Itkevä urheilija

nöyryytys-huipussaan

Näyttää olevan median poppishahmo nykyään.
Mutta kyllä oikeasti pitäisi kieltää sellaisten näyttäminen julkisissa medioissa.
Toimittajatkin heti änkeävät lähelle kameroineen ja mikkeineen.
Lähentelee jo jonkinlaista häpäisyä näyttää ihminen sillä tavalla alennustilassaan.
Kuten se naisnyrkkeilijäkin, naama mustana kuin pahimman perheväkivallan jälkeen.
Nykyään kun ihmiset vielä tallentaa noita "parhaita paloja" ja lataavat nettiin että varmasti kaikki pääsevät nauramaan toisen onnettomuudelle.

5

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ItkiköConorSaatana

      Itkikö Pitkämäki? Onkos tietoa oliko sillä jotain vammaa (keihäänheittäjillä on _aina_ jotain vammaa, joiden kanssa sitten joko pärjää tai ei, vammasta riippuen, herkkä laji)?

      Naisille on toki ok itkeä. Ollin valmentajalta aika törkeää asennetta dopinghirviölle häviön jälkeen. Tokihan urheilja tekee kaikkensa olympialaisissa, ja jos tappio tulee, niin sitten vain eivät eväät tai valmistautuminen riittänyt. Tuurilla on myös aina merkitystä, joissakin lajeissa paljonkin (lyöntilajit, keihäänheitto), joissakin vähemmän mutta silti on (painilajit, kuulantyöntö), joissakin sitten lähinnä valmistautumisen vammojen suhteen (kestävyysjuoksu).

      • rauhaa-rauhaa

        Kyllä urheilijoille pitäisi toimittajien antaa jonkinlainen rauha pitkään ennen ja jälkeen tärkeiden urheilusuoritusten. Aivan sama miten se urheilusuoritus sinänsä menee.


      • maksakootite

        no kai se vituttaa kun kovat palkkio rahat menee sivu suun mutta niistähän ei julkisesti puhuta. me maksetaan kulut mut humpuuki pomppijat kuittaa rahat


      • Vammat.Liikkuvuus

        Pitkämäellä siis oli sisäreisivamma ja leikkaus takana, kevään valmistautuminen ainakin osin pipariksi, heittovarmuus tiessään. Semmoista se on.

        Ja mitähän tuo Nevala tietää nykypäivän treenistä, kun kaikki tietämys on mennyt paljon eteenpäin hänen ajoistaan. 27-30 maksimi-ikä huipulle keihäänheitossa - voi olla tai sitten ei (Zelezny taisi jatkaa huippusuorituksia pidempään), mutta mitkä ne syyt siihen, tietänevät nykyvalmentajat ja heittäjät paremmin kuin Nevala. Monissa lajeissa kun huipulla voi jatkaa pidempään, niin en usko että räjähtävän voiman heikkeneminen vielä kolmikymppisenä (douppaajat ainakin voivat tuota kompensoida joka tapauksessa).

        Yksi syy varmaankin kasautuvat vammat, ja ihan omana ajatuksenani ja kokemuksenani ketteryyden vähentyminen. Vaikka venyttelyn avulla näyttäisi liikkuvuus olevan sama kuin nuorempana, niin keihäänheiton vaatiman kiertävän voiman tuottaminen saattaa ketteryyden heikkenemisen vuoksi vähentyä kierron alkuvaiheessa. (Ja toinen juttu sitten, onko se mitattu liikkuvuus kuitenkaan sama kuin nuorempana) Ja sama juttu sitten olkapäiden kanssa, ja pienemmässä määrin muunkin kehon, lonkka jne.


    • tyhmiä.akkoja

      Ää se noin ole! Urheilijat ITSE on syyllisiä, alkavat vollottaa - eivät kestä hväviötään, voiton hetkellä kyllä ylpeillään ja soitetaan suuta. Mutta sitten kun hävitään niin kuin akat, sitten ITKETÄÄN kuin akat.
      Vaikka akkojahan ne ovatkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe