ei kumpikaan

liitossa

Miettikääpä sanaa avoliitto. Avo/avoin tarkoittaa että ei ole mitään sovittua, ei sitoumuksia, pysyvää, yhdessä sovittua jne. Liitto tarkoittaa päinvastaista, että on tehty liitto/sopimus, jossa on tietyt sovitut pelisäännöt, joihin ollaan sitouduttu. Kaksi sanaa yhdessä, jotka kumoavat toisensa, siis aivan jotain epämääräistä. Tyhmää suorastaan. Avopari kuvaisi paremmin tilannetta. Liitto ei tähän kuvioon sovi ollenkaan.

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäolisiparempiilmaisu

      Avopari on mielestäni aivan vastaava ilmaisu kuin avoliitto.

    • avoparinmies

      Oikea sana on avopari ei avoliitto. Ei sitoumuksia puolin tai toisin...jos haluaa lähteä kävelemään ei tarvii eropapereita kirjoittaa eikä ruveta omaisuutta puolittamaan ja pahimmassa tapauksessa ottamaan vielä velkaa toiselle maksaessaan. Tähän tilanteeseen olen tyytyväinen.

    • 1säpappa

      Oleellinen erohan on ainoastaan se, että avioliitto on virallinen ja avoliitto epävirallinen. Sillä ei ole mitään tekemistä sen asian kanssa, miten itse kukin liittoon sitoutuu.

      Aivan kuten missä tahansa sopimuksissa, suullinen sopimus on aivan yhtä sitova. Ero on siinä, että suullisia sopimuksia on vähän hankalampi todentaa.

      Ja tietysti virallinen liitto saa aikaan myös muutamia juridisia muutoksia. Silti avioliittoon menevät eivät mitenkään automaattisesti sitoudu liittoonsa yhtään sen enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      30
      13871
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5461
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4255
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3551
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2919
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2591
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2507
    10. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      2189
    Aihe