Lepäjonot ovat olleet Suomessa jo yli 20v. mutta niiden poistamiseksi ei ole tehty mitään.
Ja mikä kummallista, niin vas.liitto/demarit eivät ole näyttäneet mitään mielenkiintoa asian suhteen. Vaikka luulisi että juuri vasemmistoa tämä leipäjono asia kiinnostaisi, onhan siellä jonottavista ihmisistä varmaan suurin osa vasemmistoon kallellaan.
Mutta näyttää siltä että vasemmiston poliittinen eliitti ei ole kiinnostunut leipäjonoista, kun se oma lompakko on paksu niin mitäs sitä muista välittää.
Ja mikä kummallista, niin vas.liitto/demarit eivät ole näyttäneet mitään mielenkiintoa asian suhteen. Vaikka luulisi että juuri vasemmistoa tämä leipäjono asia kiinnostaisi, onhan siellä jonottavista ihmisistä varmaan suurin osa vasemmistoon kallellaan.
Mutta näyttää siltä että vasemmiston poliittinen eliitti ei ole kiinnostunut leipäjonoista, kun se oma lompakko on paksu niin mitäs sitä muista välittää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vasemmistohan ei saa mitään aikaan, ei ennen. ei koskaan.
Vaalien alla vain muistaa köyhiä äänekkäästi.
Aina ne vaan nämä tyhmyrit menevät samaan ansaan äänestäen ja tenilät nauraa irvottaa mahat pulleina isoa tiliä nostaen. Tuhunua laskien myhäillen hyvinvoinnissaan rypien.
Sama pei senku jatkuu.
Näkemyksemme on. Se on.
Ei kannata äänestää kommareita, heille riittää kun itselle tulee mammonaa tilille ja saavat leveästi elää.
Miksi te vasemmistoa moititte tässä asiassa.
Leipähän on porvarien hallussa, sieltähän niitä jakajia pitää kysellä.
No luulisihan vasurien pitävän jotain älämölöä asiasta.
Ei Kiinnosta!!! suomen köyhät saa kuolla. Me vassarit palvomme ja hyysäämme homoja, lesboja, transuja, matuja. Ei katos kiinnosta taviksien asiat, ei varsinkaan jotkut leipäjonojen köyhät.
No onneksi sinäki kuulut siihen joukkoon.
No saatanan porvarit, pankaa leivänjakopisteitä vaikka joka kulmaan. Persut erityisesti teiltähän sen luulis luonnistuvan.
Keskusta on ollut hallitusvastuussa ehä eniten Suomen itsenäisyyden aikana, ja myös vastuussa kansastaan.
Vasemmistoa syytetään milloin se yrittää pitää pienituloisempien piolta, silloin touhutaan omaan pussiin. Väitettiin vasurien hyysävän homoja. Kepuissa, ja Kokkareissa on tilastollisesti yhtäpaljon kuin muissakin kansanryhmissä, joten on hyvä jos joku pitää niidenkin puolia.
Hyvä on sipilän tuollaista joukkoa hallita joka on niin uskollista vaikka nälässäkin pidettäisiin Kepua äänestetään siitä huolimatta.
nimenomaan vaalii leipäjonoja. Itänaapurikin menetti jonot kun valta vaihtui.
Älkääpä puhuko taas paskaa! Muistelkaapa minkälaisia hallituksia on Suomessa viimeiset 20 vuotta ollut. Siis kepu ja kokkarejohtoisia.
Nämä porvarihallitukset ovat koko ajan toimineet työnantajien eduksi ja näin saaneet pienipalkkaiset ihmiset yhä syvempään ahdinkoon. Myös työttömät ja eläkeläiset ovat joutuneet kärsimään leikkauksista.
Rehellisyyden nimissä on kyllä tunnustettava että hyvinvointivaltion ylläpito ei velkarahalla pitkään onnistu vaan työttömyys on nujerrettava.
Myös leikkauksia tulisi kohdistaa sinne missä se vähiten tuntuu. Esimerkiksi lapsilisät voisi aivan hyvin porrastaa perheen tulojen mukaan.
No tämähän ei tietenkään porvareille käy koska juuri he joutuisivat tässä asiassa leikkauksien kohteeksi.
Kyllä porvarit hoitaa leikkauslistat niin, että maksajiksi joutuvat aina pienituloiset ja vähävaraiset.
Kemijärvellä on senverran tolloa kansaa;ei tälläinen mene perille. Ollaan porvareita vaikka itse ollaan kohta samassa leipäjonossa. Aikoinaan tupailloissa on iskostettu "ryssä"viha ja pelko, ja samalla on luotu usko kepulaisuuteen se on ja pysyy.
Kemijärvikin on juuri sitä Suomen köhälistöä josta suurinosa on älynnyt lähteä paremmille kalavesille. Jäljelle ovat jääneet hyvässä työssä olevat, ja tollot jotka kuvittelee saavansa elämälleen tyydytyksen olemalla yhteiskunnan tukien varassa ja äänestämällä Kepua, tai Kokoomusta.
Persuthan oppositiossa olleessaan vaahtosivat leipäjonoista kaiken aikaa, antoivat ymmärtää, kuinka hoitaisivat ensimmäisenä asian valtaan päästyään. Nyt on sitten siellä suunnalla ollutkin jo hiljaisempaa. Ei vissiin kerkiä leipäjonoihin keskittyä, kun musulmaaneja on haukuttava ylen aikaa.
Persut on Persuja ja toimivat populistipuolueen tavoin. Siis lupaavat kaiken mahdollisen ja helposti höynäytettävät äänestäjät uskovat ja äänestävät näitä.
Nythän tämä on nähty miten toimittiin ennen vaaleja ja sitten vaalien jälkeen. Leipäjonoista Persut eivät ole puhuneet halaistua sanaa sen jälkeen kun hallituspaikka varmistui.
Persut ovat heittäneet omat tavoitteensa romukoppaan ja ryhtyneet Kokkareitten ja kepun apupuolueeksi.
Jos vielä joku äänestää Persuja tämän jälkeen, ei hänellä ole harkintakykyä lainkaan. Kos näytöt puhuvat näin vankasti puolestaan.