VW T3 Syncro 2.1L 1991 & Co

MedleyMallit

Tulipa mileen kun ulkolaisen sivuston ilmoituksessa oli tuollainen ilmeisesti kokonaan läpikäyty, entisöity ja uudelleen maalattu myynnissä (heh, postin oranssina valkoisella katolla) ja ilmoituksen mukaan 195000 km (tuskimpa) HP. 12.500 €. Kuvien mukaan erittäin siisti.

Mikä lie tuo kuvassa oleva musta painesäiliön kaltainen säiliö?

Belgia ja utossa DDR-maatarra: http://www.kapaza.be/fr/volkswagen/vw-t3-syncro-2-1-1991-109425406.htm

En nyt tuota ole hommaamassa, mutta siitä tuli mileen onko T3 Syncro ollut kestävä malli? Tuolla bensakoneella tuollainen koppi riskeeraa olla melko janoinen. Kannattaisko tuollainen muuttaa FlexFueliksi?

Aikoinaan ajoin yhteen suuntaan Etelä-Eurooppaan vanhalla LT-Volkkarilla ja täytyy sanoa että oli yllättävän mukava kaappi mm. alustaltaan. En enää muist amikä diesel-kone siinä oli. Sitä aiemmet kyydissä olo kokemukset ovat T3:sta ja vanhemmasta kleikkarista ja LT:n mukava fiilis muistutti niitä.

Ps. Maltillisilla ajomäärilläni olen seuraavaa käytettyä autoa ihan siviili-arkikäyttöön harkitessa käymässä vähän kaikenlaisia vaihtoehtoja lävitse, modernimmasta farkusta, tila-autosta ja SUV-mallista pakuihin saakka, jopa hieman vanheempiikin autoihin jos tip top kuntoisia. Istumapaikkoja tarvitsen yleensäkin vain kakisi, mutta muuten monipuolisuutta ja hieman tilaa saisi olla.

Niin, automaattina tosin seuraavan kulkineen haluaisin ja se sitten rajaa joitakin malleja riskiryhmään. Perinteiset vanhemmat automaatit ovat yleensä kestäviä jos vain ovat olleet säntillisesti ja säännöllisesti huollettuja ja oiken käytettyjä, mutta ovat mmmmmaineeltaan janoisempia.

Pakujen ja pikkupakujen haittapuoli pitkässä reisussa on se, ettei isuimen selkänojaa saa laskettu alas levikkeellä lennosta otettavaa pientä vartin pika-siestaa varten ... tai sitten tulisi kömpiä takaosaan erikseen.

Sitten pakuissa ja pikkupakuissa on oma lukunsa niiden enempi vähempi työkalufiilis ja ovat myös meluisempia.

3

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahojen-surma

      Tuo seisoi meidän pihassa useita vuosia kun sillä ajettiin kaupungin ajoja. Omistajina voi olla vain valtio, kunta tai iso firma kuten puhelin- tai sähkölaitos. Niin hirveät oivat se käyttökulut. Kulki kyllä tarvittaessa jopa 170 km/h, mutta raivokkaalla bensiinin kulutuksella. Ja kun nelivedon nivelet alkoivat laukeilla, niin laskut oli valtavat.
      Lyhyessä ajossa kulutus oli talvella helposti 25 l/100 km ja kesäisinkin 15 l.
      Ei sillä kenenkään yksityisen ihmisen kärsinyt ajella noilla kuluilla.
      Se pötikkä on tietysti kaasusäiliö eli auto on muutettu maakaasulla (erdgas) kulkevaksi tai sitten LPG_llä . Ei ole iso muutostyö ja niitä on tehty paljon suomessakin, sillä kaasun hinta on paljon alhaisempi kuin bensiinin.
      Tosin tuolla tankilla toimintasäde jääneen käytännössä n. 300 kilsaan eli melko tiheää tankkausta ja sittenkin pitää ajaa varovasti suurimmalla vaihteella eli 70-80 km/h.

      • mamonasyöppö

        Unohdin vielä mainita, että kun seuraava oli T3 takaveto diesel, niin käyttökulut puolittuivat. Molemmat olivat siis pikkubusseja, ei pakuja, joten tuon ekan bensakoneisen hankintahinta oli tähtitieteellinen ja käyttökulut samoin !


      • MedleyMallit

        Yes, tulisihan tuollaiselle bensalle melkoiset käyttökulut, vaika auto omalla tavallaan onkin kiinnostava.

        Aikoinaan asuinalueeni Postin jakeluauto oli tuollainen T3 Synkro ja se meni huomattavan hankalisskain ja auraamattomissa keleissä kuin tyhjää vain, siinä missä perusautot olivat ongelmissa tai jumissa. En muista oliko besa vai diesel.

        Katselin huvikeseni muitakin ilmoituksia T3:sta, sekä kahdesta vanhemmastakin T1 / T2 ja aivan projektitikin maksoivat hurjia summia.

        Noilla hinnoilla saa jotakin uudempaa ja modernimpaa järkilaitetta, mutta harrastelaitteteovat toki oma lukunsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      160
      8386
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      444
      7494
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      154
      3580
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      52
      2654
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      38
      2021
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1540
    Aihe