Jälleen yksi mielensäpahoittaja Riossa.
http://www.iltalehti.fi/rion-olympialaiset-2016/2016081922185489_ro.shtml
"Suomalaisilta oli tullut urheilijalle kommentteja, joilla ei ollut mitään tekemistä
asiallisen kannattamisen kanssa."
Some-aikana pitäisi osata odottaa kaikenlaista kommentointia.
Odottiko hän pieleen menneen kilpailun jälkeen positiivista kommentointia?
-"Olen joutunut lukemaan erinäisistä lähteistä todella ikävää kommentointia. On ihmetelty, minkä takia urheilijoita pitää lähettää kisoihin, jos menestys on nähdynlaista."
Sitä todellakin tulee miettiä kannattaako urheilijaa lähettää kisoihin, kun mahdollisuuksia menestykseen ei ole.
"Kakko sanoo, että olympialaiset ovat urheilijalle unelma, joka puskee ylittämään itseään."
Miksi niin kovin harva suomalaisurheilija ylittää itsensä, tai saavuttaa ennätystään, jos on edellytyksiä siihen.
"Kakko hehkuttaa Riossa tapaamiaan urheilijakollegoita ja antaa ymmärtää, että urheiluun tulee käyttää verovaroja jatkossakin. Hän miettii, mistä urheilijat voisivat saada lisää tukea. Kakko kritisoi negatiivista ilmapiiriä, joka Suomessa vallitsee."
Kun kerran verovaroja pitäisi "turistimatkoihin" laittaa, niin eikö kansalaisilla saisi olla odotuksia menestymisestä. Muiden rahoilla toimiminen on edesvastuutonta, mikäli emme saisi edes kritisoida turhaa tuhlausta. Mielestäni pienen velkaisen maan ei pidä lähettää urheilijoita, joilla ei ole edes mahdollisuutta mitaleille.
Kokemus ja varmuus on hankittava jostain muualta.
-"Olisiko mahdollista, että Suomessa muutettaisiin ihmisten asenteita urheilijoita kohtaan? Joku joskus sanoi, että matka on tärkein, ei lopputulos, Kakko vetoaa."
Mutta kun me muut maksamme sen matkan, niin tottakai pettymys kirpaisee.Koeta vain purra hammasta, ja olla moittimatta maksajia.
Mielensäpahoittaja Riossa.
11
143
Vastaukset
- 2251
Eihän näitä superlupauksia saa moittia, kun ovat vähän harjoitelleet ja parhaansa tehneet.
- sghlö
"Matka on tärkein, ei lopputulos"
Siinä vasta hyvä motto esimerkiksi matkatoimistolle.
Oliko hotelli huono ja oppaat surkeita? Ei se mitään. Matka on tärkein, ei lopputulos. - ei.valoa
Eipä ihme, että menestys on nähdynlaista, jos "rahoittajatkin" ovat tätä luokkaa... xD
Hyvä sinänsä, kun avaatte vähän toimintanne taustoja täällä, niin tiedetään, millaisen "ajatusmaailman" omistavista pälliäisistä teissä urheilijoiden some-vihaajissa on kyse...- ei.valoa
...Ja hienoa myös, että tuhoatte someperseilyinenne lopullisesti myös Suomen urheilumenestyksen ja sellaista yrittävien yksilöiden mahdollisuudet ja intohimot.
Taidatte olla samaa porukkaa, joka äänesti vihapuolueen tyhjäntoimittajiksi ja kyykytysten kumilaimasimiksi maan hallitukseen? Siitähän tämä tämäntyylinen ulosanti netissä lähti Suomessa oikeastaan liikkeelle taannoin... - Vuosi.2016
Jos urheilija antaa somen suunsoittajien vaikuttaa tuloksiinsa, niin ei ole tuollainen urheilija menestystä ansainnut.
Jo muinaiset roomalaiset urheilijat tiesivät, että jos uskaltautuu areenalle, täytyy kestää yleisön kritiikki. Myös epäasiallinen kritiikki. - ei.valoa
Lopetetaanko tällä suunsoittopäätelmälläsi siis urheileminen Suomesta kokonaan?
Perussuomi-someviha on luonteeltaan ja volyymiltaan aivan ennennäkemätön ilmiö, jota eivät roomalaiset juuri tunteneet ja jota ei kömpelöillä vertauksilla oikeuteta.
- kojokosken
opeilla, se on jo tuhottu.
- ei.valoa
Kojonkosken opit eivät paljon kehittyviin urheilijayksilöihin yllä vaikuttamaan. Perus-some-"Kansan" yleinen matalamielisyys yltää.
- MrJuha82outolintu
Kritiikki on aina hyvä, mutta urheilijoiden lyttääminen ei ole hyvä asia.
Oppikaa siis te, jotka haukutte.
Ja te, jotka kritisoitte asiallisesti, te olette ÄLYKKÄITÄ(yleensä).
Suomalaiset treenaa liikaa ilman lepoa.
Treenit pitää rytmittää.
Kaksi kovaa viikkoa ja kolmas viikko lähes kokonaan lepoa.
Noin se pitäs mennä!- 2514
Kun urheilija tulee julkisuuteen kiukuttelemaan saamaastaan palautteesta koskien suoritusta, on todellakin odotettavissa lisää "paskaa niskaan."
- Ja-taas
Jälleen yksi...
http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-2000001242293.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585574KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1993645Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671078- 1021069
- 891051
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181032Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975