ratsastaminen jännittää

pelokass

Eli siis, ratsastin vuosina 2014-2015 epäsäännöllisesti (n. 1Krt kuukaudessa). Silloin menin käyntiä ja ravia, pääsin myös laukkaamaankin pieniä pätkiä.
Nyt n. 5Kk sitten aloitin ratsastuksen uudestaan, nyt säännöllisesti, eli 1krt viikossa. Nyt kuitenkin ravaaminen ja laukkaaminen on alkanut jännittää. Ravatessa olen ravannut mahdollisimman hitaasti ja siirtänyt aina välillä käyntiin. Laukan aikana olen mennyt kävelemään kentän keskelle. En uskalla pyytää taluttajaakaan, koska kenelläkään muulla ei tunnilla ole, ja tunneilla laukataan melko pitkiäkin pätkiä. Tunti on siis tasoltaan C. Viime tunnilla meillä oli esteitä, ja muut hyppäsivät n. 40-60cm. Sain kyseiselle tunnille tallin kilteimmän ponin, ja menin esteet madallettuna (n. 10-20cm) ja käynnissä/osittain ravissa. Opettajani on sanonut minulle muutaman kerran että minulla pitäisi olla raippa mukana, mutta en uskalla ottaa sitä sillä olen kuullut että jotkut tallin ponit voivat lähteä laukkaamaan kovaa jos sitä käyttää.

Tähän liittyen vielä pari kysymystä:

1. Miten pääsisin jännityksestäni eroon?
2. Kannattaisiko minun vaihtaa tuntia, jos kannattaa niin minkä tasoiselle? En ehkä mielellään ainakaan vielä siitä taluttajasta luopuisi. Olen kysynyt asiasta jo opettajaltani, ja hän on sanonut että teen niinkun minusta itseltä tuntuu. En kuitenkaan tiedä oikein mitään tasoista ja niiden vaatimuksista oikein mitään, joten siksi kysyn täällä.

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos sinua hirvittää niin että kaipaat taluttajaa, sinun kannattaisi melkeinpä siirtyä alkeis/jatkoryhmään. Se saattaa tuntua hiukan nololta, mutta ei kannata rimpuilla eteenpäin ryhmässä johon ei tunne kuuluvansa. Harrastuksesta menee ilo, jos koko ajan pelottaa. On parempi aloittaa aivan alusta, opetella kaikki uudelleen perusasioista lähtien ja edetä sen mukaan mikä itsestä tuntuu hyvältä.

      Jos mahdollista, yritä päästä yksityistunneille, edes muutaman kerran, se mahdollistaa yksilökohtaisen opetuksen, ja voit halutessasi pyytää vaikka liinatyöskentelyä, kun opettajan ei tarvitse keskittyä muihin ratsukoihin. Liinatunnit ovat tehneet hyvää monille joita ratsastus on jostain syystä alkanut jännittää.

      • pelokass

        Kiitos paljon vinkeistä! Sovimme opettajan kanssa että käyn nyt n. Kuukauden ns. Minitunneilla joka ei siis ole varsinainen alkeiskurssi, vaan on tarkoitettu niille, jotka eivä ole vielä tarpeeksi vanhoja alkeiskurssille. Siellä on aina taluttaja ja mennään enimmäkseen käyntiä :) Noin kuukauden päästä siirryn sitten alkeisryhmään.
        Tänään olin ensimmäistä kertaa yksityistunnilla, johon uskalsin pyytää taluttajan. Uskaltauduin jopa ravaamaan pidemmänkin pätkän :)
        Ratsastuksenopettajani sanoi, että nyt jo noin puoli vuotta kestäneellä alkeiskurssilla mennään jo jonkin verran ilman taluttajaa, mutta lupasi huolehtia siitä että saan sen joka tunti jos haluan ::)

        Kiitos vielä paljon!

        T. Ensimmäisen viestin kirjoittaja


    • Eipä kestä! Hienoa että sait asian järjestettyä!

      Tärkeintä on muistaa, että etenet juuri siihen tahtiin mikä itsestäsi tuntuu turvalliselta. Jos vielä kuukauden kuluttua hirvittää ratsastaa ilman taluttajaa, niin sitten jatkat talutuksessa kunnes tuntuu että uskaltautuisit taas kokeilemaan ilman. Ja jos sinusta alkaakin tuntua jo aikaisemmin ettet enää tarvitse taluttajaa, niin voit kaikin mokomin kokeilla miltä hevosen selässä tuntuu istua itsenäisemmin. Kerro opettajalle ajatuksistasi aina kun jokin muuttuu suuntaan tai toiseen, niin hänkin tietää missä mennään, ja osaa opastaa sinua eteenpäin.

      Onnea matkaan! :)

    • Heppamummu

      Just näin!
      On hyvä että tuntee itsensä. Ja kertoo sen myös opettajalle.

      Sen lisäksi tuo on mielestäni oikein tehty myös hevosta kohtaan.

      Ja minä siis olen niitä jotka pelkään hevosia ja siltikin ratsastan. Joten tiedän mistä puhun.

    • Ratsastaja1111

      Jep! Ja on myös tärkeää, että luottaa poniin/hevoseen. Se saattaa olla aluksi vaikeaa ihan kokemuksesta kerron, mutta heti kun luotin niin löysin iha uusia ulottuvuuksia :D muista, että hevonen on sun ystävä. Älä mieti liikaa äläkä pakota itseäsi tekemään jos tuntuu epämukavalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe