Hämeenlinnan Elenia areenalla 10.9

sivustakatsojana

Kuulin aiemmin ihan sattumoisin että Elenia areenalla on voimanoston penkkipunnerrus kisat ja samassa yhteydessä voimamiesten ja naisten MM kisat ? TV:kin kuvasi tapahtumaa. Siitä innostuneena etsin ja googletin jotain infoa kisoista ja aikatauluista. Elenian sivuilla ei ollut mitään infoa et siellä olisikaan mitään kisoja. Kovan yrityksen jälkeen löysin jotain reittiä pitkin niinkin pitkälle et sain tulostettua jonkun ohjelman joka oli tarkoitettu ilmeisesti kisaan tuleville ohjeiksi. Klo 12 alkais jotain ja taas klo 18 alkais jotain. Ajattelin et menen illalla katsomaan näitä voimamieskisoja ja et ne sit alkaisivat klo 18.
Olin paikalla klo 16 aikoihin ja kyselin missä mennään ja koska esim. se rekan veto on ? Ovimies sanoi et se oli jo klo 12, - great ! Ok, olihan siellä vielä kisoja jäljellä ja ostin lipun. Sit katselin etteihän täälä ole edes nimeksi yleisöä paikalla suurinosa näitä kilpailijoita ja heidän tukijoukkojaan. Ei sekään mitään sainpahan rauhassa katsella kisoja mistä halus vapaita paikkoja kyllä riitti. Kiva niitä kisoja oli eka kertaa katsella livenä mutta sen kyllä huomas et järjestäjät olivat tainneet haukata liian ison kakun, sen verran sekavalta tapahtuma näytti. Lajista toiseen siirtyminen oli muutaman tyypin harteilla (3). Kuulutus kuulutti mitä sylki suuhun toi muka kivasti, sit kuuluttajakin lähti kesken illan, - tuli kait mitta täyteen. Kuulutuksissa olis näin eka kertalaisen korvin halunnut kuulla enemmän infoa kisailijoista esim. mikä laji ja kuka nostaa ja ketä edustaa yms. infoa, mutta ei niin ei. Aikataulu pahasti myöhässä ettei olis menny seuraavan vuorokauden puolelle niin päättivät siinä itekseen aloittaa penkkipunnerruksen yht aikaa tämän voimamieskisan viimeisen lajin kanssa, sit ei enään saanutkaan tolkkua tapahtumasta ja kaikilla kova kiire.
Kisat oli ihan ok mutta järjestys päin peetä niinkuin retkeilypyörän satula.
Ei tuollaisten tapahtumien järjestäminen käy ihan amatööripohjalta.
Kiitos kuitenkin kisojen kolmelle (3:lle) näkyvimmille järjestäjälle jotka juoksitte pitkin salia et jotain tapahtuis jossain ajassa, zemppiä.

1

107

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purepowerrr

      YLE kuvasi tosiaankin tapahtumaa ja varmastikin ihan ok kooste saadaan aikaiseksi. Parin vikon päästä se löytyy YLE Areenasta. Kovia voimapunnerrusennätyksiä tehtiin, vaikka maailmanmestaritason penkkipunnertajat joutuivat odottamaan vuoroaan tuntikausia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      594
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    Aihe