Hienoa että tänä kesänä on kemin sisäsatamassa avattu tuo joulupukin satamakonttori. Vihdoin rantaan tuli paikka, johon viitsii lasten kanssa mennä. Hyvä kun kehittävät kemiin. Kesäturismia, joku vuosi varmasti menee, mutta varmasti nousee, kun on hyvin toteutettu.
Satamakonttori
Hyväpaikka
441573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Mutta pitäisi paremmin mainostaa että koska joulupukki on siellä. Ei riitä että ilmoitus on vain siellä.
Tai joku tonttu varapukiksi taikka pukinmuoriksi, että olisi aina joku kuin pelkkä tonttu.
Paremmin kyllä pitäisi markkinoida, mutta kuulemma enemmän panostavat ulkomaille. Kun kyselin asiasta niin ymmärsin, että Tänä vuonna vasta aloittaneet markkinoinnin, niin ensi vuonna vasta odotetaan turisteja enemmän. Jokatapauksessa saisivat panostaa myös kotimaassa markkinointiin.
Käykö siellä joku ????????
Miksi tulisi kukaan katsomaan tänne joulupukkia, kun Rovaniemellä on paljon enemmän muutakin katseltavaa ja toimintaa. Ei tule menestymään. Järjen käyttö on sallittua näissäkin hommissa. Tästä ei seuraa muuta kuin velkakierre jollekkin.
Sullehan se ei ole ongelma kun ei oo enää luottoa.
Jokaiselle veronmaksajalle se on ongelma.
Tämä joulupukin satamakonttori juttu toteutetaan Rovaniemen kanssa yhteistyössä.
Olis varmasti paljon parempi, kun ei tehtäisi kemissä mitään, odotettaisiin vain paperitehtaiden loppua.
Ja matkailun konkurssia kuten aiemminkin ,mutta meillähän on vauras ja vakavarainen kunta vippaamaan sille tarvittaessa. Otapa selvää mitä tämän joulupukkinimikkeen käyttö tuli maksamaan ? Ei sitä Rovaniemi maksa.
JALOKIVIGALLERIAKIN perustettiin tänne oliko se nyt 1980-luvulla? Miten kävi. Meni muutama vuosi niin eikös se ollut konkurssissa?? Kaupungin piti se sitten pelastaa ja ottaa itselleen. Näyttää olevan yleinen trendi täällä. Tuskin GALLERIASSA käy tälläkään hetkellä riittävästi väkeä ?? Pitäisi vain tunnustaa tosiasiat : Kemi on liian pieni paikkakunta tämän laatuisille kotkotuksille. Kenen ETU on ylläpitää näitä ???????????
Joulupukki kiinnostaa lapsia, se vaan että kun veimme lapset pukkia tervehtimään, pukki ei ollutkaan siellä.
Onko minkä verran ollut kävijöitä, onko suosiota kommentoitu? Onko talvisinkin auki?
Tää nykyinen konttori laitetaan talven tultua kiinni ja siirtyy pysyvästi Mansikkanokan rantaan, jonne on rakennettu lumilinnan pysyvä konttori.
Sinnehän se lumilinna sitten tulevina vuosina rakennetaan aina uudestaan ja uudestaan, kunnes Kemin asukasluku alittaa vihdoin ja viimein 6000:n asukkaan rajan. (2036?)
"kunnes Kemin asukasluku alittaa vihdoin ja viimein 6000:n asukkaan rajan.(2036?)". Ja tuolloin nuo kaikki ovat Kemin kaupungin palveluksessa.
Olis kiva tietää mistä otetaan rahat näihin rakennelmiin????
http://yle.fi/uutiset/norwegian_alkaa_lentaa_rovaniemelta_lontooseen/9100794
Että tämäkin. Ois jo luullut että Kemikin kelpaa, mutta kaikki vaan Rovaniemelle, Kittilään tai Ivaloon lisäksi jopa Enontekiölle ? Ei se mitään tonttulassa on varmaan ollut jo tuhansia ja tuhansia kävijöitä Kemiläisen laskentamallin mukaisesti.
Kuhan alakas ne suorat kemi-tukholma lennot joita visioitiin,suosittu ilmaisu kemin suunnitelmissa, mennä vuosina. Jospa tuo joulupukki saisi nuo tukholman lennot kemiin käynnistymään. Eikös meillä ole se lentokoortinaattorikin kemin koortinaattorien laumassa?
http://www.kemi-tornio.fi/attachments/RAPORTTI_Tukholmatutkimus_1f26d.pdf
Älähän nyt monet palaverit pidetty ja kyselyjä tehty uskotaan, toivotaan,arvoidaan pohjalta. Mihinkään konkreettiseen tulokseen ei ole johtaneet.Loppuraportti tästä kolmen vuoden vuoden työstä oli ympäripyöreää liirumlaarumia. Sen sijaan perustettiin uusi sanahirviö projekti kehittämään jatkoa. Ei näytä onnistuvan yhtiöt koneineen liihottelee sinne missä on asiakasvirtaa ja matkailupotentiaalia. Entinen koordinaattori hyppäsi uuteen pestiin eli vihreämmlle oksalle.
http://yle.fi/uutiset/matkailuvaki_riemuitsee_rovaniemen_uusista_lennoista__uusista_yhteyksista_neuvotellaan/9103984
No tonttulan väki pistäkää koordinaattori töihin. Onko ero toimijoitten pätevyydessä vai oikean, massoja vetävän turistikohteen vetovoimasta ?
”saunamajuri”…🙄🤣🤣🤣🤣🤣
Mitenkäs nykyään menee? 🤔
Arvaus= Loistavasti
Jep,ovat tyytyväisiä.
MIKÄ VITUN SATAMA KONTTORI PUOLEKI KAATUMASSA , JOS OIKEATA SUUNASTA TUULEE SE KAATUU.
MIKÄ HELEVTIN SAUNAKI SIINÄ EI YHTÄÄ KÄVIJÄÄ KOKO KESÄNÄ EI KAHTEEN VUOTEEN YHTÄÄN IHMISTÄ SIINÄ.. EDES ULKONA MIKÄ SAATNAN PULJU SE ON PUKATAA PILLARILLA MEREEN ..
KYLLÄ VAARALLINEN SE MIKSI SILLE LUPA EES . EI TOMMOSEN RÖTISKÄN ALLA SAA IHMISIÄ OLLA.
Sinne vaan, jos kateudeltanne kehtaatte. https://satamakonttori.com/
hahahhahah kateutta hahah velkasella autolla ajelee rahaton ahhahha
Ooksie katteellinen toisen velka-autostakin? 😂🤣🤣
huumeneulat ja värkit pois siitä. koiran tassut vaarassa. tarviiko niitä saunassa.
Kivasti tuottava sivuharrastus perheelle.
Kivasti tuottava vaikka miinuksella edellinen vuosi
piikitys huone
Saakohan siella polttaa tupakkia?
Hyvä mesta.
Tuskin silti kukaan kateellinen on
Kateus ansaitaan.
Nimenomaan. Ja tässä ei ole kyse siitä
Eipä😄😄😄
Kannattaa ehdottomasti olla kateellinen 😂🫢
Sitähän voi ostaa vaikka sir puuceen ja nimetä itsensä toimitusjohtajaksi. Tai vaikka sir ladon 🤔Vaihtoehtoja kyllä löytyy halutessaan toimitusjohtajaksi 🤣
EE olla kateellisia,EE toki.😂😂😂
Jotkut ihmiset vaan luulee olevansa jotakin, ilman että he ovat oikeasti yhtään mitään.
Ehkä lapsesta asti opetettu ajattelemaan niin. Kemissä on kaikenlaisia kuninkaita, keisareita ym.. Jos sanot heistä yhtään pahaa sanaa olet sairas, kateellinen , alkkis tms
Kuka täällä käy? Käykö edes kukaan? Ikinä ei näy ketään
Turha myyntikoju,lähinnä perheen harrastus.
Johtuuko Jutasta, inhotuin Kemiläinen