Tietääkö kukaan miten vaikea olisi päästä Jenkkeihin taksikuskiksi? Olen käynyt kyseisessä maassa useita kertaja eri osavaltioissa ja paikallinen väestö ratin takana on siellä harvinainen näky. Lähes poikkeuksetta kuljettajat ovat Afrikasta, lähi-idästä tms. mamuja.
Kielitaito ei ole ongelma kun engalantia spiikkaan sujuvasti, mutta lähinnä mietityttää maahanmuutto/työluvat? Pitäisikö olla valmiina Green card tai mennä naimisiin Jenkin kanssa ennen kuin luvat irtoaa vai pystyisikö joku paikallinen taksifirma auttamaan lupien hankkimisessa?
Taksikuskiksi USA:aan?
3
219
Vastaukset
- Lzlsk
Paikallinen taksifirma tuskin vaivautuu auttamaan green cardin saamisessa. Jos olisit menossa johonkin isoon firmaan tosi tärkeään työhön niin pistäisivät lakimiehet hommiin.
Kaveri meni naimisiin amerikkalaisen kanssa niin sai työluvan muutaman kk:n päästä. Toinen kaveri odotti kotimaassaan green cardia, niin meni 7 vuotta. Myös hänen miehensä oli ennen asunut ja työskennellyt USA:ssa, mutta ei ollut kansalainen. - Uber
Kirjaudu Uberiin niin et tarvi edes taxi lupia. Mahdollisesti eivät edes kysele kansalaisuutta tai työlupiakaan kun et ole Uberin palkkalistoillakaan.
- hopelesstaxidriver
Uber neuvo on ihan jarjeton. USAssa saa olla ilman viisumia 90 paivaa, kyseli sita joku Uber tai ei. Senjalkeen on sitten laiton maahanmuuttaja joka ei voi enaa lahtea maasta pois koska rajalla jaa kiinni ja takaisin tulemista ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247