Natha, jooga- ja tantrakoulu?

Vertailua

Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia ko.joogakoulusta ja heidän toiminnastaan.
Plussat ja miinukset.

16

10935

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjgkjghgjkhjgh

      Nathan opettaja suositteli ",mustaa paastoa". Tyhmä kun olin, kokeilin. Sain vuosia kestäneen vaikean suolistovaivan.

      Kammottava kokemus. KIERTÄISIN KAUKAA NYT.

    • gkkjggjhjgh

      Eikös Nathan romanialainen perustaja lusinut vuosia vankilassa? Ei savua ilman tulta.

      KIERTÄISIN KAUKAA-

    • joogisti

      Mikä se on se joogakoulu nimeltään, jossa opetetaan istumaan oman isovarpaan päälle siten, että se muljahtaa suoleen?

    • ainavaanmies

      En suosittele. Taustalla on romanialaisen, nykyään Ruotsissa viranomaisia paossa kirjoilla olevan, mutta ilmeisesti Ranskassakin kyseenlaista toimintaansa harjoittavan tyypin pulju. Mukana varmaan paljon kivoja ja fiksujakin ihmisiä, mutta perusta on hatara ja sortumiset seksuaaliseen hyväksikäyttöön todistettuja.

    • jjkjkjggjg

      Kokemusta siis on kuten kerroin.

      Plussat: ei yhtään.

      Miinukset: rahaa meni pelletouhuun ja kaupan päälle pitkäaikaiset terveysongelmat.

      Onneksi tuo romanialainen tyyppi lienee lusimassa vai pääsikö jo vapaaksi?

    • Netistä
    • 3-I

      Olen ollut oppilaana Nathalla jo yli 10v.
      Itse olen saannut Nathan opetuksen kautta paljon vastauksia ja harjoituksia joiden avulla olen löytänyt tietoisen ja tehokkaan tavan viedä henkisiä kokemuksia ihan uudelle tasolle.

      Mikä on ollut opetuksessa ja Nathan toiminnassa parasta on se että kokoajan se vie sinua eteenpäin kohti yhä syvempää itsetuntemusta ja henkistä vapautta. Se vaatii vain uskallusta harjoittaa ja rikkoa omia ehdollistettuja asenteita monilta elämän osa-alueelta.

      Mitä tulee seksuaalisuuteen. Seksuaalisuus on suuri voima kun sen oppii valjastamaan käyttöön Nathalla opetettavien harjoitusten avulla. Seksuaalisuus on osa elämää ja tantrisesta näkökulmasta käsin sen voi tuoda mukaan henkiseen harjoitukseen.

      Nathalla varsinkin tantra kurssi tarjoaa paljon tietoa ja harjoituksia eroottisuuden hyödyntämisestä rakkauden polkuna kohti valaistumista.

      Helppo on kommentoida asiasta jos ei uskalla kokeilla ja lukee vain median tarjoamia mielipiteitä. Olen tietoinen niistä asioista mistä puhutaan liittyen Nathaan, Misaan ja koulun perustajaan Gregorian Bivolaruun. Olen lukenut kaikki mitä siitä on kirjoitettu Suomen ja Englannin kielillä. Oman kokemuksen rintaäänellä voin sanoa että: Kaikki mitä olen lukenut ei vakuuta ja ei todellakaan ole minun kokemukseni tämän koulun Suomen tai kansainvälisestä toiminnasta.

      Astukaa polulle mitä Natha tarjoaa henkisen evoluution nopeuttamiseksi ja uskaltakaa tehdä muutos. Sen jälkeen voimme puhua asiasta todellisesta pohjasta käsin.

      Tietenkin, tämä polku ei sovi kaikille sen intensiivisyyden ja voimakkaiden teknioikoiden takia. Mutta kuitenkin kuuntelemalla heidän mielipiteitä, ei anna todellista kuvaa Nathan opetuksista.

      Halusin vain sanoa tämän

    • Himolla-ties-minne

      Lihan himoa, sillähän sitä valaistuu. Järjestö toimii eri nimillä eri maissa; Natha se on ainakin Tanskassa ja Suomessa. Perustajan Gregorian Bivolarun lakirikkomuksiin kuuluu ainakin pornografiarikokset, alaikäisten hyväksikäyttö ja ihmiskauppa.

      Kansainväliset joogajärjestöt ovat irtisanoneet ko. järjestön jäsenyyksistään. Gregorian Bivolaru erotettiin Euroopan jooganeuvostosta 2008, jolloin neuvoston presidentti Shri Yogacharya Ajita ilmoitti seuraavaa Kansainväliselle joogaliitolle:

      "Virallinen päätökseni on, että Mihai Stoian, Grieg Bivolaru ja kaikki MISA/NATHA-järjestöön linkitetyt ihmiset erotetaan välittömästi organisaatiostamme, koska on todistettu, että he eivät toimi joogan parissa missään muodossa; että he jopa käyttävät joogaa naamioimaan laittomat toimensa; että he eivät kunnioita järjestömme sääntöjä ja standardeja; että he osoittavat ennenkuulumatonta moraalin puutetta; ja että heitä ei voida millään keinoin vakuuttaa muuttamaan asennettaan."

    • Laniakea_A

      Kyseessä on tantrista joogaa opettava koulu. Kursseja löytyy hathajoogasta, joogan esoteerisesta puolesta, tantran filosofiasta, eroottisesta tantrasta, ayurvedasta jne. Kursseilla voi opiskella aiheita vuosikausia, opetusohjelma on erittäin laaja Euroopan olosuhteissa. Aina välillä näkee negatiivisia kommentteja koulusta pääasiassa siksi että tantra ja seksuaalisuus kuuluvat koulun opetukseen, ja joillekin seksistä puhuminen nostaa karvat pystyyn. Jos on kiinnostunut yhtäaikaa henkisyydestä ja seksuaalisuudesta niin tantra voi olla itselle varteenotettava polku. Jos seksuaalisuus ja henkisyys ei omasta mielestä kuulu yhteen niin maailmassa on paljon myös vaikkapa selibaattia kannattavia kouluja, jos sellaisen kokee enemmän omaksi polukseen. Nathalla on tuhansista oppilaista koostuva kaunis kansainvälinen henkinen yhteisö ja paljon kansainvälistä ohjelmaa. Koulu sopii sellaisille tasapainoisille ihmisille jotka haluavat etsiä elämään henkistä perspektiiviä joogan ja tantran kautta. Jos on vakavia traumoja tai mielenterveysongelmia niin kannattaa ehkä kokeilla jotain muuta koulua, kyseessä ei ole traumatyöpaja tai terapiakerho.

    • Kaikenkokenut

      Muuten hyviä oppeja,mutta joka kurssikokonasuus jätetään kesken ja ikärasismi jyllää ,välittävät vain n.30v. oppilaista ja naisopetkin kauheita pissiksiä!

    • Kaikenkokenut

      Tarkoitin että yli 30v. naisten ei kannata vaivautuun Nathaan,tuntuu kuin olisi ylenkatsottu!

    • joogaakansanopistossa

      Hathajooga toimii, vaikka sitä ohjaisi kuka.

      Nathan takana on todellakin seksimaanikko Bivolaru, joka ei taida olla tällä hetkellä olla vankilassa, vaan taisi karata ehdonalaisesta ja on Europolin etsintäkuuluttama.

      Natha myös opettaa seksuaalisuuteen liittyviä asioita, vaikka se ei mitenkään kuulu joogaan tai tantraan. He ovat myös tehneet pornofilmejä, joissa esiintyy myös Suomen toiminnan nykyinen johtaja Daniela Dae.

      En suosittelisi Nathaa kenellekään.

      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/05/10/tantragurun-kutsu

      Monet miehet sanovat, että eivät ole havainneet mitään häirintää...

    • Eläväolento

      Itse kävin muutaman kuukauden Nathassa esoteerisessa joogassa. Opetus oli lähestulkoon vakavaa, jäykän maskuliinista, mutta harjoitukset toimivat ja koen oppineeni kyllä tunneilla paljonkin. Kenties alkutason opetuksessa halutaan luoda vakaa pohja ja siksi opiskelu oli juurikin sitä, opiskelua. Paljon lukemista kotiin ja hidasta etenemistä. Uskon, että Nathalla voi olla paljonkin annettavaa sellaiselle, joka haluaa voimakkaan rakenteen ja vakavasti henkiset asiat ottavan opetuksen, joka etenee hitaasti ja pureutuu perusteellisesti aiheisiinsa. Koen esimerkiksi mielenkiintoiseksi, miten energioiden viratukset eri asanoissa selitettiin juurta jaksain. Itse halusin kuitenkin enemmän leikkiä ja hakea omaa polkuani, minkä lisäksi pitkät matkan leikkasivat opiskelun kesken. Kenties palaan Nathaan vielä. Syytöksistä ja huonoista kokemuksista en osaa sanoa, itselläni ei ollut huonoja kokemuksia. Vietin kuitenkin loppujen lopuksi hyvin vähän aikaa koulun opissa, joten tässä asiassa sanallani ei ole kovin paljon arvoa.

    • Anonyymi

      On kokemusta. Erittäin ikävää. Rahat kyllä kelpasi. Kierrä todella kaukaa, lue vaikka Aku Ankkaa

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Artikkelista käännettynä suomeksi:
        Alastomia naisia ​​kulkueessa yleisön ja Gregorian Bivolarun edessä, matkimassa seksikohtauksia ja istumassa kaikenlaisissa jooga-asennoissa. Tältä näyttivät hänen järjestämät missikilpailut rannikolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      788
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      752
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      485
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      68
      430
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    14. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      65
      398
    16. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      393
    17. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    18. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      27
      384
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      369
    Aihe