Rion doping-kekkerit

Renatestecher

Rion yleisurheilussa nähtiin, että doping jyllää. On hyvin mahdollista, että kaikki voittajat olivat doupattuja. Tulokset olivat nimittäin käsittämättömän kovia ja vielä käsittämättömämpiä ovat menestyjien kehityshistoriat. Yhtäkkiä heillä on jossain kohtaa 20-25 ikäväliä suuri jopa kiihtyen jatkuva tulosloikka, jolle ei voi mitään muuta selitystä olla kuin doping.

Urheilijan rajat ovat nimittäin nähtävissä jo varhain ja maksimaalisen suoritustason älykäs urheilija saavuttaa jo kahden vuoden tosiharjoittelulla. Kehityksen tulisi nykyaikana hidastua ratkaisevasti jo 17-20 iässä.

Esimerkiksi Genzebe Dibaba oli 5000 m juoksussa juuttunut useiksi vuosiksi 15 min tasolle, kunnes yhtäkkiä 20 iässä tulos parani puolella minuutilla. Sama käsittämätön loikka näkyi 1500 m ja 3000 m matkoilla ja tulosten parantuminen jatkui tästä nopeana vuodesta toiseen. The Guardian lehti uutisoikin aiemmin tänä vuonna, että Espanjan poliisin ratsiassa Dibaban valmentajan hallusta löydettiin talvella valtavat määrät Epoa valmennusleirillä, jossa hän oli jakanut sitä etiopialaisille juoksijoille. Guardian kertoi myös, ettei Etiopian Wada ole tehnyt lainkaan testejä kilpailijoilleen. Heillä ei edes ole laitteita sitä varten, jonka Wadan johto yllättäen havaitsi 2015. Dibaba on tänä vuonna ollut kovin vaisu aiempiin vuosiin nähden, mutta sai silti hopeaa Riosta. Millainen on muuten Almaz Ayanan testaushistoria tältä ja viime vuodelta?

2

148

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcvbnjhgfdf

      Eikös tuo moukari-äijä Tihon oo kolme kertaa jo kärynnyt,siellä se saatana
      vaan heittelee edelleen.Touppinkitestaus korruptoituneitten vanhojen patujen
      käsissä.

    • Renatestecher

      The Guardian lehti tiesi äskettäin kertoa, että Ison Britannian kaksinkertainen olympiavoittaja Mo Farah harjoitteli talven Etiopiassa ja hänen yhdyshenkilönään ja käytäntöjen järjestelijänä siellä oli samainen etiopialaisen 1500 m maailmamestarin ja Rion olympiahopeamitalistin Genzebe Dibaban valmentaja somalialainen Jama Aden, jonka Espanjan poliisi nyt kesäkuussa pidätti valtavasta doping-aineiden hallussapidosta (huoneittain epoa, steroideja ja syringejä) Espanjan harjoitusleirillään nuorille etiopialaisille juoksijoille. Aden valmentaa myös algerialaista Rion 1500 m hopeamitalistia Taoufik Makhlofia, joka myös harjoitteli talven Etiopiassa.

      Että sitä rataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      42
      2138
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1438
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1142
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      130
      1039
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      932
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      70
      848
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      704
    8. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      684
    9. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      113
      640
    10. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      77
      582
    Aihe