Takana 2,5 vuotta parisuhdetta. Kihloissa miehen kanssa joka ei halua muuttaa yhteen ennenkuin lapsemme pärjäävät omillaan, sekä minun että hänen, saatikka mennä naimisiin ennen kuin kirjoitettu tiukat avioehtopaperit. Mies välttelee helliä sanoja, on kylmä kuin jää. Haluaa tasaisin välein piilottaa parisuhdestatuksemme somessa. Ei ikävöi koskaan, mutta jos en soita, soittaa heti perään. On kaikenmaailman seksiryhmissä ja koneellaan tulee ilmoituksia mm. Sexpartner- sivustolta. Lisää 10-20 vuotta nuorempia ämmiä kavereikseen, joista näkee päälle päin että varatut kelpaa. Kehuu muiden kuvia, omiani ei koskaan. Viettää aikaansa mielummin miespuolisen juoppokaverinsa kanssa kuin minun. Ei tule luokseni, koska lapseni kotona, eikä tule muutenkaan vaikka voisi. Ei huomioi eikä osta lahjoja jouluna yms. Jos pidän mykkäkoulua, soittaa useita kertoja perääni. Haukkuu kaikkia muita paitsi itseään. Korostaa kuinka kouluttautunut on vaikka ei päässyt edim. Lähihoitajakouluun vaan sai 0- pisteet. Yhdessä ollessamme on omissa oloissaan, olen kuin palvelija hänelle. Selityksiä laidasta laitaan aina vältelläkseen rakkaus- ja parisuhdeasioita puheissaan. Silti ei päästä minua pois. Alan väsymään tähän ns. Parisuhteeseen jossa kaikki muu parempaa kuin minä. Miksi roikottaa jos ei halua olla vakavasti kanssani? Kuitenkin kun haihdun pois, hädissään huutaa takaisin. En nymmärrä. Sanoo kuinka rakastaa ihan äärettömän paljon minua mutta teot puhuu ihan muuta. Miehellä on päihdeongelma ja ongelmia eksänsä myötä. Olen tukenut, rakastanut, ollut läsnä. Aina saan vain paskaa kiitokseksi. Onko joku narsku vai muuten vain sairas tapaus? Olen sekaisin tästä kaikesta kun en ymmärrä tuota hänen logiikkaansa.
mitä mä teen
suruväsy
4172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suurin vika on sinussa kun et osaa jättää tuollaista paskiaista.. ole sitten siinä.
Niin kai sitten. Oli vaikea aloittaa suhde nykyiseeni pitkän entisen väkivaltaisen parisuhteen jälkeen ja kun luottamusta alkoi miehiin taas löytymään, hän alkoi käyttäytymään, välinpitämättömästi. Olen kait liian kiltti, hyvä ja vanhanaikainen nykymaailmaan. Hukassa kun välittää ja vaikea luopuakaan monesta syystä.
Nyt jäitä hattuun...ja äkkiä eroon ennen kuin et enään pääse siitä omin voimin.Itsellä oli vastaava kuvio joskus ja vei kaikki mehut toipua siitä.Alkoholi,muut naiset,huomion puute...ei muistamisia jouluna,syntymäpäivänä ym..sitoutumiskammo,ei yhteistä tulevaisuuden kuvaa...etkä tule koskaan muuta saamaankaan.Voimia sulle jatkaa omalla tiellä! Onneksi ystävät osasi potkasta minua persuuksiin ja vaaleanpun.lasit tippu silmiltä.
Joo kuvitteleppa tilanne että viisi vuotta on kulunut tästä päivästä. Miltä elämäsi näyttää jos jatkat miehen kanssa tätä samaa rataa? Itsetuntosi on todennäköisesti täysin tuhottu ja olet erittäin onneton ja etsit ehkä vastauksia että miten pääset ulos kierteestä. Kannattaako? Tuollaiset ihmiset kun harvemmin muuttuvat. Se mitä näit aluksi oli näytelmää ja nyt näytelmä on ohi ja näet hänen todellisen minänsä. Eli jatka jos luulet pystyväsi elämään koko loppuelämäsi näin. Jos et, lähde niin pian kuin mahdollista. Tiedän että se on vaikeaa koska nuo koukuttavat niillä vastapuheilla vrt. käytökseen. Mutta kannattaa muistaa aina että puhe on halpaa mutta teot ne ratkaisevat eikä niitä hyviä tekoja tai muutosta kannata jäädä vuosiksi odottelemaan.