No nyt on sitten burkinin käyttö sallittu Kemin uimahallissa. Kuka pitäähuolen että nämä naiset todellakin peseytyvät ja käyttävät puhdasta asua?
Pitääkö se meidän muiden käyttäjien huolehtia ja ilmoittaa henkilökunnalle, jos näkee rikkeen?
Entäpä poikien ja miesten uimashortsien käyttö, nehän yleensä tehdään uimapukukankaasta?
Taitaa paikallisten uimainto alkaa hiipumaan, ainakin minulla jos näen ettei peseydytä kunnolla ennen burkiniin pukeutumista?
http://www.lapinkansa.fi/lappi/monet-uimahallit-sallivat-burkinin-kayton-kemissakin-saa-kayttaa-kunhan-peseytyy-kunnolla/
Kuka valvoo?
27
147
Vastaukset
- Lettassentään
Heitä jo helevettiin tommonen paskanjauhanta,niistä nokkas ja ole niinkuin muutkin pojat.
- Mielestäni
toi Metku_Mertsi vaikuttaa kylläkin naiselta enenmän kuin pojalta.
- Fatimaqueen
Ihanaa, burkini on todella sexy!!!
- Voivoitätäkemiä
Aloittaja on oikeassa! Lisää klooria veden puhdistukseen,bakteerit tuhoutuvat kangaskin muuttuu valkoiseksi ......
Tornion uimahallissa saavat varautua siihen että kemiläiset siirtyvät Tornion hallin käyttjiksi.
Miksiköhän siirtyvät? - happoa.veteen
varmaan ei ihan heti löydy uima-asukankaasta tehtyä burkinia.
mikään muu kangas ei ole sallittu eli nou hätä! - Uintimestari
On se vaan ihme, että maassa ei voida elää maan tavalla ja peseytyä ennen uimaan menoa ja uidessa käyttää tavallisia uimahousuja kuten tähänkin asti. Seurauksena on, että uimahallissa käy vain burka-kansa ja muut kaikkoavat. Tässä tilanteessa parasta olisi jos uimahalli suljettaisiin. Säästyisi verovaroja.
- insallah
Minun uskontoni mukaan mina en voi riisua vaatteitani. Mina haluan oikeuden uida uimahallissa toppahousut ja -takki paalla.
Mikali tata ei huvaksuta, mina teen valituksen oikeusasiamiehelle ja eu:n ihmisoikeus tuomioistuimeen.
Ja mina kavin pesulla viime viikolla! Nyt mina tulen uimaan Teidan kanssa, methan olemma monikulttuurisia ja suvaitsevaisia! - pappermääs
insallah kirjoitti:
Minun uskontoni mukaan mina en voi riisua vaatteitani. Mina haluan oikeuden uida uimahallissa toppahousut ja -takki paalla.
Mikali tata ei huvaksuta, mina teen valituksen oikeusasiamiehelle ja eu:n ihmisoikeus tuomioistuimeen.
Ja mina kavin pesulla viime viikolla! Nyt mina tulen uimaan Teidan kanssa, methan olemma monikulttuurisia ja suvaitsevaisia!Mina myös haluu uida, stuuraenso haalareissa, rakasta sita asua. ei voi riisua sita pois se kaunis asu ethan pahastu, ollaa uhess altaas.
- Mietintässä
yhtä vähän käytettyä takkiani tuolla varastossa. Pitääkin hakea se uudeksi uima-asukseni. Sehän pitää olla sallittua, koska näyttää siltä että asu on vapaa Kemin uimahallissa.
Uimisiin vaikka ulsterissa. - näinminäteen
Ollaan niin suvatsevaisia, matu saa mitä vaan kehtaa pyytää ja nehän kehtaa.Suosittelen harkitsemaan seuraavissa vaaleissa ketä äänestät. Suvakit ovat yleensä niitä ehdokkaita jotka itsekkin loisivat mitä suuremmissa määrin yhteiskunnan piikkiin.Tehdään kunnon puhdistus valtuustoon, ei äänestetä kunnan virkamiehiä koska he ajavat aina sumeilematta varoja oman etunsa mukaan ei siellä kuntalaisia ajatella vaan omaa rahapussia. Ei yhteiskunta tarvitse näin suurta virkakoneistoa, he pitävät itse itseään varten kaikki tyhjänpäiväiset virat miehitettyinä. Säästöä syntyy, kun ei äänestetä kunnanvirkamiehiä.
- Eikä_varsinkaan
niitä eläkkeellä olevia!
- sissiqqqqqq
eikä varureita, ei sdp:n suvakkinaisia eikä vihreitä
- Kylläpähaisee
Odinit eivät pese sitä koskaan. Niitten uskonto kieltää pesemisen.
- vbnbmbkkldöfkjddkgldöflf
Mielestäni jokaisen pitää peseytyä ennen uima-altaaseen menoa. Ei voida vedota riisuutumisen kiusallisuuden tilanteeseen naisten kesken, eikä uskontoon. Kukaan ei pysty tätä burkinin käyttäjän peseytymistä valvomaan, ja vaikka teet siitä ilmoituksen, uimahallin henkilökunta ei tule siihen puuttuvan, peläten senkin olevan rasismia. Uima-asu vaatii myös pesun käytön jälkeen. Ei sentään joka asiaan tarvitse täälläkään suostua, mitä enemmän annetaan periksi, sitä enemmän vaaditaan, kohta on täälläkin suljetut vuorot maahanmuuttajille, naisille erikseen, miehille ja ehkä vielä kantaväestölle. Maassa maan tavalla, jos ei käy, kannattaa mennä siihen maahan missä tätä heidän rakasta kulttuuria ja uskontoa noudatetaan.
- Jengiliivitaltaaseen
Esimerkki sopeutumishalusta. Pidämme tapamme - muuttakaa sääntönne. Muslimi sopeutuu ihan mihin vaan kunhan muut muuttuvat. Nyt saappaat jalassa moskeijaan.
- Sokeako
Monta burkinia olette nähneet Kemin hallissa? Tai edes musliminaista hallin suihkussa, saunassa tai allastilojen puolella. Käyn lähes joka päivä uimassa ja peseytymisongelma ei todellakaan ole muslimeilla.
- ettäsilleen
27 nähty, eikä todellakaan peseytymässä, paitsi altaassa...
- bfiods
Muslimi naisille alastomana olo on mahdottomuus suihkussa käynnin aikana uimahallissa.
- uimaanuimaan
bfiods kirjoitti:
Muslimi naisille alastomana olo on mahdottomuus suihkussa käynnin aikana uimahallissa.
Olis kiva muuten nähdä, kiinnostais muuten se nähdä se pimppa miten se on neulottu. Osa muuten näyttää siltä etteivät enään alistu kaikkeen islamin höpötykseen ovat muuten aika söpön näköisiä. Mitähän sanoisivat nämä matupojat jos alettas riiaan niitä tyttöjä,kannattaa kuitenkin varautua,etteivät tee niitä kunniamurhia, sääli niitä tyttöjä. Vois toimia muuten toisinkin päin, vois niitä juippejakin listiä.No tämmösiä ajatuksia nyt vaan tuli mieleen.
- iiiiiiik
Sinne naisten puolellehan ne matupojat kovasti ovat olleet menossa. Jos sitten sattuisivat näkemään muslimi naisen ilkosillaan, niin minkähänlainen katastrofi siitä syntyisi?
- Allaskusi
Sieki kuset altaaseen joka kerta. Pitäskö siitä ilmottaa?
- Olikotuo
nyt ihan pakko sun kertoa omasta teostasi uima-altaaseen?
- Fldkjdksksksk
Ootipoikiahan tuo ei isommin häiritse, eihän ne käy uimahallissa. Eivätkä vaikuta muutenkaan juuri peseytyvän.
- Anonyymi
Kemin uimahallin burkini-päätös on yhtenäinen sen kanssa, että esimerkiksi pienillä lapsilla saa käyttää pitkähihaisia ja -lahkeisia, niin sanottuja auringonsuojapukuja uidessa.
- Päätimme, että niitä saa käyttää, kunhan peseytyy normaalisti ja huolella ennen asun pukemista. Lisäksi burkinien on oltava uimapukukangasta, Jylkkä kertoo.
Paljon burkineja suurempi keskustelun aihe uimahallilla ovat uimashortsit. Kemin uimahallille saapuu tasaisin väliajoin asiakkaita, jotka ovat tottuneet kotikaupungissaan uimaan shortseissa. Kemissä niiden käyttöä ei sallita.
Tämän uutisen luettuani en ole Kemin uimahallissa käyny ja enkä käy. Tosin taitanee nykyään olla kiinni?
Naisihmisenä arvostan puhtautta. - Anonyymi
Uimashortsit kielletty ja ainoa vaihtoehto speedot. Se on kumma kielto. Ei tämä ron jeremy -tason vehje mahdu niihin speedoitin mitenkään mukavasti. Sama kuin naisille pakotettaisiin jotkut narut tissien päälle.
- Anonyymi
Miksi on vain vanhoja ketjuja, missä uudet on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi on vain vanhoja ketjuja, missä uudet on?
Onkohan moderaattorilla muuten koiria?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121674Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant478435Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765762Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294796Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3144482HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764401Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071613
