Olisko kukaan soudellu lähiaikoina 30 min täydellä vastuksella (10) ? ja paljonko sitä meni ?
Kiskoin 7200 m.
Miten tuo asettuu asteikolla 1-10, noin kuntomittarina ?
Kiskoin 7200 m.
Miten tuo asettuu asteikolla 1-10, noin kuntomittarina ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan hyvä vetohan tuo vetosi on, varsinkin jos olet kevyt ihminen.
Concept 2.n kotisivuilla, www.concept2.com,
on ranking johon voit verrata, ja halutessasi ilmoittaa tuloksesi. Näet sitten kuinka monta % on sinua nopeampia, tai hitaampia. Katso vaikka soutajien kuvista, miltä porukka näyttää -tuloksesi sijoittuu isojen ja vahvojen amerikkalaisten hampurilaisensyöjien luokkaan.
Tuo prosenttihan on suuntaa antava, siinä verrataan vain nihin joita on huvittanut antaa tietonsa.
Ranking vertaa vielä kahteen painoluokkaan, kevyet ja painavat. Isot ja riskit repivät ergoa kovempaa. Vesillähän painosta ei ole hyötyä, vesi jarruttaa painavaa venettä enemmän.
Nopeimmimmat täyttävät tuollaiseilta kaksimetrisiltä jännekimpuilta ta Perttikarppisilta.
Vastus on niinkuin fillarin vaihteet, sotke millä huvittaa. Vastuksella ei kaiketi ole merkitystä rasitustasoon tms, Conceptin ranking ei edes ota siihen kantaa, pienemmällä vastuksella joudut kiskomaan vastapasti ripeämpään. Itse pääsen nopeimmin jollakin 5-8 väliltä olevilla vastuksilla, puoli tuntia menisi kympilläkin samoihin, mutta 1-3 väli on liian kevyt, siihen minulla ei riitä tekniikka tai nopeus.
Muita kertoimia: Minä pääsin 7700. Uinticooperissa pääsin 600 metriä, kun ikäluokassani erinomaisen raja on 545.
En osaa volttikäännöksiä tms.
Ja juoksucooperissa erinomaisen raja on 2500.
Aika kaukaa haettua varmaan muuttaa ergotulosta coopertulokseksi... mutta ergo näyttää tulokset myös watteina, joku guru varmaan pystyisi arvioimaan maksimi hapenottokykysi per painokilo.
Ja lähettäisi sinut pitkille matalasykkeisille peruskuntoharjoituksille, kun voimaa tuntuu löytyvän.
5000m 10 vastus 20min
65km sulkava 4.59 aika....;)
7000M 10 vastus 20 min. Helposti.