Hevosen tasapainoinen askellaji?

piankouluttamaankai

Mitä hevosen tasapainoisuudella tarkoitetaan? Millä sitä voi parantaa?
Onko se sitä että hevonen heittää vaikkapa lavat ulos ympyrällä tms?

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köppels

      Olen kuullut vain ravihevosten kengityksistä, joidenka on on oltava balanssissa

      • alottaijavielk

        Juu, kiitti vastauksesta, mut sen verta tiiän et ei oo ny kengityksistä kyse D:


    • Kulkiessaan tasapainoisesti hevonen kantaa itsensä tasaisesti kaikilla jaloillaan, niin että se käyttää kunnolla myös takaosaansa ja liikkuminen näyttää kevyeltä ja vaivattomalta. Hevonen joka ei käytä takaosaansa kunnolla, muuttuu helposti etupainoiseksi, mikä saa liikkumisen näyttämään raskaalta ja kömpelöltä. Se ei ole tarkoitus.

      Tasapainoinen hevonen kuuntelee hyvin apuja ja on kevyt ratsastaa (mikä on joskus varsin venyvä käsite), ja kykenee kantamaan itsensä ja taipumaan myös kaarevilla urilla. Jos hevonen ei syystä tai toisesta pysty siihen, se ns. kaatuu sisäänpäin, jolloin sen on vaikea pysyä tasapainossa, tai se saattaa yrittää päästä suuremmalle kaarelle tunkemalla lapaansa ulos ja kääntämällä pelkkää kaulaansa sisäänpäin.

      Tämä on siis se miten se itselleni on opetettu, mutta kukin opettaja opettaa omalla tavallaan, joten joku toinen voi määritellä sen jollain toisella tapaa.

      • laukkaharjoittelut

        Kiitos! olin jotenki jäljillä sentään :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2348
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1593
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      234
      1022
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      849
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      839
    Aihe