Tällaiset uutiset pistävät miettimään, että mikä seurakunnissa oikein on vialla?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14463630/yle-jalleen-pedofiliaa-kirkossa
Itse tulin siihen johtopäätökseen, etten enää halua rahallisesti tukea organisaatiota joka ei näytä panostavan noin karmean asian poistamiseen kuin pedofiilia. Missä muussa työyhteisössä sitä edelleen tapahtuu niin usein kuin seurakunnissa?
Uskoonihan se ei vaikuta lahjoitanko verorahojani seurakunnalle vai en. Toivon seurakunnilta ryhdistäytymistä pedofiilia asiassa.
Yle: jälleen pedofiiliaa seurakunnassa
5
86
Vastaukset
- nomitäsluulet
"Missä muussa työyhteisössä sitä edelleen tapahtuu niin usein kuin seurakunnissa?"
Kaikissa sellaisessa joissa ne pääsee lähelle lapsia tavalla tai toisella.- tunnustaa
Tuskin kaikissa. Taidat liioitella.
Eli jokainen tunti kun lapsi viettää "ne" lähellään, on tällainen tunti.
Vertailuna vaikka päiväkodit. Mikä valtava määrä päivittäin lapsia on päiväkodeissa ja paljonko tunteja he ovat siellä. Saadaan todella iso luku.
Kun taas jos lasketaan seurakunnan tapahtumissa viikottain vietetty aika ja lasten määrä, niin saatu tuntimäärä on vain murto-osa päiväkodeissa vietetystä ajasta.
Vaikka päiväkodeissa tuntien määrä jolloin ne on lähellä lapsia on sata ellei tuhat kertainen, niin silti useammin seurakunnista tulee näitä pedofiili uutisia kuin päiväkodeista.
Tämä osoittaa sen, että asia on mahdollista korjata jos se halutaan korjata. Lastentarhan opettajat ja päivikotien johtajat ovat halunneet korjata asian, mutta samaa ei voi sanoa seurakuntien johtajista ja kirkon miehistä.
Näkyykö seurakuntien toiminnan tavoitteissa pedofilian täysi kitkeminen. Eipä taida näkyä.
Liian surullista että tuon haluaa itselleen myöntää?
- UneliasEspoossa
No sinä kun olet niin viisas, niin kerropa millä ihmeellä kirkko tai mikään muukaan laitos voisi ehkäistä nämä tapaukset ennalta?
- tunnustaa
Halu ja tahto keksii keinot. Ensimmäinen kysymys seurakunnille on, että haluavatko he todella satsata aikaa ja vaivaa pedofilian ehkäisemiseen?
Jos joo, niin sitten siitä tehdään tavoite seuraavalle nelivuotiskaudelle. Siit äse lähtee, jos halua on. Mutta onko?
- AsiatKuntoon
Ennaltaehkäisevää hoitoa olisi jo tarjolla pedofileille. On olemassa hoito-ohjelma sellaisille jotka eivät ole vielä kajonneet lapseen. Jos haluatte rikosluvut alas niin olkaa yhteyksissä päättäviin tahoihin ja vaatikaa se terapia Suomeenkin. Saksassa se jo on.
https://lapsikohteinen.wordpress.com/2016/09/12/satoja-ja-puolikkaita-miljoonia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829