Laihdutus pelottaa

Äitiliinix2

Olen 2 pienen lapsen äiti ja minulla on reilut 20 kg ylipainoa. Minun pitäisi laihtua ainakin yli 10 kg jo terveyden takia. Pelkään vain niin laihduttamista, koska minuun on juurrutettu käsitys, että homma lähtee lapasesta ja laihdun liikaa. Noin 15 v sitten painoin 30 kg nykyistä vähemmän ja äitini alkoi huomautella, että olen laihtunut jo liikaakin. Tällöin olin laihduttanut 30-40 kg.

Olen myös toisinaan alakuloisuuteen vaipuva ja silloin ei ruoka maistu muutenkaan. Pelkäänkin myös sitä, että jos laihdutan ja alakuloinen jakso tulee, ei ole vararavintoa, mistä lähtä.

Tällä hetkellä mielessä pyörii myös lähiomaisen sairaus ja niiden tutkimukset. Pelottaa, jos se onkin jotain vakavaa. En tiedä miten kestän sen, varsinkaan jos minulla on jokin laihdutuskuuri muutenkin päällä. Pelkään menettäväni täysin ruokahaluni, jos hänellä on jokin parantumaton, vakava sairaus.

Tällaisia ajatuksia minulla. Miten muut olette pystyneet laihduttamaan elämän myrskyjen keskellä?

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv10

      Mitäs jos et varsinaisesti laihduttaisi mutta söisit terveellisesti? Siis paljon kasviksia, täysjyväviljaa, vaaleaa lihaa, hedelmiä,kalaa ja vähemmän roskaruokaa, rasvaista lihaa tai lihajalosteita, vaaleaa leipää, puhdistettua riisiä, sokeria, alkoholia jne.?

      Paino todennäköisesti tippuu maltillisesti ja vaikutuskin on pitkäaikaisempi kuin laihdutuskuureilla.

      • Mayja-70

        Tätä neuvoa aioin itsekin ehdottaa omien kokemusteni opettamana.
        Laihduttamisessa on kysymys kehon ravitsemisesta oikealla tavalla
        terveeksi ja toimivaksi. Useimmat lihovat turruttaessaan tuneitaan; syödessään ikäväänsä, pettymyksiinsä, hermostuksiinsa... Ravintoköyhää ruokaa, josta keho ei saa tarvitsemaansa.
        Tekee itselleen karhunpalveluksen, jos alkaa vähentää kcal:ta alle 1500kcal/pvä. Se on vähimmäismäärä terveeseen kehoon.
        Liikuntaa saa varmasti lasten äitinä enemmän kuin muut ja nykyisin suositellaan nopeita 10min voimistelua, joka vahvistaa lihakset.
        Kävelyjä reippaasti ja googlaamalla löytää itselleen sopivan liikunnan.


    • minun-mielipide

      Minun mielestä pitää jättää kaikki viljatuotteet pois ruokavaliosta. Kaikki viljatuotteet sisältävät runsaasti turhaa tärkkelystä ja samoin peruna, jotka elimistössä muuttuu sokeriksi. Sokeri nostaa insuliinin tuotantoa. Ihminen ei liho ilman insuliininin läsnäoloa. Tämä takoittaa sitä, että jos hiilihydraattien määrä on mahdollisimman vähäinen, niin verensokeri pysyy tasapainossa . Yleensä ihmiset välttelevät rasvaisia ruokia, joten energian saanti on hiilihydraateissa. Maksa kuitenkin pystyy varastoimaa korkeintaa 1200 kcal sokeria ja loppu muuttuu rasvaksi. Nyt jos jätetään nämä tärkkelykset vähemmälle elimistön on pakko alkaa polttamaan rasvaa, jolloin terveys paranee ja sitä myöten paino alkaa laskemaan.
      Kirjakaupasta/kirjastosta löytyy asiallista tietoa vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta. Samoin Facebook sivuilla on kyseisiä ruokavalio-ketjuja (optimal diet, karppaus info, vähähiilihydraattinen, karppaus “low carp” jne), joissa jäsenet keskustelevat kokemuksista.

      • hpv10

        Ihan höpöä. Elimistö kuluttaa energiaa ja riittää että syö vähemmän kuin kuluttaa. Lepotilassa elimistö polttaa 70% rasvaa ja 30% hiilihydraattia eikä tuota suhdetta voi muuttaa syömisillä. Jos hiilihydraatti loppuu niin sitä tehdään lisää ensin ravinnon proteiinista, sitten lihaskudoksesta ja lopulta sisäelimistä.

        Ihminen kuolee ilman insuliinia ja insuliinin peruseritys (ts. se osa insuliinista, joka eritetään vaikka ei söisi mitään) riittää kaiken ravinnon varastoimiseen.

        Maksaan varastoituu vain 400 kcal hiilihydraattia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3580
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3099
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2630
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2103
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2022
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1965
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1840
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1801
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1774
    Aihe