Hei!
Olen yksityisellä töissä ja mietityttää eräs asia. Joka vuosi on ollut "tapana" järjestää asiakkaille eräs tapahtuma työpaikalla, joka alkaa pari tuntia työpäivän päättymisen jälkeen perjantaina. Eli alkaa esim. pe klo. 18.00 ja loppuu lauantaina klo. 11.00. Tähän kuuluu siis asiakkaista huolehtimista yön yli, koko tuo aika siis, ohjelmaa yms. Olen onnistunut välttämään moisen, mutta nyt ahdistaa kun niin monet (?) jostain kumman syystä suostuvat tähän. Nimittäin korvauksena saa ainoastaan yhden lomapäivän. Tuosta ei siis korvata tunteja, ei yölisää, ei lauantailisää. Ainoastaan yksi lomapäivä.
TES kuitenkin sanoo näin: (yksityisen sos alan tes)
13 § Lauantaityö
Lauantaityöstä maksetaan lauantaityökorotuksena tehdyiltä tunneilta 25 %:lla
korotettu perustuntipalkka 06.00 - 20.00 välisenä aikana tehdystä työstä.
Lauantaityökorotusta ei makseta sunnuntaityökorotukseen oikeutetulta ajalta.
14 § Ilta- ja yötyö
1. Kello 18.00 - 21.00 välisenä aikana tehdystä työstä maksetaan iltatyölisänä
tehdyiltä tunneilta 15 %:lla korotettu perustuntipalkka.
2. Kello 21.00 - 06.00 välisenä aikana tehdystä työstä maksetaan yötyölisänä
tehdyiltä tunneilta 30 %:lla ja jaksotyössä 40 %:lla korotettu perustuntipalkka.
Onko minulla siis mitään pakkoa suostua edes moiseen, jos korvaus on tuota luokkaa? Inhottaa tietysti, että työyhteisö leimaa varmaan jollain tavalla kun ei osallistu perinteeseen, mutta inhottaa tehdä moista kun ei saa korvauksia mihin olisi oikeus.
Onko pakko suostua, jos ei makseta TES korvausta?
3
112
Vastaukset
- StoneJustice
Surkeaa, surkeaa ajattelua..... mie en ala, kun en saa lisää liksaa. Työyhteisön yhteishengestä viis, kunhan lisää liksaa pitää saada.... Onko tullut mieleen sellainen, että ne muut työntekijät, jotka mielellään suostuvat yhteistapahtuman järjestämiseen, toiminnallaan ehkä takaavat sinullekin töitä eteenpäin????
- huhuu1
Lisää liksaa? Mielestäni kyllä teen selväksi, että tässä tapauksessa ei makseta sitä mitä tessissä lukee ja kysyinkin voiko sen takia edes velvoittaa osallistumaan kyseiseen asiaan. En ole halunnut mitään ylimääräistä korvausta. Kumma kyllä kun on muitakin asioita mitkä ei mene tämän "raamatun" mukaan ja saahan se päähän ottaa.
- naurettava_vinkuja
Eikös nämä "asiakkaanne" ole aikuisia ihmisiä?
Ei aikuisia ihmisiä tarvitse vahtia yön yli, kyllä ne osaavat ryypätä ilman vahtimistakin.
Samaten sun työkaverit, kyllä niillä viinaa kaatuu kurkkuun ilman sinuakin.
Kenenkään ei ole pakko osallistua, eikä missään tapauksessa olla koko yötä, oma on valintasi. Voithan olla pari tuntia ja lähteä sitten pois.
Olisit onnellinen, tehän saatte nupin turvoksiin, mahdollisesti uusia kontakteja ja lisämyyntiä, sivupanon sun muuta, ja siitä vielä palkan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162326
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897- 45821
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää134816- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44725Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe161709Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673