Hämeenlinnan Elenia areenalla 10.9

sivustakatsojana

Kuulin aiemmin ihan sattumoisin että Elenia areenalla on voimanoston penkkipunnerrus kisat ja samassa yhteydessä voimamiesten ja naisten MM kisat ? TV:kin kuvasi tapahtumaa. Siitä innostuneena etsin ja googletin jotain infoa kisoista ja aikatauluista. Elenian sivuilla ei ollut mitään infoa et siellä olisikaan mitään kisoja. Kovan yrityksen jälkeen löysin jotain reittiä pitkin niinkin pitkälle et sain tulostettua jonkun ohjelman joka oli tarkoitettu ilmeisesti kisaan tuleville ohjeiksi. Klo 12 alkais jotain ja taas klo 18 alkais jotain. Ajattelin et menen illalla katsomaan näitä voimamieskisoja ja et ne sit alkaisivat klo 18.
Olin paikalla klo 16 aikoihin ja kyselin missä mennään ja koska esim. se rekan veto on ? Ovimies sanoi et se oli jo klo 12, - great ! Ok, olihan siellä vielä kisoja jäljellä ja ostin lipun. Sit katselin etteihän täälä ole edes nimeksi yleisöä paikalla suurinosa näitä kilpailijoita ja heidän tukijoukkojaan. Ei sekään mitään sainpahan rauhassa katsella kisoja mistä halus vapaita paikkoja kyllä riitti. Kiva niitä kisoja oli eka kertaa katsella livenä mutta sen kyllä huomas et järjestäjät olivat tainneet haukata liian ison kakun, sen verran sekavalta tapahtuma näytti. Lajista toiseen siirtyminen oli muutaman tyypin harteilla (3). Kuulutus kuulutti mitä sylki suuhun toi muka kivasti, sit kuuluttajakin lähti kesken illan, - tuli kait mitta täyteen. Kuulutuksissa olis näin eka kertalaisen korvin halunnut kuulla enemmän infoa kisailijoista esim. mikä laji ja kuka nostaa ja ketä edustaa yms. infoa, mutta ei niin ei. Aikataulu pahasti myöhässä ettei olis menny seuraavan vuorokauden puolelle niin päättivät siinä itekseen aloittaa penkkipunnerruksen yht aikaa tämän voimamieskisan viimeisen lajin kanssa, sit ei enään saanutkaan tolkkua tapahtumasta ja kaikilla kova kiire.
Kisat oli ihan ok mutta järjestys päin peetä niinkuin retkeilypyörän satula.
Ei tuollaisten tapahtumien järjestäminen käy ihan amatööripohjalta.
Kiitos kuitenkin kisojen kolmelle (3:lle) näkyvimmille järjestäjälle jotka juoksitte pitkin salia et jotain tapahtuis jossain ajassa, zemppiä.

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purepowerrr

      YLE kuvasi tosiaankin tapahtumaa ja varmastikin ihan ok kooste saadaan aikaiseksi. Parin vikon päästä se löytyy YLE Areenasta. Kovia voimapunnerrusennätyksiä tehtiin, vaikka maailmanmestaritason penkkipunnertajat joutuivat odottamaan vuoroaan tuntikausia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      93
      7577
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3576
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2961
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2461
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2454
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2399
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2195
    Aihe