Auto oli jäänyt pihaan viikoksi ajamatta ja nyt ei pääse sisälle. Keskuslukko ei pelaa, eikä avaimella pääse sisälle. Voiko akun tyhjentyminen tehdä moisen? Mikä konstiksi?
Apuva Ford transit 2001 ei päästä sisälle
8
8263
Vastaukset
- KannattaaEnnakoida
Noh,kuule kun konepelti ainakin 2003 Transitissa aukesi avaimella ulkoapäin ja senjälkeen pääset antamaan apuvirtaa sille kun plussalle onkait tuossakin etäpiste siellä konetilassa apuvirtaa varten vaikka itse akut ovatkin kuskin penkin alla eli anna virtaa toisesta akusta/lataa omia akkuja jos ne on tyhjät.
Sitten napsautat lukot auki kun tarpeeksi ytyä tullut kekuslukitukseen=)
Oletan että olet tarkistanut ja jopa varmuuden vuoksi vaihtanut avaimeen pariston ettei ongelma olekkin siinä tai koita vara-avaimella.
Miksi kuskin ovi ei aukea mekaanisesti avaimella??
Mikäli lukko on niin vähän käytetty mekaanisesti niin katso peiliin,sitä pitää säännöllisesti sillointällöin avaimella vanhanaikaisesti käyttää ja voidella myös ettei käy tolleen...
Voi sitä nytkin vielä koittaa liottaa auki elikkäs CRC tyylistä ohutta öljyä ruiskutat lukkoon reippaasti,annat vaikuttaa ja välillä kokeilet varoen nitkutella lisää öljyä tarvittaessa ja odotusta.Älä katkaise avainta!!!
Onnea matkaan! - eiipeiliii
..no ompas viisasta neuvoa.... "katso peiliin ".. minä en oo koskaan tavannu autoa jota ois huvikseen pitäny rukata avainta,jollei tosiaan ole talvi ja käyttöväli harvahko.en tosin silloinkaan oo törmänny moiseen.
- Anonyymi
Sen siitä saa, kun ei käytä merkkihuollossa eikä noudata huolto-ohjelmaa
- eijeijeijj
niin ja jos aattelit katkasta avaimen ni elä sitä virhettä tee..
- Anonyymi
Fordin avaintahan ei paljain käsin katkaise.. Pyoree 4mm tanko tai 3mm x 6,5mm laatta.
- HuoltaminenTurhaa
Eiköhän tuossa tarkoitettu sitä että lukkoa kannattaa manuaalisesti=avaimella säännöllisesti silloin tällöin käyttää ja syy on se minkä te lienette jo huomanneetki:lukko on jumissa ja hätätilanne päällä johon tuo avain lukkopesä ovat yhä nykyaikana tarkoitettu.
Yhtä hyvin koko lukkopesän voi jättää poiskin ja luottaa vain sähköiseen avaimeen mutta valmistaja on antanut tälläisen takaportin Transitissa ja mutta se kyllä edellyttää myös sen lukon öljyämistä ja käyttämistäkin joskus!!
Kait tiedät että auton pitää huoltaa muutenkin että se toimii ja lukkojen rasvaus kuuluu ihan huolto-ohjelmaan,arvaatko mistä syystä?
Ei tuossa raketti-insinööri tarvi olla että tietää lukkojen menevän jumiin ja saavan suolaa,kuraa,hiekkaa ja pölyä ym tarvikeaineita jumittumiseen ja koska Suomessa ollaan niin triplasti ankarammat olosuhteet lukolla kuin autollakin täällä Siperiassa.
Ehkä muistat nyt jatkossa pikkasen lukkoakin rasvailla putsailla,toisaalta aivan sama meille täällä vaikka lyöt lasin sisään,katkaise avain tai polta koko vanha kosla,omapahan autosi äläkä kysele täältä jos kerran vastaus ei miellytä... - Anonyymi
Missä kohtaa se on lisävirralle oleva paikka kun on 07 transit
- Anonyymi
vitossa ei ainakaan ole mekaanista yhteyttä ovilukoissa täysin sähköisiä ovat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185121Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342629
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302418Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭211640- 1181637
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101540Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231304- 951168
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351153