Mikä on riittävästi

uusioelämä

Olemme seurustelleet reilun vuoden ja kaikki on ihan balanssissa, yhtä asiaa lukuunottamatta. Miehelläni on ikää 63 vuotta ja hänen miehinen kykynsä ei aina toimi, vaikka hän haluaa seksiä. Hän sai lääkäriltä erektiolääkkeitä ja niiden käyttö aiheuttaa hieman kitkaa. Hän ottaa pillerin minun tietämättäni ja ilmoittaa h-hetkellä, että hän otti ja nyt pitäisi sitten saada. No joskus se toimii näin, mutta on niitäkin kertoja, kun minä en suorastaan vain ole sillä tuulella. Siitä seuraa kauhea huuto ja rähjääminen, josta taas seuraa se, että tilanne lukkiutuu täysin. Koen kuitenkin, että suhteemme on liian hyvä, että sen antaisi kaatua moiseen ongelmaan. Onko muilla iäkkäimmillä pareilla millainen käytäntö hyväksi havaittu.

6

341

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      Ei tuo mitenkään tasapuolista ole, en taitaisi suostua olemaan tuollaisena seksileluna. Olen siis päälle kuusikymppinen nainen. Jos hän ei suostu siihen, että seksi on teidän yhteinen asia, eikä pelkästään hänen määrättävissään, niin mieti. kuulostaa aika oksettavalta käytökseltä, hän ei tunnu sinua paljon kunnioittavan ihmisenä.

    • vanhatätini

      Miten voi olla lähes 70v vaikea yrittää edes oppia sellainen tapa että toista pitää ensin lämmitellä ennekuin moottori käynnistyy. Vanhojen pappojen pitäisi tämä tietää kun ovat varmaan käynnistelleet niitä vanhoja autojaan aikoinaan. Sama lämmittely rutiinit pitäisi siis soveltaa siihen hellamoottorin huoltoonkin. Harva nuoremmista naisistakaan on valmis lähes raiskaamiseen kuiviltaan jos mies ei osaa siis mitään alkeellista lämmittely rituaalia.

    • Jeanssi

      Varmaankin miehelle kova paikka. Mutta tuohon ikään ehtineeltä voi odottaa kommunikaatiotaitoja. Jotta tilanne ei lukkiintuisi, asiasta kannattaa kokeilla keskustella silloin, kun tilanne ei ole päällä. Löydätte yhteisen sävelen.

    • Fghfgh

      Ei se ikää katso vaan luonnetta, osaako kommunikoida vai ei. Joka tapauksessa, toivon että pystytte keskustelemaan asiasta. Koska kummankin pitää haluta asiaa, ei se voi olla yksipuolista, että toinen vaan päättää.

    • miesasianainen

      Varmaan onkin oikeen kiihotus päällänsä naisella, kun mies alkaa räyhäämään, että seksiä pitää saada! Repesin! Ei oo todellista. "Nyt mie otin pillerin! Tadaa! Riisu housut!...Nyt on miehellä hiukan vellit ja kauhat kaatopaikalla.

      Ei, ei noin erkkiseni! Ei nainen noin toimi. Ei tuosta napista.

      Jäin miettimään sitten sitä tärkeintä, eli mikäpä teille avuksi. Tuo on toki arka paikka miehelle, kun ei toimi ja sitten olisi kiva tai pitäisikin ehkä...

      Seksin ja läheisyyden suhteen tulee helposti rutiineja ja lukkoja, kun ollaan vuosia yhdessä, nopeemminkin. Ei se taida kaikilla olla vanhemmallakaan iällä niin helppoa, sallivuus, rentous, moninaisuus, tärkeysjärjestys jne.

      Sanoisin, että maltti on valttia. Miehen kannattaa syödä ravinteikasta ruokaa, kuntoilla, välttää stressiä ja käyttää laadukkaita rasvoja. Ja sitten on ne muutamat lääkkeet, jotka vaikuttavat potenssiin. Jos ei ole elimellistä vikaa, niin jos mies tuntee itsensä rakastetuksi ja kunnioitetuksi sellaisena kuin on, voi tilanne parantua. Mies on herkkä. Herkempi kuin moni nainen ymmärtää. Miehellä on lupa olla herkkä.

      Ja alkoholi pois.

      Toinen asia on tietysti se, että jos mies ei ymmärrä, miten olla rakastava puoliso, on naisen hyvin paljon vaikeampi edetä seksiin asti. Tässä näin aluksi :)

    • miesasianainen

      Mutta tehän olette tosiaan nuoripari ja olen sitä mieltä että kannattaa olla kärsivällinen. Puhukaa asiasta jos ette jo ole puhuneet. Ensimmäinen juttu, että jos mies suostuisi ottamaan sovitusti sen pillerin. Suunnitellaanhan seksiä joskus( tai usein muutenkin).

      Niin paljon voi muutakin tehdä seksin saralla,kuin yhdyntää. Onko teillä jotain muita juttuja josta molemmat nautitte? Harrastakaa niitä. On hyvä olla seksiä niin, että yhdyntä jätetään välillä kokonaan paitsioon. Jää silloin paine, että pitäisi pystyä, myös pois. On hyvin voimaannuttavaa tuntea, että toinen rakastaa juuri niin kuin itse on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1412
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      27
      1030
    3. 79
      902
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      778
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      754
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      685
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      680
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      652
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      636
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      102
      571
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      570
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      562
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      550
    16. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      33
      524
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      492
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      475
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      37
      471
    Aihe