Huippu-urheilun rahat

Joopastajoo22

Suuri osa urheiluun ja kuntoiluun tarkoitetuista rahoista menee urheilujohtajien lompsaan ja elelyyn. Tälläkö Suomen urheilu nousee?

8

216

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukkoja.piisaa

      Urheilujohtosysteemi on ahneiden paskiaisten itsensä itselleen kehittämä rahanimusysteemi. Puhutaan julkisuudessa paskaa, miten nyt laitetaan huippu-urheilua kuntoon kehittämällä ja rahoittamalla lisää sitä ja tätä. Ei organisaatioita paisuttamalla ja johtajia lisäämällä niitä urheilijoita synnytetä. Suomessa on jo nyt jos jonkinlaista urheiluopistoa ja -akatemiaa, joista monet entiset urheilijat ja muut turhat ovat saaneet hyväpalkkaisen suojatyöpaikan. Veikkauskin jakaa rahaa kohteisiin, jotka ovat ihan selvästi kuntien omia kohteita ja pitäisi rahoittaa kunnan verovaroin. Urheilu on mainio peilikuva koko Suomen nykytilasta ja menosta.

      • kaukokeuhko

        Kunhan perehdyt asiaan enemmän tajuat !
        urheiluopistot ja urheiluakatemiat, mitä ne on. otappa selvää.1
        veikkaus jakaa rahaa esim jäähallien ja uimahallien sekä kenttien uusimiseen.
        kunnat ja kaupungit eivät ilman niitä rahoja kykenisi rakentamaan liikuntapaikkoja.

        monet urheilusysteemit ovat talkootoimella vedettäviä juttuja. Eri asia ovat esim . Lätkäliigan joukkueet, jotka ovat business yrityksiä.


    • latuaprk

      Helppo Sosiaalidemokraattis- viherpunikkilainen ratkaisu Suomen kehnoon menestykseen huippu-urheilussa: Perustetaan lisää työryhmiä ja komiteoita sekä palkataan lisää urheilujohtajia.

    • loikkanen

      Suomen surkeat amatööri urheilijat ei pärjää vaikka urheilunjohdon määrään on panostettu enemmän kun missään maailmassa suhteessa väkilukuun

    • Raha_hanat_kiinni

      Ruotsissa ja Norjassa yhteiskunnan rahallinen tuki urheilulle on moninkertainen. On ollut jo kauan 1990 lopusta lähtien. Myös sponsorointirahat ovat moninkertaiset Suomeen verrattuna. Samanlaista rahantuntevaa ahnetta urheilun sikariporrasta on joka maassa. Ei Suomi ole siinä mikään huonompi poikkeus.
      Suomessa vuosia jatkunut talouslama on varmasti osasyynä todella huonoon menestykseen Rion Olympialaisissa. Treenaamien huipputasolla vaatii ehdottomasti taloudellista panostusta. Rahaa kentällä on ollut vähän jaossa. Pelkällä HK Sinisellä ja laihalla kaurapuurolla ei tule lihaksia ja tuloksia.
      Sen voi jokainen kuntoilua ja salilla käyntiä harrastava "tavis tallaaja" helposti ymmärtää. Sitä käypi 3- 5 kertaa viikossa ahkerasti puntteja nostamassa mutta tulokset ei muutu mihinkään pelkällä treenaamisella.

    • Talonisäntä

      Suomen tapa haettaessa tulosta on panostaa suorittamattomaan portaaseen lisä resusseja, menestyjät panostaa suorittavaan portaaseen.

      Tämä siis taloudessa ja urheilussa.

    • hrx

      Tyypillinen tilanne kun yhteiskunta on jalkamassa rahaa

    • hehehehheee

      Kojonk otti rahat ja paskansi Suomen urheilun päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1103
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    6. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      760
    7. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      713
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      700
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      681
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      656
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      39
      522
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe