Suomen ev.lut. kirkko kuluttaa rahaa 42 % enemmän kuin Tanskan kirkko, jonka jäsenosuus ja ns. yhteiskunnalliset palvelut ovat samalla tasolla kuin Suomessa.
Tulee kansantaloudellisesti kalliiksi.
Vapaa-ajattelöijain mielestä kirkollisverosysteemi tulee lopettaa niin että kirkko saa alkaa kerätä itse jäsenmaksunsa.
Tulee kansantaloudellisesti kalliiksi.
Vapaa-ajattelöijain mielestä kirkollisverosysteemi tulee lopettaa niin että kirkko saa alkaa kerätä itse jäsenmaksunsa.
Vastaukset 197
Vanhimmat
"Vapaa-ajattelijain mielestä kirkollisverosysteemi tulee lopettaa niin että kirkko saa alkaa kerätä itse jäsenmaksunsa." Hyvä!
Tämä pelottaa valtion pönkällä rehvastelevaa kirkkoa. Lisäista työtä vapareita vatsaan.
Tästähän on nimenomaan kymysys.
Isoista rahoista
Koska valtamedia ja tutkivat journalistit tarttuvat tähän?
Itämisaika 9kk? Vai vaan talven yli..
Valtamedia on kokoomuksen ja keskustan halussa. Näistä ensimmäinen tunnettiin aikoinaan kypäräpappien puolueena ja jälkimmäinen on taantuvien KIRKONkylien puolue. Sen lisäksi keskustassa on erittäin vahva edustus kaikenlaisilla uskonlahkoilla.
- Ei tule tapahtumaan.
Kallinta on ja halvella menee.
Atalutusmuorassa
Tämä tästä vielä puuttui: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14452599/sote-ja-kirkollisvero
Miljardi euroa on iso siivu huonosti tuottavaan puuhaan.
Tuohon tarvitaan korjausliike!
Kirkolle+siis+antiottomasti+43+miljoonaa+euroa+eli+5+%+lisää+kirkollisveron+tuottoon.
Ansiottomasti!
Tämä paha. Piiloon!
Piiloon!
Valetta.
UpUp perustellusti.
"Suomessa 42 prosenttia Tanskaa kalliimpi kirkko "
Tanskassa liennee niin lämmin ilmasto, että tulppaanit kukkii ja kirkkokin on ilmainen.
Tässä armaassa kotimaassa taas kirkko maksaa maltaita eikä osaa edes sovittaa jumalanpalvontamessujaan sellaisiin tiloihin, jotka olisivat lämpösiä myös talvella, ilman hillitöntä sähkölaskua.
Ehkä todellinen syy piispojen ja pappien läträämiseen työnantajan piikkiin onkin se, että ovat talvella niin horteessa, työskennellessään -13 asteisessa jumaluuspönöttimessa, että pakko ottaa vähän henkeä pullosta.
Antivapari veti jo monetta kertaa tän päälle kuuden noston maton.
Tämä ketju raivon kohteena.
Vähennyksiin tehtävien muutosten johdosta vuonna 2017 "...kirkollisveron tuotto kasvaisi arviolta noin 43 miljoonalla eurolla. Kirkko siis saisi verouudistuksen yhteydessä perusteetonta hyötyä." http://alueuudistus.fi/documents/1477425/3118184/HE Yleisperustelut 31.8.2016.pdf/836325d8-6a5f-4446-94b7-166206335d14
Jos ja kun sote-uudistus ei tule vielä voimaan vuonna 2017, tuo perusteeton lisätuotto kirkolle on luvassa vasta seuraavana vuotena tai silloin kun ja jos sote-uudistus toteutuu tuolla virityksellä. Hyvä syy kuitenkin keskustella jo nyt koko kirkollisverojärjesteelmän luonteesta
Mitä+Tanskan+kirkossa+on+vähemmän?+Palkkataso+tuskin+voi+olla+tasaisesti+42%+enemmän+Suomessa.
Hautaustoimi+Tanskassa?
Suurimmissa kaupungeissa Tanskassaa taitaa olla (myös) kunnallisia hautausmaita, jotka saanevat tätä nykyä kohtalaisen osuuden hautauksista (ml uurnahautaukset ja tuhkaukset hautausmaille).
Kaupungeissa on kuitenkin edelleen myös kirkollisia hautausmaita, samoin tietenkin maaseudulla, joten kunnallisten hautausmaiden tuoma "helpotus" kaupunkien kirkollisten hautausmaiden käyttömääriin ei selitä kuin hyvin pienessä määrin tuota toiminnan kustannustason eroa Tanskan ja Suomen kirkkojen vällillä.
Onko sitten yksinkertaisesti vähemmän kirkkoja ja pappeja? Suomessahan kirkkorakennukset eivät tavallisena sunnuntaina liiemmin väkimäärästä pullistele.
Henkilöstökulut ovat suurin kuluryhmä. Luonnollisesti siinä on sen eron pääsyy.
No onhan Tanska maantietelliseti hieman pienempi maa, ihmiset asuvat tiheämmin. Selittää osan erosta, mutta ei nkioin suurta eroa likimainkaan.
Suomen kirkkojen "käyttöaste" on melko matala.
Ja rahojen käytössä "hyvään" tehokkuus on heikoissa kantimissa. Ja olkoon, jos ei markkinoinnissa siihen vedottaisi niin paljon.
Tämä piiloon!
Ennakkoperintäjärjestelmä on tavalaan aika lailla piiloinen jäsenmaksusysteemi. Valtava etuoikeus, joka on pannut Suomen kirkon pröystäilemään.
Lapsi- ja nuorisotyöhön 350 miljoonaa, millä mällätään kouluissa ja päiväkodeissa.
Kyllä tässä on koko ajan tulossa lähemmäksi se pää vetävän käteen...
Hintajousto on näihin asti ollut heikkoa. Tarkoittaa sitä, että jossain lehdessä uutisoitu pieni muutaman promillen kirkollisveron korotus ei ole aiheuttanut juurikaan eroja. Tosin yksi promille voi tarkoittaa liki 10 prosentin nousua kuluissa, eli jopa useita kymmeniä euroja vuodessa. Mutta sitä ei uutisoinnissa huomaa. Eikä ehkä palkkakuitissakaan kuukausitasolla?
"Tulee kansantaloudellisesti kalliiksi."
mielenkiintoista, että jumaluuspönötin on kansantaloudellinen ongelma.
ongelmista on usein halu yrittää päästä eroon.
Miksi tästä ongelmasta ei hankkiuduta eroon?
Siitä pitää puhua, mistä ei voi vaieta. Vaparit sen tekevät.
Tämä alas!
Alas, alas!
Alas, alas!
Luulisi kirkon jäseniä pohdituttavan..
Kyllä se kuminauha siitä vielä ritskahtaa...
Tämä on valtiokirkkojärjestelmämme "satoa".
Suomen väri kv rankkauksessa on oranssi. Se on häpeällistä, koska se tarkoittaa "systemaattista syrjintää".
Tämä piiloon! Eka vuoden häsenet, ne vapaamatkustajat saattaisivat tehdä u-käännöksen niin pian kuin mahdollista.
Kirkko mällää, kun on tottunut mälläämään.
Taitavat ne kirkolliskokouksetkin olla aikamoista mälläämistä. Viikkokaupalla, ainakin kaksi kertaa vuodessa. Mitä sanoo rahahanat.kiinni -nimimerkki?
Kaapii rahaa jo kirkosta eronneiltakin 5 miljoonaa euroa vuodessa. Kymmenessä vuodessa 50 miljoonaa.
Missä on "rahana.kiinni" -nimimerkkikirjoittaja. Olen huolissaani. Onko rahis saanut kurinpalautuksen? Kolmensadan miljoonan gäppi!?
Aivan? Nyt ollut jotain itkua vaparien valtionavusta, mutta eri nimimerkillä..
Onko aihe liian arka?
Rahanat.kiinni -nimimerkkikin kadonnut...
Hyllytetty nimimerkki.
Nooh, ei siitä "rahahanat.kiinni"-nimimerkistä ole ollut yhtään mihinkään ees pikkusummissa, joten ei siis tähän satojen miljoonien pulmaankaan.
Kirkon palveluja käytetään joskus perusteena kunnallisten palvelujen karsimiseen.
Kauheaa kohkausta tämmöisistä pikkuasioista...
Juu. Tämä ennakkoveroperintäsysteemi muun verotuksen yhteydessä on salakavala juoni pienee hällävälismiin. Kun ne verot on niin suuria, niin ei siinä konkurssissa sitten enää muutama satanen lisää (vuodessa) missään tunnu..??!!
Niin, mikä tahansa kirjoittelu käy tämän kiusallisen tosiasian työntämiseksi syrjään.
Avaaja on ilmeisesti vapari, kun puhuu vaan suurpiirteisesti kirkosta, vaikka pitäisi puhua täsmällisesti Evankelis-luterilaisesta kirkosta ja Ortodoksisesta kirkosta.
Aivan. Kumpaankaan nähden ei ole mitään sekulaaria eettistä syytä jäädä tukemaan. Nythän jotkut yrittävät esittää, että kirkon "hyvän tekemistä" voisi tukea, vaikka olisikin ateisti. Tosiasissa hyväntekeväisyyteen menee vain pikkurovot ja pääosa menee uskonnollliseen työhön. Sekulaareissa hyväntekeväisyysjärjestöissä "teholuvut" ovat toisin päin.
Sääliin ei ole syytä, vaikka onkin tottunut mälläämään.
Missä on "rahahanat.kiinni" -nimimerkki? Antivaparin "sodanjohto" on tainnut hyllyttää hänet? Arkaa asiaa nämä raha-asiat...
Nyt kaivataan itsenäistä, kirkosta riippumatonta, yhdenvertaista eettistä harkintaa.
Tämä kustannustason suhteutus on tärkeä näkökulma, kun media uutisoi toistuvasti sääliä kerjäävän kirkon talousvaiheuksista.
Antivapari nimimerkki "rahahanat.kiinni" on kadonnut.. kuin Ahmed Ahne..
Hyvä kommentti.
Kirkko kerjää sääliä. "Älkää jättäkö.."
Ei mitään syytä sääliää mälläävää valta- ja valtiokirkkoa.
Aivan suottaa. Mällää kv vertailuissa.
42 prosentissa on kyse noin 300 miljoonasta eurosta.
"rahis" on tehnyt katoamistempun...
Nyt se ilmaantui urputtamaan jotain humanistiliitosta.
Kiertelee kaartelee... Emme tietenkään tavoittele "Tanskan valtiokirkkoa".
Vapaa-ajattelijain tavoitteena on Ev.-lut. kirkon julkisoikeudellisen aseman ja kirkollisveroetuoikeuden lakkauttaminen.
Mihin se rahis hävisi?
Veikkauksen tuotoista jaettava määrä järjestöille taitaa olla noin 300 miljoonaa euroa.
Tanska on tietyti hieman pienempi maa ppinta-alaltaan, joten - rehellisyden nimissä - se tuo jonnin verran säästöä.
Niin, ja kunnat hoitavaat hautaustoimea isoimmissa kaupungeissa.
Tosin kirkollakin on yhä ne hautusmaansa.
Eräänlainen duaallimalli.
Viisainta erota kirkosta ajoissa, ettei unohdu. Ja saman tien lapsetkin eroon.
Ja Ensi vuonna 18 vuotta täyttävät on kohteliasta päästää vapaalle jo tänä vuonna.
Rahahanat.kiinni"-nimkerkin kommenttia on kaipailtu. Ottakaa, pelastakaa hyllyltä.
Irti 300 millin tuhlaajasta.t
Kirkon yksi tärkein tehtävä on kerätä rahaa pappien kouluttamiseen ja papeille käyttöön. Tutun papin mukaan papit sitten kyllä käyttävätkin rahaa ja seurakunnan resursseja ihan miten sattuu jos vähänkin tulee tilaisuutta hölmöilyyn. ja niitähän tulee kun pappeja ei kukaan yleensä valvo.
Tämä kannattaa muistaa, kun kirkko valittelee rahapulaansa. "Suu säkkiä myöten" vaan.
Tämän mukaan Tanskassa olisi työntekijöitä vain kymmenesosa(!!) Suomesta:
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/malmin-seurakunta-ponkaisi-pystyyn-rajut-saastotalkoot
Mutta ei tämä mitenkään natsaa, koska kai palkkakulut selvästi suurin menoerä ovat, ja vastaavasti siis Tanskan kirkon pitäisi kuluttaa vielä paljon vähemmän suhteessa Suomeen.
18.2.2013: "Kuopion evankelis-luterilainen seurakuntayhtymä pohtii vähentävänsä leirikeskusten määrää kuudesta yhteen." http://yle.fi/uutiset/3-6501155 Suomessa on 400 seurakuntaa, mikä lie leirikeskusten kokonaismäärä?
Tanska – Luterilaisen valtiokirkon maa 14.10.2015 TT Mika Nokelainen:
"Nuoriso- ja varhaiskasvatustyön työntekijöitä on vähän, ja diakoniatyö on organisoitu suureksi osaksi yhdistyspohjalta." http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/EE4CA05F09EA5A22C2257E70003B1F1B/$FILE/MikaNokelainen-Tanskankirkko.pdf
Kalllis menee liian halvalla läpi.
Hys hys.
Kirkon ja seurakuntien valitusvirsiä kuunnellessa on syytä tuoda esiin koko kuva eli toiminnan kalleus.
Hyvä muistutus !
Se on voi voi, kun pappi itkee rahapulaa.
Todella hyvä muistaa mainita keskusteluissa. Ison kuvan suhteutus.
Antivapari ahertaa piiloon vaarallista tietoa.
Kirkon jäsenet maksaa. Mielelläänkö?
Kyllä minulle ainakin sopii. Kirkollisvero ei niin suuri ole. Oliko Sinulla muuta?
Otsikko sanoo tärkeimmän kirkon "rahapulasta"..
Tilanne jatkuu, jos Teemu Laajasalosta riippuu...
Piispan palkat..
Teemulla bisneksistään vielä 400 000 velkaa? Verovelkaa oli elokuussa siitä vähemmän.
Varokaa seurakuntalaiset Helsingissä. Paetkaa uppoavasta laivasta.
Teemu antaa oman panoksensa myös piispainkokouksissa.
Kirkon sijaan tontille rakennusbisnestä. Näin Turussa?
Paljastava avaus. Ei muuta kuin kirkkoja myyöntiin ja tontit "lihoiksi" niin kuin Turussa aiotaan.
Ei kande ottaa tuosta pulttia. 30 vuoden päästä meillä on islamilainen shariakirkko, joka kerää moskeijaverot. Niin että kiitos tästä suvakkipoliitikot ja muut vähäjärkiset päättäjät.
Kirkko ei ole mikään tuki ja turva islamin leviämistä vastaan, vaan sekulaari, tiedepohjainen maailmankuva, rationalismi ja humanismi.
Tästä 40 prosentista on kysymys. Kylmä rinki...
Äärimmäisen harmittava otsikko!
Vieläkin harmittaa!!
Kirkon työpaikkojen vähentyessä ja pappiskoulutuksen saaneiden työttömyyden lisääntyessä on hyvä muistaa, että kirkko kuitenkin yhä mällää rahalla. Resursseja riittää mm. päiväkotivierailuihin ja koulujen aamuhartausten pitämiseen kautta maan...
Korkeakirkollisia ahistaa tällä foorumilla.
Melkomoiset määrät palkollisia yhä:
Virkasuhteiset
2009 - 10 413
2010 - 10 358
2011 - 10 305
2012 - 10 149
2013 - 9 842
2014 - 9 690
2015 - 9 557
2016 - 9 218
Työsuhteiset
2009 - 11 185
2010 - 11 100
2011 - 10 857
2012 - 10 632
2013 - 10 496
2014 - 10 361
2015 - 10 781
2016 - 10 568
Yhteensä
2009 - 21 598
2010 - 21 458
2011 - 21 162
2012 - 20 781
2013 - 20 338
2014 - 20 051
2015 - 20 338
2016 - 19 786
Henkilötyövuosia
2009 - 15 139
2010 - 15 094
2011 - 14 788
2012 - 14 618
2013 - 14 340
2014 - 14 213
2015 - 14 179
2016 - 13 932
http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp2?open&cid=Content4276D4
Siittä. säästämään.
Perusongelma. Suu säkkiä myöten.
Tilanne aiheuttaa panikointia korkeakirkollisissa piireissä. Tällekin foorumille lastut lentelee,
Vaparivastaisen kampanjoinnin taustalla on kysymys rahasta.
Hengen hädässä... Selittää vaparivastaisen kampanjoinnin
Ikävä totuus?
Kirkko mällännyt turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksissa. 700 kääntynyt luterilaiseksi.
Korkeakirkollisilla kylmä rinki...
Mistäs muualtakaan papit sun muut isot kihot saisivat rahaa jos eivät riistäisi niitä ihmisiltä.
Ei sääliä.
Rahahanat kiinni.
Sote siirtäisi 40 milhoonaa lisää kirkolle.
Vertailuero satoja miljoonia euroja
Kirkolla holtitonta rahan käyttöä.
Ovat tottuneet "hyvään".
Sortoa!
toivoo rahaa kirkolle.
Siis+Tanskassa+noin+750+miljoonaa,+siitä+40+%+on+300+miljoonaa,+ja+ne+ynnäämällä+päästään+Suomen+ev.-lutk.+kirkon+mällyslukemiin,+yli+1000+miljardiin+euroon.
Tätähän se kaikki kouristelu on...
Aamuhartausruletin pyörittämisen lopettamisesta tulee isot säästöt.
Mällätellen.
Turussa+nostetaan+kirkollisveroa+25+%.+Kertanen+rytinä?
Tottumus on toinen luonto.
Eduista hamutaan kiinniin.
Syytä pitää mielessä kun valittelevat rahapulaa.
Mälläten ja höyläten
Raha ei yksi ratkaise.
Pieni höyläys ei poista kalliin kirkon yliresurssointia.
Eihän sinne taivaaseen pääse jos ei ole osallisena pappien palkoissa.
Sääliin ei ole syytä: http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/pohjoisessa-kuollaan-etelassa-erotaan-vaen-vaheneminen-syo-seurakuntien-verotuloja/750575/
600 000 eroakirkosta.fi -palvelun välittäämää eroa tulee täytee.
Ei syytä sääliä kirkon rahatilanneta. Mällää rahalla.
Kirkko on kansantaloudellinen rasite, kun kirkollisverojärjestelmä antaa sille löysää rahaa.
Tieto siis perustuu liiton pohjoismaisen yhteistyön perusteella saatuun luennoitsijavieraaseen ja hänen tutkimukseensa.
Kallista lystiä - eiku tylsyyttä.
Valkeakosken kirkon purkamista ja tontin myyntiä taloudellisista syistä ei pidä surra, paitsi ehkä huonon, ylimitoiteun taloudenhoidon johdosta, sillä Suomen kirkko kuitenkin mällää rahoissa saman kokoiseen Tanskan kirkkoon verrattuna.
Ei syytä sääliä, vakka kirkkomedia koittaa heruttaa sääliä.
Helsingin Sanomat on tätä nykyä kirkon systemaattien tukija. Vapaa-ajattelijain kannanotot HS:n boikotissa, samoin miellipidekirjoitukset.
Vaparit ovat luisuneet jo marginaaliin. Kateuksissaan sieltä vielä yrittävät purra kirkkoa jalkaan.
EvLut kirkkohäiden osuus kaikista avioliitoista laski 29,0 prosenttiin vuonna 2017.
EvLut avioliittoon vihkiminen 7 700.
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=47
Solmitut avioliitot yhteensä 26 542.
http://tilastokeskus.fi/til/ssaaty/2017/ssaaty_2017_2018-05-08_tie_001_fi.html
Norja,+Suomi+ja+Tanska+"kisaavat".+Tässä+väliaikatietoja+Norjasta.
Vuoden+2017+luvuissa+kaikkilla+mittareilla+laskua.+
Jäsenosuus+laski+71,5%+->+70,6%.+
Kasteosuus+laski+55,3%+->+53,6%.+
Rippikoulu+laski+60,0%+->+57,9%.
Suomen jääkiekkojoukkueen budjettikin on suurempi kuin Tanskan jääkiekkomaajoukkueen!
Anna edes säälistä -vetoomukset saa jättää omaan arvoonsa.
Lehdistössä "uskontojournalismi" on usein "miten kirkko nyt selviää" -tyyppisiä. Kyllä sillä rahaa on, kun vaan sopeuttaa ja priorisoi. Valitusvirsi kertoo, että ensimmäisenä leikataan diakoniatyöstä. Priorisoinnin hännillä siis.
Vaparit koetaan pelottavana Daavidina kirkko-Goljatille.
Myös ortodoksikirkko saa rahaa monesta tuutista..
Marginaalinen kuluerä ei tarkoita että se olisi ihan pieni. Miljardi... Kun kyse on turhuudesta.
Rahan takia ei ole mitään syytä sääliä kirkkoa.
Jäsenmaksuvarojen (900 miljoonaa) lisäksi se kerää rahaa kaksin käsin eri keräyksillä. Ja valtiokin antaa 114 miljoonaa budjettivaroja.
Mälläävät manin kanssa.
Ei armoa! Ei vahingossa pilkkuvirhettä (Ei, armoa!). On säällistä erota.
Tuommoinen 1 prosenttikin on paljon rahaa. Miljarditolkulla.
Kirkon etuoikeuksista huolestunut antivapari käynnisti 31.12. kirkostaeroamispäivän vastaisena yönä vuoronmukaisen hyökkäyksen vapareita vastaan. Ei se mitään. Päivän pääteema on kuitenkin siinä, että ehkä pari tuhatta ihmistä käyttää palvelua. Osa heistä erottaa sitten myös lapsensa.
Aika isoja etuja puolustettavana.
Varaa tukea uskovaista kirkonpolttajaakin?
Agitaatio ja propaganda. Viestintä ja yhteiskuntavaikuttaminen.
Tätä hyvä nostaa, sillä yrittää kerjätä sääliä.
"Säälittävää" tuollainen säälin kerääminen kirkon propaganda taholla. Kirkko tosiasiassa mällää rahoilla vielä puolellakin nyt käyttämästä miljardiluokan budjetista.
Sääli ei ole sairautta, mutta kirkon etuoikeuksien jatkaminen on vääärin.
Osaavat valitusvirtensä, vaikka laajemmin katoen mälläävät rahassa. Diakoniasäätiökin jakoi ihan 1,32 miljoonaa avutuksia, kun verotulot on 900 miljoonaa euroa. Lisäksi valtion budjetista 114 miljoonaa. Lisäksi yhteisvastuukeräyksen tuotot.. Lisäksi...
Kirkolla on paljon menetettävää. Satoja, tuhansia virkoja uhan alla. Raivoisaa vastustusta?
Tämä+diakoniasäätiön+lukema+-+prosentuaalisesti+noin+1,5+%+-+on+hyvä+pitää+mielessä.+Suhteuttamassa.+
Nythän+on+vielä+niin,+että+kun+kirkko+menettää+ehtoollisviinien+verovähennysoikeuden,+se+tulonvähennys+kuulemma+koituu+juuri+diakoniatyön+tappioksi.+Kirkkohallituksen+lausunnon+mukaan.
Kallista on, ja halvalla pannnaan.
Tarvitanko teologeja -ketjussa tulee esiin, että kirkolla on 20 ooo työpaikkaa. Se on valtava määrä... Kallista on.
Tanskassa tuhansia vähemmän. Kirkkohan saaSuomessa myös valtion budjetista 114 miljoonaa.
Ei ihme, että teologian opiskeluun pitää oikein kannustaa. Istituutiot pönkittävät ja keinokastelevat olemassaoloaan.
Tarvitaanko teologiaa -ketjussa on tosiaan esillä yliopisto-lehden isompi juttu, jossa niitä perusteluja löytyy, myös siten, että teologian opinoilla kuulemma voi työllistyä miltei mihin vaan...
Kyseessä on tätä tustaa vasten kansantaloudellinen rasite. Puolikin prosenttiyksikköä on marginaali, jolla on merkitystä kovassa kilpailussa.
Kirkon verotusoikeus sen omallle kontolle, pois valtion verottajalta. Ay-liikkeen kanssa samalle viivalle.
Kirkollisverojärjestelmä on paisumisa suosiva. Siis yli 22 000 palkolista... Ja papit ym. yrittää änkee ja tunkee joka hommaan, vaikkei teologian opinnot niihin pätevoitä.
Asiaa voi ajatella myös kansantaloudellisesti. Noin ison siivun voisi käyttää tehokkaammin kuin tapahtuu kirkon kautta. Kyse ei sikäli ole vain kirkon jäsenten omasta murheesta, kantokyvystä. Ja kirkko voisi hoitaa hommansa tehokkaammin Tanskan malliin.
Onko vertailu relevantti, järkevä? Mielestäni kyllä, sillä maat ovat saman kokoisia ja kirkot ovat saman kokoisia jäsenmäärältää ja jäsenosuudeltaan. Sjuomen kirkko vain mällää rahalla enemmän.
Kirkko käyttää "ylimääräistä" rahaa suuntaamalla toimintaa "kaikille" tarkoitettuun kriisi-ja ihmissuhdetyöhön, oppilaitosten aloitusten ryhmäyttämisiin jne. Teologin koulutus ei ole kuitenkaan kriisityön paras koulutustausta. Kirkko voisi keskittyä omien jäsentensä palvelemiseen ja tulla puoskaroimaan "kaikille" esim. avioliittoneuvontaa.
Yksikin prosentti turhuuteen vaikuttaa. Marginaalit vaikuttavat.
Aaikamoinen siivu. Kun vertaa moneen hyvään, rahapulasta kärsivään asiaan. Kansantaloudellisestikin vahingollinen. Ja kulttuurisesti.
Saisi luvan tulla toimeen puolta pieneemmällä summalla. Suoraan sanoen. Tai mitä saa itse kerättyä ilman verottajaa ja voutia.
Tanskakan+kirkon+jäsenmäärä+on+vielä+selvästi+yli+4+miljoonaa.+Silti+pärjää+alemmilla+kustannuksilla+kuin+Suomen+kirkko.+Noin+30+%+vähemmillä.
Kirkko kallis, ketju pitkä. Elämä lyhyt, Ruytkönen pitkä.
Tulee paha olo, kun tämmöistä lukee. YÄK:
Aloittajan luvut tarkoittavat sitä, että Suomessa kirkko työllistää enemmän.
Tätä eivät vaparit tietenkään voi sietää, sillä työttömät ovat perinteisesti äänestäneet vasemmistoa, joka edelleen on vaparien sydäntä lähellä.
Tämä on uutta Tanskamaalla. Osataan sitä nyt sielläkin: https://udmeldelsefolkekirken.dk/
Tanskassa jäsenmäärän alentuminen on perustunut enemmän kasteiden vähentymiseen kuin eroamiseen. Siihen tullee nyt muutos.
Tanskankin kirkko saa kiristää vyötä, kun aikuiset veronmaksajat alkavat erota runsaammin uuden aroamispalvelun kautta.
Hienoa, vielä alle 40 000, mutta vasta alussa. Iso avaus!
Kirkon seurakunnillaon valtavat metsäomaisuudet. Usein saatuja kauan ikaa sitten. Siis saatuja. Vaithelee seurakunnittain. Kaverille ei jätetä.
Englannin kirkko, sen seurakunnat, on tottunut tulevan toimeen vielä paljon vähemmällä.
Suomen kirkolla on myuös valtavat metsäomaisuudet. Rahaa kuin ryöväreillä.
Kirkon erityisaseman puolustamisessa on kyse isoista rahoista. Se selittää vapaa-aajttelijain ammattimaisen mollaaminen tällä foorumilla.
Tästä+on+huomautettu,+että+Tanska+oon+maantieteelllisesti+ienempi+maa+kuin+suomi+ja+ilmastollisesti+lämpimämpi.+Näin+ollen+seurakuntia+ja+kirkkoja+ei+tarvita+yhtä+paljon,+mikä+aiheuttaa+säästöä.+Totta.+Kummassakin+maassa+kirkko+saa+tuloja+valtion+tukeman+kirkollisveron+kautta,+ja+kummassakin+maassa+kirkko+tulee+kansantaloudellisesti+kalliiksi.+
Palkansaajan+tuloista+menee+1,25+-+1,75+%+kirkolle.+Ei+se+ihan+vähän+ole,+ja+parempaakin+käyttöä+rahoille+olisi.
Totta kai tämä maantiede ja matkailu pitää ottaa huomioon. Kalliita ovat molemat kirkot joka tapauksessa. Turhuuteen paljon rahaa.
Kyse on kansantaloudelllisesti katsoen tuhlauksesta niin suomessa kuin Tanskassakin. Tät mielt!