Pirkanmaan käräjäoikeus käsittelee keskiviikkona vuosina 2012–2014 tapahtuneita lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä. Syytetty on seurakunnan entinen työntekijä.
Lähde: http://yle.fi/uutiset/seurakunnan_entinen_tyontekija_karajille_lapsen_seksuaalisista_hyvaksikaytoista/9143727
https://eroakirkosta.fi/
Yle: Jälleen pedofiliaa kirkossa
17
57
Vastaukset
- tunnustaa
Pedofiileja suojelevalle organisaatiolle en enää maksa. Oikeuslaitokselle ja poliisille kylläkin ja sosiaalihuollolle/terveydenhuollolle.
Pedofiilitapausten jatkuvuus ja salailu kuten myös toistuvat henkiset pahoinpitelyt seurakunnissa saivat minut lopulta heräämään ja klikkailin eroakirkosta.fi.
Mielestäni hyvä peruste olla tukematta organisaatiota jossa on toistuvia ongelmia lain noudattamisen kanssa ja jopa suojelee noita rikollisia.
Myöhemmin löysin muitakin hyviä perusteita, kuten sen että jos uskonto olisi totta, niin mikä uskonto tai jumala(t) on se oikea. Vai ovatko kaikki aikojen saatossa kirjoitettuja hallitsemisvälineitä?- Hemmo_h
"mikä uskonto tai jumala(t) on se oikea?" Hyvä kysymys. Ihmiskunta on keksinyt kaikkiaan 3000 - 6000 jumalaa, laskutavasta riippuen. Suurin osa noista on tosin häipynyt historian hämyihin. Valitse noista nyt se oikea...
- EroaValtiokirkosta
http://www.vanhemmat.com/keskustelu/viewtopic.php?f=25&t=7950
, - SuojeleLapsiaKirkolta
Ei ole yllätys kenellekään ja lisää tulee edelleen. Järkyttävää.
- kylläniinon
piispat Askola ja Mäkinen suojelevat homoja eli pedofiilejä kirkossa.
Nyt olet erehtynyt. Pedofilia tarkoittaa lapsiinsekaantumista silloinkin, kun kyseessä tekijä ja uhri ovat samaa sukupuolta.
- PedofiilitEiUskovia
jori.mantysalo kirjoitti:
Nyt olet erehtynyt. Pedofilia tarkoittaa lapsiinsekaantumista silloinkin, kun kyseessä tekijä ja uhri ovat samaa sukupuolta.
Itse olet erehtynyt - samalla tavalla sitä voi olla pedofiili, vaikka tekijä ja uhri olisivat eri sukupuoltakin.
- tositarinaa
Uskovaisilla niihin - pedofiliaan ja homouteen - yhdistyy hartaan jeesuksenpalvonnan ja ulkokultaisuuden ohella hyvin usein insesti.
- Epäjumalienkieltäjä
Ja kiihkouskovaiset ovat vedonneet lapsiasiavaltuutettuun kun Touko Laaksosen elämästä kertovaan musikaaliin etsittiin lapsia avustajiksi esiintymään Laaksosen lapsutta kuvaaviin kohtauksiin.
Pitäisikö uskovaisten siivota oma pesä ensin eikä keskittyä etsimään mörköjä sieltä, missä niitä ei oikeasti ole. - T.Mirka
Papin ammatissa on ylivoimaisesti eniten pedofilejä.
- RatkaisuTiedossa
Kaikkeen muuhun löytyy rahaa vaikka kuinka paljon muttei pedofiilien ennaltaehkäisevään hoitoon. Jos huolenne on kova niin painostakaa päättäjiä ja eri tahoja jotta löytyisi rahoittaja
https://lapsikohteinen.wordpress.com/2016/09/12/satoja-ja-puolikkaita-miljoonia- dfhfg9
Aivan uskomatonta, 600 000e pikkuraha, jolla kuitenkin voitaisiin saada paljonkin aikaan sijoittamalla pedojen ennaltaehkäisevään hoitoon.
Ihan samanlaista käsittämättömyyttä on siinä että Hgiltä riitti rahaa tuhlattavaksi evl. kirkon Kampin kappeliin, ja sinne sijoitettiin olemattomista tiloista huolimatta muutama Hgin sos.tt., maksamalla kovaa vuokraa, kuten sanoi olemattomista tiloista, vaikka vieressä 50m päässä olisi hyvää tilaa LAITURISSA, joka kaupunkisuunnitterluosastoin näyttelytilana, ja tämä ilman mitään lisäkustannuksia
Lisäksi nuo Kappeliin sijoitetut kaupungin sosiaalityöntekijät eivät edes anna varsinaisia palveluita vaan ainoastaan ohjaavat potentiaalisia asiakkaita oikeisiin Hgin sos. toimistoihin - dfhfg9
dfhfg9 kirjoitti:
Aivan uskomatonta, 600 000e pikkuraha, jolla kuitenkin voitaisiin saada paljonkin aikaan sijoittamalla pedojen ennaltaehkäisevään hoitoon.
Ihan samanlaista käsittämättömyyttä on siinä että Hgiltä riitti rahaa tuhlattavaksi evl. kirkon Kampin kappeliin, ja sinne sijoitettiin olemattomista tiloista huolimatta muutama Hgin sos.tt., maksamalla kovaa vuokraa, kuten sanoi olemattomista tiloista, vaikka vieressä 50m päässä olisi hyvää tilaa LAITURISSA, joka kaupunkisuunnitterluosastoin näyttelytilana, ja tämä ilman mitään lisäkustannuksia
Lisäksi nuo Kappeliin sijoitetut kaupungin sosiaalityöntekijät eivät edes anna varsinaisia palveluita vaan ainoastaan ohjaavat potentiaalisia asiakkaita oikeisiin Hgin sos. toimistoihinJa tonttikin annettiin kytännössä ilmaiseksi, pilkkahinnalla tuolle kappelille. Kirkon ihan ikiomaa hanketta HKI kyllä rahoittaa mutta samalla kaupungilla likkuvia sos.tt. pareja, etsivä sosiaalityö, jotka etsivät sellaisia sosaaliavuntarvitsijoita, jotka eivät sitä itse syystä tai toisesta, esim. paha syrjäytyminen, hae, vähennettiin.
Samalla myös lakkautettiin erikoislapsiryhmät, Kampissa ja Kalliossa. Eli niiltä nipitetään jotka eniten tarvitsisivat tukea, jotka ovat heikoimmilla - lapset joilla erikoistarpeita.
Samoin kun MLL anoi Hgiltä muutama v. sitten 60 000e, jotta edullista lyhytaikaista, (mahdollistaen mm. vanhemmalle/vanhemmille asiolla käymisen ilman, että tarvitsee raahata vauvoja/lapsia mukana, tai elokuvissa tai syömässä käynnin vanhemmille, edes pientä irtautumista lapsiperheen arjen pyörityksestä), lapsenkaitsemispalvelua tarjoavaa palvelua ei tarvistisisi lopettaa syksyllä rahanpuutteeseen vaan voitaisiin jatkaa ainakin vuoden loppuun, niin Hki vastasi EI.
Kyllä on Hgin päättäjillä prioriteetit ihan pielessä ja väärässä järjestyksessä.
- xfgjh9
Ja kristityt ne on aina niin huolissaan lapsen edun toteutumisesta, vrt aitoavioliittolaiset. Miten raiskatuksi joutuminenajaa lapsen etua? Kitenkin vähän väliä on uutisissa juttuja joissa kerrotaan kristittyjen, kristillisten kirkkojen/yhteisöjen pappien/saarnaajien/jäsenten ja työntekijöiden raiskaamista lapsista.
- Munz
Tuomiohan siitä tuli: http://yle.fi/uutiset/3-9202474
- 19plus8
Mädätköön vankilassa, saasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532617
- 1971890
- 701667
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91351- 721031
- 811020
- 95999
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190924- 67901