Tilapäinen notkahdus?

tilastodiggari

Mitalisaldo kesäolympialaisissa 1992-2016

Suomi 23
Ruotsi 63
Norja 47
Tanska 56

Joo. Ei tässä voi lohduttautua edes sillä, että Rion floppi johtuisi tilapäisestä notkahduksesta Suomen huippu-urheilussa.

Kyllä me ollaan kroonisesti paskoja, kun vertaa muihin pohjoismaihin.

6

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pulinatpois

      Nyt pitäis Pressan ärähtää ja pistää urheilujohtajat tiukkaan puhutteluun ja lyönti korville olis hyvä :)

      • näinmeneehyvin

        Ei muuta ku lisää vaan kaikenmaailman ilkkakanervoita ja muita poliitikkoja urheilujohtajiksi niin hyvä tulee.


    • Tuloskuntoa

      Nyt tarvitaan kovia otteita. Ainakin osa urheilijoiden valmennusrahoista pitää saada perittyä takaisin. Sponsorisopimukset pitää purkaa. Urheilijalle, joka ei menestynyt sopimusten mukaisesti pitäisi antaan tuntuva rangaistus. Esim. 5 vuoden kilpailukielto ja sopiva sakko, esim. 100 000 euro. Jos voidaan katsoa, että heikko menestys on johtunut osin valmunnuksen virheistä, voitaisiin urheilijalle antaa mahdollisuus korjata tilanne. Vuosi kovennettua harjoittelua ääriolosuhteissa, esim. Lapin erämaissa tai vaikka Afganistanissa tai Irakissa. Sen jälkeen tuloskuntoa katsottaisiin uudestaan. Jos tilanne on korjaantunut voitaisiin palata normaaliohjelmaan. Muussa tapauksessa käytettäisiin kovempaa rangaistusta.

    • juytujg

      Suomi pärjää hyvin talvi olympialaisissa, toisin kuin Tanska. Noissakin lajeissa jotka on jääkiekon tapaisia kuten ringette ja salibandy Suomi pärjää. Suomessa on uimahalleja, mutta vesipallomenestys on huonoa. Jokin Rugby ja käsipallo on ihan vieraita. Sulkapallo ja pingistä on varmaan jokainen pelanut.

    • valmetaja

      on kurjaa ja masentavaa elää suomessa. Tie tokion olymp. ei ole parempi seon visio kojo valehteli tulonsa ratsiassa kuopiossa olin siellä joten häneen ei voi luottaa opetus - ja kulttuurim. ottaa pois rahaa. ok henkilöstöllä hurjat palkat, viini kekkerit lääkäreiden kanssa, lääkefirmojen kanssa lapissa 100-4000 e ilta.MENESTYDTÄ AJATELLE ITSEKKÄITÄ ON KOKO OLYMPIA PORUKKA KOJO, POIKA KORJUS, MOUKARIVALM JOKA EI TIEDÄ MOUKARISTA MITÄÄN. YM KALJOITTELU KAUSTINEN JA BURANA HYVÄ YHDISTELMÄ. osa rahoista pyörii väärissä paikoissa.missä raty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2724
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2307
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1082
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      932
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      828
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      278
      763
    Aihe