Löytyykö Kemistä sellaista paikaa mitä näitä myy?
Käyttetyjä huonekaluja?
Askoikeaisku
27770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Asemantorin kirppis juna-aseman vieressä.
Goodwill Valtakadulla. Jyskin vieressä kirpparin alakerrassa. S-marketissa kirppiksellä.
Haluatko ostaa vai paikan missä myydä?
Ostaa.
GOODWILL-myymälässä Valtakadulla myyjä seuraa asiakasta jopa hyllyjen väliin. Luulee tietenkin , että varastetaan. Onkohan aivan korrektia toimintaa. Tuli aika vastenmielinen, ahdistunut olo, piti päästä äkkiä pois. Tällä lailla ainakin rehelliset asiakkaat karkotetaan. Samanlaista oli toiminta entisessä paikassa Sauvosaarenkadulla, ilmeisesti ohjeistettu henkilökuntaa näin. Tarviiko se olla näin näkyvää?? Voihan sen hoitaa hienovaraisemminkin. Tulee syyllinen olo , ennenkuin on kunnolla päässyt edes sisälle.
Olen käynyt paljon kummassakin paikassa, en ole kertaakaan huomannut tuollaista seurantaa.
Jos on enemmän asiakkaita,sitä ei ehkä huomaa, nyt ei ollut juuri ketään. Se ei kuitenkaan sulje tapahtunutta pois, jos et sinä sitä ole havainnut.
Jos haet huonekaluja, ei kai se myyjä luule, että ne viet maksamatta mennessäsi. Oletan, että huonekalut ovat tarkoitettu aikuisille (ei siis nukketalon kalusteita).
Kuulin, eräältä kirppikseltä hävisi hetkessä erikoiset korvakorut ja kukaan myyjistä ei niitä sinä päivänä myynyt. Että kyllä sitä vaan tavaraa lähtee mukaan ja ei kaikki mene kassan kautta.
Siellähän myydään kaiken kokoista ja kaikenlaista tavaraa. Ei tarvi silti perässähiihtäjä olla. Varkauksiahan tapahtuu varmaan aika paljon, ei pidä kuitenkaan yleistää.
Kemissähän on useampi kirpputori. Olen käynyt niissä kaikissa säännöllisesti, mutta missään muualla ei ole pistänyt tämä silmään, siis seuranta. En tiedä sitten, onko muualla valvontakamerat.
Seurantaa pitäisi olla enemmän. En enää vie tavaroita kirppikselle, koska niissä on varastettu ja se tuntuu inhottavalta ja kaivelee mieltä pitkän ajan päästäkin. Kesätorikirppis oli hyvä ja leppoisa eikä siellä varastettu, kun itse oli siinä. Harmi ettei sitä enää ole.
Totta kait pitää olla seurantaa. Kysymys on siitä, miten seurataan.
Mitä väliä sillä on, miten seurataan. Parasta olisi tietenkin seurata niin näkyvästi että kaikille on selvää, että seurantaa on. Ja itsen tyhmyyttä saa kyllä syyttää jos vie kirpparille koruja taikka jotain sellaista, varmuudellä ne varastetaan.
Kemissä on harvinaisen paljon huonekaluliikkeitä. Kannattaa käyttää hyväksi niiden alennusmyyntejä ja tarjouksia. Kirpparilta ostetuissa huonekaluissa voi olla mitä onkin, eikä niistä pysty valittamaan.
Voidaanhan sitä joillakin kirppareilla myydä vaikka lahjoitettua tavaraa. Ja kuuluuhan sitä varastettavan lähes kaikista näistä kirppareista, kun välillä mm tekstaripalstoilla lukee, että on varastettu myynnissä olleita vaatteita. Kuulin jutun, että jotkut ovat varkaita jo 3. polvessa. Että hyvin on oppi mennyt perille. Hyvä, että seurataan!
Mä tarttisin yhden pehmustetun baarijakkaran, mielummin säädettävä istuin korkeus.
En tartte enää, ostin käytetyn jakkaran.
Älä putoa.
Lutikkatori
Lutikkatori. Mitä tarkoitat??????????
Kemin Käyttömyynti, Keskuspuistokadulla myy myös huonekaluja. Aiemmin siellä ainakin oli ihan käyttökelpoista tavaraa. Kannattaa käydä katsomassa. On samassa talossa missä pyöräliike.
Myy niin kauan kuin myy. Omistaja lyömässä pillit pusiin.
Ainakin vielä 1 ½ kk, kun vein just sinne tavaraa myyntiin :).
http://www.mol.fi/tyopaikat/tyopaikkatiedotus/haku/hae.htm?lang=fi&tarkempiHaku=false&rows=&sort=&hakusanakentta=sanahaku&hakusana=&alueet=Lappi, &ilmoitettuPvm=1&vuokrapaikka=---
Niimpä
Hyvinpä noita käytettyjä huonekaluja löytyy. Eilen löysin semmoisen mitä etin ja tänään myös. Laatu ja hinnat olivat kohdillaan.
Mistä?
Goodwill myy mutta älyttömän suurilla hinnoilla .Työntekijät muuttuneet muutamassa viikossa koska eivät kuulemma saa jutella keskenään...sairaaat diktaattorisäännöt säännöt myyjille ja pysytelläkki pitäis pienellä alueella koko päivän.....OHHO,,,pysyykö ne työnjohtajatkaan vai mitä ohjaajia ne on nimeltään,,,,muutaman neliön alueella työpäiväänsä ????????