Poikkihuilun valinta

Aion ostaa lahjaksi jo pitempään harrastaneelle musiikin ystävälle uuden instrumentin, entistä paremman.
Vanha on Yamaha YFL ja sillä on soiteltu toistakymmentä vuotta.

Koska en musiikista ja varsinkaan soittiimista ajattelin kysyä täältä.
Kyseeseen tulisi keskihintaluokan huilu n. 3000...5000euron hintaluokassa.

Muutamia kysymyksiä: onko eroa ovatko läpät rengas- vai suljetut läpät.

Arvostus, mitkä merkit ovat muusikoiden keskuudessa , Yamaha, Sankyo, Verne, Sonare, Pearl, Azumi
11910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

jahas...mietitäänpäs hieman. huilumerkeistä voisi sanoa että Muramatsu on se huilistien Graalin malja. Se on haluttu merkki, toki myös muitakin hyviä merkkejä on.

Huilun valinta on tavallaan hyvin henkilökohtaista. Ystäväni joka soittaa myös huilua kertoi että hänellä meni noin 3 tuntia valita sopiva huilu. Kertoi että huilun pitää "vastata" hänelle.

Läpistä sen verran että toiset suosivat umpiläppäistä ja toiset avonaista. Pieniä eroja soittotekniikassa kuulemma on. Eli olisi varmaan hyvä selvittää etukäteen kummat läpät ovat soittajan mieleen. Toiset vannovat avoläppien nimeen ja toiset diggaavat umpiläppiä ihan sikana. Makuasia kumpia haluaa käyttää.

www.woodwinds.fi tuolta löytyy hyviä vaihtoehtoja kuten mm, James Trevor (hyviä perushuiluja) Sankyo myös ihan hyvä merkki sekä ne ah niin halutut Muramatsut- Huilun hintaanhan vaikuttavat aika monet tekijät mm, onko runko kokohopeaa vai uushopeaa. Oppilashuiluthan ovat vain hopeoituja. Onko suukappale hopeaa vai hopeoitu.

Melkein voisin sanoa että paras tapa taata just se oma huilu ystävällesi on käyttää lahjakorttia tai viedä hänet liikkeeseen ja sanoa et valitse mieleisesi tässä ja tässä hintaluokassa. Itse tekisin näin koska sen mitä olen ystävältäni kuullut ja itsekin soittajana huomannut on se että sen soittimen on oltava "oma ystävä" joten sen valinta ei aina ole kovinkaan helppoa.

Ja kerta kaikkiaan ihana ajatus että haluat hankkia ystävällesi uuden soittimen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Flutilistin_ystävä kirjoitti:

Aion ostaa lahjaksi jo pitempään harrastaneelle musiikin ystävälle uuden instrumentin, entistä paremman.
Vanha on Yamaha YFL ja sillä on soiteltu toistakymmentä vuotta.

Koska en musiikista ja varsinkaan soittiimista ajattelin kysyä täältä.
Kyseeseen tulisi keskihintaluokan huilu n. 3000...5000euron hintaluokassa.

Muutamia kysymyksiä: onko eroa ovatko läpät rengas- vai suljetut läpät.

Arvostus, mitkä merkit ovat muusikoiden keskuudessa , Yamaha, Sankyo, Verne, Sonare, Pearl, Azumi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu