuksella. Ja kun nelivedon nivelet alkoivat laukeilla, niin laskut oli valtavat.
Lyhyessä ajossa kulutus oli talvella helposti 25 l/100 km ja kesäisinkin 15 l.
Ei sillä kenenkään yksityisen ihmisen kärsinyt ajella noilla kuluilla.
Se pötikkä on tietysti kaasusäiliö eli auto on muutettu maakaasulla (erdgas) kulkevaksi tai sitten LPG_llä . Ei ole iso muutostyö ja niitä on tehty paljon suomessakin, sillä kaasun hinta on paljon alhaisempi kuin bensiinin.
Tosin tuolla tankilla toimintasäde jääneen käytännössä n. 300 kilsaan eli melko tiheää tankkausta ja sittenkin pitää ajaa varovasti suurimmalla vaihteella eli 70-80 km/h.- mamonasyöppö
Unohdin vielä mainita, että kun seuraava oli T3 takaveto diesel, niin käyttökulut puolittuivat. Molemmat olivat siis pikkubusseja, ei pakuja, joten tuon ekan bensakoneisen hankintahinta oli tähtitieteellinen ja käyttökulut samoin !
- MedleyMallit
Yes, tulisihan tuollaiselle bensalle melkoiset käyttökulut, vaika auto omalla tavallaan onkin kiinnostava.
Aikoinaan asuinalueeni Postin jakeluauto oli tuollainen T3 Synkro ja se meni huomattavan hankalisskain ja auraamattomissa keleissä kuin tyhjää vain, siinä missä perusautot olivat ongelmissa tai jumissa. En muista oliko besa vai diesel.
Katselin huvikeseni muitakin ilmoituksia T3:sta, sekä kahdesta vanhemmastakin T1 / T2 ja aivan projektitikin maksoivat hurjia summia.
Noilla hinnoilla saa jotakin uudempaa ja modernimpaa järkilaitetta, mutta harrastelaitteteovat toki oma lukunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754377
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺744215Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433619Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163203Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle382850En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142592Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102414IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm331585Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571322Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli831136