Lainaan toisesta ketjusta tätä. On mielestäni oman aloituksensa arvoinen. Eli kiintymyssuhdeteoria selittää miksi joillain on vaikeuksia muodostaa ihmissuhteita. Tunnistatko itsesi jostain näistä tyypeistä? Itse tunnistan olevani jotain tuon kolmos ja neloskohdan välimaastossa.
"Aikuisuuden kiintymyssuhteet
Kim Bartholomewin (1997) aikuisten kiintymyssuhdemalleja koskevassa luokituksessa erotellaan 1) turvallisesti, 2) takertuvasti, 3) välttelevän pelokkaasti ja 4) välttelevän itseriittoisesti kiintyneet.
1) Turvallisesti kiintyneellä aikuisella on sekä positiivinen käsitys omasta arvosta että luottamus siihen, että muut ihmiset ovat yleensä tukea ja apua antavia. Seksuaalisuudessa turvallisesti kiintynyt pyrkii molemminpuoliseen läheisyyteen ja tyydyttävyyteen.
2) Takertuvilla on kielteinen käsitys itsestä ja myönteinen käsitys toisista. He voivat rakastua usein, olla hyvin mustasukkaisia, voivat paljastaa itsensä liian helposti ja varhain ja näkevät kumppaninsa epävakaisena. Seksuaalisuudessa takertuva pyrkii tyydyttämään ennen kaikkea turvallisuuden ja rakkauden tarpeitaan. Takertuva on oppinut syyttämään itseään rakkauden puutteesta ja yrittää mm. miellyttämällä, vaatimalla, vihanpurkauksilla tai takertumisella vaikuttaa siihen, että saisi rakkauden tarpeensa tyydytetyksi parisuhteessaan.
3) Pelokkaasti kiintyneet toivovat toisten hyväksyntää ja ovat tietoisia kiintymyksen tarpeistaan, mutta he eivät uskalla tulla lähelle muita peläten vahingoittuvansa tai tulevansa hylätyksi. Pelokkailla on kielteinen käsitys itsestä ja muista. He ovat oppineet, että toiset ovat välinpitämättömiä, eivätkä ole käytettävissä silloin kun heitä tarvitaan ja että he eivät itsekään ole rakastamisen arvoisia.
4) Itseriittoisilla on myönteinen käsitys itsestä ja kielteinen käsitys toisista. He uskovat turvaa hakiessaan tulevansa torjutuiksi ja siksi he kieltävät kiintymyksen tarpeensa. Itseriittoiset pyrkivät elämään ilman toisten ihmisten rakkautta ja tukea ja olemaan emotionaalisesti riippumattomia. He erottavat seksuaalisuuden tunneperäisestä sitoutumisesta ja pitävät itsensä paljastamista epämiellyttävänä. Ajan myötä kiintymyksen tarpeiden kieltäminen automatisoituu ja on tiedostamatonta.
Turvattomasti kiintyneen on vaikea liittyä aidosti toiseen ihmiseen, koska omat tunteet ilmaistaan hyvin kapeasti, eikä toisen tunteita oteta huomioon. Keskeisenä tekijänä on jollain tavoin riittämätön suruprosessi. Turvattomaan kiintymykseen liittyvät vaille jäämiset herättävät väistämättä raivon ja surun tunteen. Turvattomasti kiintynyt ei kuitenkaan näe vaille jäämistään."
http://elavatvedet.fi/heteroseksuaalisuus/lapsuuden-kiintymyssuhteen-vaikutus-aikuisen-parisuhteeseen/
Kiintymyssuhdeteoria
10
213
Vastaukset
1.koen turvallisuus kiintymystä. 😍 parhaiten sopivan
- OnLuettu
Sekä pohdittu kasvatuksen opinnoissa.
Olen kuitenkin taipuvainen uskomaan, että ihmisen persoonalla on oma väistämätön osansa, pienestä pitäen. Ts. samassa perheessä kasvaneet ja samat geenit omaavat ihmiset voivat olla hyvinkin erilaisia.- IsinTytötPärjää
Ei se ihan noinkaan mene. Lapset eivät aina ole tasavertaisia vanhempien silmissä. Tämä tietysti voi johtua monesta syystä, esim vanhempien parisuhdetilanteesta synnytyksen jälk masennuksesta, henkisestä kypysymisestä jne. Minulla on kaksi siskoa, ja me kaikki 3 ollaan aivan erilaisia. Vanhemmat ovat kohdelleet meitä eri tavoin. Yksi on ollut ns. lellikki/ iltatähti, joka sai etenkin isän jakamattoman huomion. Hänellä onkin aina ollut hyviä parisuhteita, fiksuja miehiä tulvii ovista ja ikkunoista, itseluottamus korkealla miesten suhteen. Me kaksi muuta ei saatu isän huomiota juuri lainkaan ja meillä (siitäkö johtuen) ei ole ollut itseluottamusta miesten suhteen ja parisuhteet olleet surkeita. Äidillä on aina ollut vaikeita psyykk ongelmia, ja tästä johtuen vanhimman lapsen hoiti varhaisvuosina mummo , keskimmäistä ei oikeastaan kukaan, ja nuorimman hoiti isä.
Tuttavapiirissä ne naiset jotka ovat olleet ns. isintyttöjä, prinsessoita, ovat myös pärjänneet parhaiten parisuhdemarkkinoilla. He ovat saaneet positiivista huomiota isältään, ja siitä kehittynyt hyvä itsetunto miesten suhteen.
- bingobingobingo
Ehdottomasti olen numero neljä. Vihdoin sain diagnoosin tähän ongelmaani. Eikä tarvinnut edes maksaa mitään. Psykologin tunnit ei ihan ilmaisia ole. No mitäs sitten paraneeko tästä ja miten vai onko tietokone vaihdettava. Uudelleen käynnistys tuskin auttaa. Uudelleen ohjelmointi voisi mutta olisi varmaan niin buginen että nykyinen versio olisi kuitenkin parempi. Onhan tietysti hyvä että tietää ainakin mikä on vikana kun suksi ei luista.
Jokaisella on oma ohjelmistoversionsa ja niihin omat päivityksensä, mistä niitä voi ladata? ja auttaako päivitys. Onko kokonaan uusi ohjelma edes sen parempi.
Ajan kuluessa ongelmahan ratkeaa ihan itsestäänkin ja vaikka sitä yrittäisikin ratkaista, niin ratkaisun saaminen kestäisi kuitenkin niin kauan että lopputuloksen kannalta ei mitään merkitystä.
Ja kun tarkemmin ajattelee minähän olen nuo kaikki kolme ihmistä 2 , 3 , 4
No tietääpähän ainakin että tieteellisestikin olen olen aivan mahdoton tapaus.
Kiitos vaan vaikka tiesin tuon muutenkin, tulipahan ihan luettuakin se. - Raakatotuus
On varmasti vaikeaa muodostaa ihmissuhteita, jos vain yksi neljästä vaihtoehdosta on henkisesti terve ja muut viimeiseen asti vältettäviä tapauksia.
- Coctail
Taidan olla ykköspainotteinen coctail. Se toinen omine piirteineen vaikuttaa sekoitukseen.
- ettästämmöttis
Kohdat 3 ja 4. Olen mielestäni niin ongelmainen luuseri, että miksi kukaan mun kanssa haluaisi olla kun itsekin siedän elämääni vaan pakon edessä (vaikka teenkin paljon jotta voisin hyvin, mutta ei se mitä jaksaa ja pystyy mihinkään normaalielämään riitä).
- Hmmmmmmm
Törkeän hyvä! Täällä takertuja ja miellyttäjä ilmoittautuu, tosin kaikki kohdassa 2 ei minuun päde. Mut sen verran, että kalikka osui kohteeseen... Tosin eihän tämä täysin suoraviivaista ole, koska löysin jotain omaa myös kohdasta 1 ja 3.
Oon törmännyt pariin osaston 4 herrasmieheen ja miettinyt missä vika. Nyt se selvisi! Minussa ja heissä. Ja meissä. Mahdoton yhtälö, jossa molemmat pahentavat huonoja piirteitään.
Pitäis ehkä tutustua teoriaan paremmin, jotta voisi yrittää korjata sen mikä on rikki, terveempää tulevaisuutta varten. - Ikis__M
Kolmonen ja nelonen osuu, uskon että osuu useimpiin sinkkumiehiin nuo. Palstan naisilla osuu epäilemättä ykkönen kun niiden elämä on ollut aina jännittävän hauskaa ja mukavaa parsisuhteesta toiseen surffaillessa. Siksi niitä on niin hirveän vaikea ymmärtää ja niiden meitä, kokemuspiirit kun on täysin erilaiset. Ykkösen naisille kuitenkin olisi helppoa "pelastaa" kolmosen ja nelosen miehiä muttei ne sitä kuitenkaan tee vaan pelehtivät harvojen ykkösen miesten (ytmien) kanssa ja viha vain kasvaa molemminpuolin.
- Jfbcbccj
Väität ykköstyypin ihmisten oleskelevan tällä nettipalstalla. Salli mun nauraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793