Laihdutus pelottaa

Äitiliinix2

Olen 2 pienen lapsen äiti ja minulla on reilut 20 kg ylipainoa. Minun pitäisi laihtua ainakin yli 10 kg jo terveyden takia. Pelkään vain niin laihduttamista, koska minuun on juurrutettu käsitys, että homma lähtee lapasesta ja laihdun liikaa. Noin 15 v sitten painoin 30 kg nykyistä vähemmän ja äitini alkoi huomautella, että olen laihtunut jo liikaakin. Tällöin olin laihduttanut 30-40 kg.

Olen myös toisinaan alakuloisuuteen vaipuva ja silloin ei ruoka maistu muutenkaan. Pelkäänkin myös sitä, että jos laihdutan ja alakuloinen jakso tulee, ei ole vararavintoa, mistä lähtä.

Tällä hetkellä mielessä pyörii myös lähiomaisen sairaus ja niiden tutkimukset. Pelottaa, jos se onkin jotain vakavaa. En tiedä miten kestän sen, varsinkaan jos minulla on jokin laihdutuskuuri muutenkin päällä. Pelkään menettäväni täysin ruokahaluni, jos hänellä on jokin parantumaton, vakava sairaus.

Tällaisia ajatuksia minulla. Miten muut olette pystyneet laihduttamaan elämän myrskyjen keskellä?

4

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv10

      Mitäs jos et varsinaisesti laihduttaisi mutta söisit terveellisesti? Siis paljon kasviksia, täysjyväviljaa, vaaleaa lihaa, hedelmiä,kalaa ja vähemmän roskaruokaa, rasvaista lihaa tai lihajalosteita, vaaleaa leipää, puhdistettua riisiä, sokeria, alkoholia jne.?

      Paino todennäköisesti tippuu maltillisesti ja vaikutuskin on pitkäaikaisempi kuin laihdutuskuureilla.

      • Mayja-70

        Tätä neuvoa aioin itsekin ehdottaa omien kokemusteni opettamana.
        Laihduttamisessa on kysymys kehon ravitsemisesta oikealla tavalla
        terveeksi ja toimivaksi. Useimmat lihovat turruttaessaan tuneitaan; syödessään ikäväänsä, pettymyksiinsä, hermostuksiinsa... Ravintoköyhää ruokaa, josta keho ei saa tarvitsemaansa.
        Tekee itselleen karhunpalveluksen, jos alkaa vähentää kcal:ta alle 1500kcal/pvä. Se on vähimmäismäärä terveeseen kehoon.
        Liikuntaa saa varmasti lasten äitinä enemmän kuin muut ja nykyisin suositellaan nopeita 10min voimistelua, joka vahvistaa lihakset.
        Kävelyjä reippaasti ja googlaamalla löytää itselleen sopivan liikunnan.


    • minun-mielipide

      Minun mielestä pitää jättää kaikki viljatuotteet pois ruokavaliosta. Kaikki viljatuotteet sisältävät runsaasti turhaa tärkkelystä ja samoin peruna, jotka elimistössä muuttuu sokeriksi. Sokeri nostaa insuliinin tuotantoa. Ihminen ei liho ilman insuliininin läsnäoloa. Tämä takoittaa sitä, että jos hiilihydraattien määrä on mahdollisimman vähäinen, niin verensokeri pysyy tasapainossa . Yleensä ihmiset välttelevät rasvaisia ruokia, joten energian saanti on hiilihydraateissa. Maksa kuitenkin pystyy varastoimaa korkeintaa 1200 kcal sokeria ja loppu muuttuu rasvaksi. Nyt jos jätetään nämä tärkkelykset vähemmälle elimistön on pakko alkaa polttamaan rasvaa, jolloin terveys paranee ja sitä myöten paino alkaa laskemaan.
      Kirjakaupasta/kirjastosta löytyy asiallista tietoa vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta. Samoin Facebook sivuilla on kyseisiä ruokavalio-ketjuja (optimal diet, karppaus info, vähähiilihydraattinen, karppaus “low carp” jne), joissa jäsenet keskustelevat kokemuksista.

      • hpv10

        Ihan höpöä. Elimistö kuluttaa energiaa ja riittää että syö vähemmän kuin kuluttaa. Lepotilassa elimistö polttaa 70% rasvaa ja 30% hiilihydraattia eikä tuota suhdetta voi muuttaa syömisillä. Jos hiilihydraatti loppuu niin sitä tehdään lisää ensin ravinnon proteiinista, sitten lihaskudoksesta ja lopulta sisäelimistä.

        Ihminen kuolee ilman insuliinia ja insuliinin peruseritys (ts. se osa insuliinista, joka eritetään vaikka ei söisi mitään) riittää kaiken ravinnon varastoimiseen.

        Maksaan varastoituu vain 400 kcal hiilihydraattia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9454
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7702
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      152
      5281
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4963
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4670
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4350
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      129
      4173
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1988
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1869
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      290
      1646
    Aihe