Miksi työnantajat

eivät uskalla vastata rehellisesti että ottavat mieluummin nuoria töihin kuin esim 51-52v? Mikä ero on tässä heidän mielestään?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koska Laki kieltää ikä perusteisen syrjimisen. Eu direktiivin mukaan työpaikan henkilöstö, tulisi koostua tasapuolisesti miehistä ja naisista, ikä jakautuu tasapuolisesti, ja tulisi olla eri rotuisia , sukupuolisuuntautumisen omaavia. yms.....
Työnantaja päättää ketä halutaan. nuorenpaa on helppo kusettaa.

Äänestä

Mitä enemmän ikää, sitä vaikeampi on average saada uusi työ työttömäksi jäätyä ja mitä pitempään työttömänä, sitä vaikeampaa. Jonkun tutkimuksen mukaan 53 vuotta on rajapyykki, jonka jälkeen mahdollisuudet pienenevät nopeasti.

Pitkäaikaistyöttömistä isolla osalla ei ole ammattia/ammatillista koulutusta, sillä aiemminhan ei ollut niin välttämätöntä hankkia koulutusta. Vaikka eipä kaikkia kiinnosta hankkia koulutusta nykyäänkään, sieltä on tulossa perässä nuorempia kouluttamattomia/koulunsa keskeyttäneitä.

Koska iäkäs jää nuorta todennäköisemmin työkyvyttömyyseläkkeelle, niin iäkästä ei helposti palkata, sillä viimeinen työnantaja maksaa. Eläkejärjestelmää piti tämän suhteen korjata, mutta tehtiinkö niin?

Sitten on se juttu, että iäkkäämmät pääsevät eläkeputkeen eikä välttämättä kiinnosta palata työhön. Ja vaikka yritystä olisikin, niin onko ottajia.

Äänestä
  • Eikös tähän työkyvyttömyyseläkkeelle ja viimeinen maksaa ongelmalle puuhattu jotain ratkaisua, vaan tais senkin asian hoitaminen jäädä puolitiehen niinkuin moni muukin asia tässä maassa. Jos jollain parempaa tietoa asiasta, olisi mukava kuulla.

    Äänestä

Parikin syytä, miksi otetaan mieluimmin nuori:

- Nuorelle voi maksaa pienenpää palkkaa.
- Nuori ei yleensä osaa pitää oikeuksistaan kiinni.

Äänestä

Nuorta on helpompi kouluttaa ja voi tulla pienemmällä palkalla. Toisaalta nuori on hyvin epävarma työntekijä eikä osaa vielä työelämän sääntöjä. Nuori nainen jää äitiyslomalle ja hoitovapaalle ja maksattaa sen työnantajalla.

Vanhempi työntekijä on yleensä luotettavampi. Tulee töihin, osaa työnsä, mutta voi olla hankalemmin koulutettavissa uusiin töihin ja tapoihin. Etuna myös, ettei jää enää äitiyslomalle, hoitovapaalle ja lasten sairasteluvapaille. Juoksut juostu, perheongelmat ja erot sekä muutot sun muut alkaa olla käyty läpi. Mutta palkkavaatimus voi olla liikaa. Eli vanhempi työntekijä on laadukkaampi mutta kalliimpi.

Äänestä

Eivät ota. Kyse on aina osaamisen tasosta ja kyvystä toimia muiden kanssa. Osaamattomat änkyrät ovat myrkkyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juu1111111 kirjoitti:

eivät uskalla vastata rehellisesti että ottavat mieluummin nuoria töihin kuin esim 51-52v? Mikä ero on tässä heidän mielestään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu