Sallan Kunnannanviraston työntekijät.

Boostia

Löytyykö uusia ideoita kunnan pelastamiseksi vaan riittääkö oma hyvinvointi kunnan johdolle?

Kunnalle ideapankki julkinen linkki, johon voi laittaa kuntalaiset ideoita kunnan kehittämiseksi!

12

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työonilomme

      Oho, onpas tehty avaus. Sinänsä hyvä avaus. Suojatyöpaikkahan tuo kunta on monelle,poislukien hoitopuoli pienellä varauksella.

    • kioljm

      kovin helpolla palkaa saavat kuin istumalla ja autolla ajamisesta.

    • katukaapuheitanne

      Hei tehkää parannus pahan puhumisesta nopeesti . Sanoissa on voimaa . Puhukaa ääneen siunausta . Kiitos Jeesus työpaikoista kiitos ruuasta kiitos taloista . Kiitos ihmisistä jotka hoitaa kurjat paperityöt kunnassa jotka on pakko hoitaa . Kiitos Jeesus syntien sovituksesta Ristillä Anna anteeksi pahuutemme. Kiitämme sentään asunnosta ruuasta teistä koulusta amen. Älkää puhuko suustanne pahaa . Vihollinen kuuntelee ja lukee näitä . Talkoilla meette leikkaamaan sähkölinjoilta isoimmat puiden oksat ennen lumen tuloa . Valitus kiroilu pahanpuhuminen tuo kirousta . Vuokraatte liiketilan kahvilabaarille myytte makkarasoppaa kahvia pullaa ja ylijääneet työttömille . Kutomaan villasukkia miehille jotka ulkotöissä . Karmeeta kielenkäyttöä . Meette korjaamaan aitoja ilmaiseksi ja laitureita . Siivootte oksia . Jeesus tulee . Vielä kirootte toisiakin . Itsenne lisäksi . Menkää korjaamaan suomen itärajan aitaa ennekuin ryöstävät . Mokomatkin . Jonkun työttömän auton voitte korjata ilmaseksi siinä pelastuu koko kylä .

    • toimintaan

      Miten te omaa asuinaluetta haukutte . Haukutte loisiksi työssäkäyviä . Mistä moinen pahuus onkaan tullut sydämeen. Pyydetään Jeesusta sydämeen että pahuus poistuu sieltä Tuu sää Jeesus pelasta nää riivatut vapauta heidät Jeesus vihasta paholaisesta kiroilemisesta Jeesuksen nimessä amen . Hallelujaa . Kiitos Jeesus . Menkääs ny rakentamaan Grillikota metsään . Sähkökatkoilla voi grillailla . Öljylamppuja varalle ja tuluksia . Osaatte tehdä järkevääkin .

      • ei_nyt_sentään

        Jeesuksella on paljon kiireellisempiä hommia nyt. Papitkin on sekaisin osa sekautunut jopa lapsiinkin. Kirkkoonkin meinaavat homoja tuoda vihittäväksi että kyllä jeesuksen aika menee näitä selvitellessä.


    • mnkiuhj

      ei riitä ollaan niin kateellisia toisille joka kylässä ja yhet saatana aina päänä päspärinä siellä etupäässä sanomassa.

    • Ideoit

      Toi ideapankki on tosi hyvä idea! Toivottavasti se toteutetaan.

    • Kehittäävoisi

      Jos siivottais ekana ylimääräinen ns.Joutenolo työpaikoilla niin siten päästäisiin tuottavaan toimistotyöhön......Sallasta en tiedä kuinka tehokas per/työntekijä on kunnalle laskennallisesti mutta työn tehokkuus käytettyyn työaikaan on helppo kilpailuttaa....kun katsoo yleisesti laskutettavat toimistotyötunnit/per kunnan asukasluku-niin jäljelle jäävä ei voi olla negatiivinen tulos.
      Paljonko kunnalla on töissä virastotyöntekijöitä asukaslukuun nähden jos vertaa muita kuntia`?Olisi kiva saada vertailupohjaa ja siten nähdä kunnan työntekijöihin käytettävät palkkamenot.

    • Alkaatullavipinää

      Pistetään 3 kk lomautus sallan kunnanvirastoon ja katsotaan saadaanko työt silti tehtyä,jos ei saada niin kutsutaan töihin tuotannollisista syistä.

    • Loistavaidea

      Kyllä vaan ja katsoa sopii missä se ylimääräinen on kun kunnan asukasluku on kuitenkin jyrkässä laskussa,tietokoneaikakin jo nopeuttaa työtä merkittävästi.
      On se kyllä mielenkiintoista nähdä kuinka syvällä omallatunnolla aina tili kuitataan työhön nähden.Tätä voi kukin miettiä tahollansa.

    • Isoosiivoustavaan

      Muuta kuin nyt siivota se virasto ekana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3792
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1403
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1257
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1054
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      877
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      861
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      860
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      839
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      831
    10. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      827
    Aihe