Hinta: Paku vs. Tila-auto

pokattua_peltiä

Pelkästään hinnalla vertailtuna ontot peltiseinä-työkalu-pakut vaikuttavat yllättävän kalliilta vaikkapa tila-autoihin verrattuina, joissa viimeksimainituissa saa kuitenkin aivan eri luokan ajomukavuutta ja äänieristystä.

Mikä pelkissä peltiseinissä maksaa niin paljon? Äkikseen olettaisi pakuissa olevan valmistajille huomattavasti komeammat katteet kuin tila-autoissa.

Kiinnitin huomiota aisiaan kun harkitsin yhtenä vaihtoehtona jotakin maltillisen koon pakua ainoaksi autoksi arkeen (automaatilla), matkoille ja harrastuksiin (sitten saisi helpommin viskattua kamppeet kyytiin), kun istumapaikkoja en kahta enempää travitse.

Poikkesin vilkaisemassa uutta Citroen Jumpyä jonka lyhyen mallin (4.60m) saisi vain 2.0 diesel 180hv Business-versiona, jos sen haluaa perinteisellä kunnon automaatilla, Aisinin EAT6:lla. Hinta kipuaa hurjasti.

Sitten vaikkapa käytetyistä tila-autoista automaatilla, maksimi n. 60tkm ajettuina on vaikea löytää mielekästä vaihtoehtoa. Ford S-Max ei hassumpi, mutta kovahko alusta ja automaatti on kaksoiksykimellinen, joka ei herätä luottamusta.

5

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pokattua_peltiä

      Tuosta tulikin mileen hypoteettinen ratkaisu. Millainen operaatio olisi muuttaa ja rekisteröidä jokin tila-auto pakettiautoksi. Kaikki takapenkit pois, mitä muita vaadittavia muutoksia?

    • pokattua_peltiä

      Kahlasimpa hieman aihetta. Ainakaan pikkuautosta pakuksi rekisteröitynä ei Suomessa ole juuri lainkaan rahallista etua. Kaikki linkit eivät ole tuoreinta vuosimallia.

      Farmarista pakettiauto: http://autowiki.fi/index.php/Farmarista_pakettiauto

      - http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?t=319550

      - http://www.tuulilasi.fi/keskustelut/autoverotus/tuontiauto-pa-ka-painomuutos-ongelma

      - http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?t=756

      - http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=3380

      - http://murobbs.muropaketti.com/threads/farmariauto-pakettiautoksi.607106/

      "Pikkuauto pakuversiona – tällainen on hintaero" Julkaistu: 28.11.2015 10:45 Koeajo

      Kia Rio Van"Kannattaisiko jo hankkia pieni henkilöauto pakuversiona?"

      - http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001042745.html

    • Halpaa

      Kevytkuorma-auto on halvin jos kortti riittää ja huoltoauto kans.

      • pokattua_peltiä

        Ajoluvat eivät ole esteenä vaikka raskaampaankin kalustoon, mutta etsin samalla ajomukavuutta arkeen ja matkoille työkalumaisuuden sijaan.

        Siksi katselin yhtenä vaihtoehtona maltillisen koon pakuja (1.9m korkealla pääsee lienee suurimpaan osaan parkkihalleistakin) koska ovat jo paljon mukavempia kuin menneisyydessä, mutta eivät nekään hankilö- ja tila-autoja vastaa.

        Perinteinen kestävyydeltään hyvämaineinen automaatti on yksi kriteereistä. Kompromissien kokonaisuushan tuo auton valinta on.


    • jenkkipeli

      Kyllä vojakkeri on halvin ja kunnon sähköloota, väliin niitä saa alta viitensatan, järkipeli viinan hakuun ym, pikkubisnekseen eikä tarvii katsastella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11362
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7030
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5141
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4301
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4009
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3055
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe