sanokaas miehelle tyhmälle millainen on älykästä juttelua niin voitte näyttää mallia jutelkaa naiset tai kirjoitelkaa vähän aikaa keskenänne niin että opin ja näen millaista on älykäs sivistynyt keskustelu ja ominkin sanoin saa kertoa niin saatte itse valita aiheen tai jos mies kysyy otatko kupin kahvia oikein juhla mokka kahvia tai saanko suukon niin mitä suukosta puhutte monta tuntia syvällisiä järkeviä asia jutustelua
korkeasti koulutetut naiset
ystävä.haluaisi.tietää
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No mitäs jos me keskustelisimme sivistyneesti :-)?
Voin aloittaa. Millainen kesä sinulla oli?(Small talk voi olla kevyttäkin jutustelua, mihin ei tarvitse koulutusta,ehkä jonkinlaisen tilannekäsityksen maailman tapahtumista ja kotimaan asioista)
ihan kiva entäs sinulla niin otatko kahvia entä kastamista vai onko sivistyneempää ikävästi meni kun ranskassakin terrori iskut ja syyriassa pommitetaan meni koko kesä pilalle vai mikä on oikea vastaus itse ekan kannalla
Kiitos, ottaisin kahvia oikein mielelläni, ehkä pullaa hetken päästä, on niin rumaa puhua ruoka suussa...
Kyllä, olen samaa mieltä,että Euroopan tapahtumilla oli ikävä vaikutus myöskin täällä meillä. Tiesitkö,että Suomikin kaikesta järjestä huolimatta osallistuu taisteluun Isisistä vastaan, kouluttamalla kurdisotilaita, tänään luin lehdestä ja voin sanoa,ettei lukemani miellyttänyt ollenkaan. Mielestäni Suomen pitäisi pysyä täysin niiden tapahtumien ulkopuolella. Mitä mieltä olet tästä?
niin syödäänkö kinkku paketti puoliksi ja niin se on kummaa miksi isis pommittaa tavallisia ihmisiä eli työläisiä yms ei se mitään auta jos tappaa 100 köyhää tai työläistä ja eräs arabialainen sanoi kun kysyin mikä on isis niin sanoi että se haluaa ulkomaalaiset yritykset pois maasta jotka haluaa työttömyyttä ja palkkoja alas ja käärii voitot ja isis haluaa että oman maalaisilla olis töitä ja sanoi ettei amerikka tee hyvää eli asiat ei ole niin kuin amerikka antaa ymmärtää mutta tiedä sitten häntä otatko lisää kahvia
No tuta empä tiijä, mutta mitäpä jos myö nussittas rouva??
niin eiktuo ole ihan normi keskustelua mutta mitä on älykäs keskustelu aiheena juhlamokka kahvi miten puhutaan viisaita ja älykkäästi akateemisesti sivistyneesti
Kiitos.
Noin, tulihan sekin mieleen,että markkinavoimat ovat tällaisen toiminnan takana, loppujen lopuksi.
Mmm.ompa hyvää kahvia, onko tämä itsejauhettua?(Maailmanpolitiikka on raskas aihe, josta ei kannata kauaa puhua. Muutenkin small talkille on ominaista aiheesta aiheeseen hyppääminen jonkin aasinsillan kauuta, nyt voidit esimerkiksi mainostaa vähän olevasi itsekkin hieman materialistinen ja keittäväsi sumppisi amerikkalaisella kahvinkeittimellä, jonka tilasit vartavadten netistä, koska se oli saanut arvosteluissa maininnan parhaasta laadullisesta lopputuloksesta)
Sivistyssanoilla rajallisesta aiheesta,esim vitun parapsykologiasta Neuvostoliitossa.
Small talk on mukavaa ja pinnallista, mieluiten melko positiivissävytteistä jutustelua, mieluiten ryhmässä.
Syvää luotaava henkilökohtainen keskustelu menee mielipiteiden ja kokemuksien vaihdolla portaittain syvemmälle keskustelukumppaneiden mielipiteidiin, kokemusmaailmaan ja/tai psyyken olemukseen.
Tätä en nyt jaksa, meen syömään, joku muu vois jatkaa...
Hyvä aloitus, tpivottavadti tykkäsit mun osuudesta :-)
onko+tämä+älykästä+jutustelua+vai+että+juhla+mokkaa+se+on+tehty+suomalaiseen+makuun+hihitystä+ja+toinen+sanoo+ja+100%sta+arabica+kahvisekoitusta+ja+toinen+siihen+ja+se+suljetaan+teipillä+akateemistä+hihitystä+jota+kouluttautumattomat+ei+voi+nauraa+ja+hihitys+jatkuu+ja+sit+toinen+sanoo+paulig+tekee+juhlamokkaa+ja+hihitetään+ja+todetaan+ollaan+oikein+akateemisen+perikuvia+muut+on+tyhmii+hihitetään+ja+se+on+hieno+ja+täyteläinen+ja+hihitetään+sama+jatkuu+seuraavaan+päivään+ja+kaks+päivää+juteltu+juhlamokka+asiaa+niin+todetaan+kyllä+oli+kiva+jutella+sivistyneesti+ihmiset+on+tyhmii+ne+ei+osaa+jutella+mut+me+koulutetut+osataan
Mitä jos aloittaisit itsesi sivistämisen sillä, että opettelet laittamaan kirjoitukseesi isot alkukirjaimet, pilkut ja pisteet paikalleen. Minulle menisi heti mielenkiinto, jos miehen kirjallinen ulos anti on tuon tyylistä kuin sinulla.