jolla tuloerot suuret naiseen verrattuna. nostitko rahat vai siirsitkö?
miten valmistauduit tulevaan eroon rikkaampi mies
22222yt
1079
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Avioehto on aika toimiva
niin on mutta senkin voi riittautta joa se on kohtuuton köyhemmän puolison osalta ja oikeus ratkaiseen kuinka paljon tasinkoa joutuu maksamaan.
Avioehdon riitauttamisesta ei ole hyötyä. Itsepä on köyhempikin sellaisen tehnyt.
Yhden tutun vaimo riitautti avioehdon -80 luvun lopulla ja sai melekin 300000 markkaa tasinkoa ja ne oikeuden päätöksen mukaan tuli tehdyistä kotitöistä. Tuokin riippuu siitä on se köyhempi puoliso laittanut rahaa perheeseensä ja jos on hyvät perustelut niin aina saa jotain.
Tuosta on neljännesvuosisata. Ajat ova "hieman" muuttuneet. Ei kannata liikoja toivoa, koska naisilla on nykyään täysin samat mahdollisuudet kuin miehilläkin. Jos on omasta tahdostaan kotona, niin se on oma valinta.
Riitauttamisessa on myös riskitkin ja niistä riitauttavan asianajaja ei tietenkään kerro, ettei menisi mehukas ja tuottoisa naapurikorttelin juristille.
Miksi "mies"? Nykynaiset ovat useinkin miehiään rikkaampia. Tosin avioehtojakin tehdään nykyään enemmän.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että avioliittolakia pitäisi muuttaa. Se on tehty puolison kuoleman varalle alun perin 1929. En yhtään ihmettele miksi nykyisin suositaan avoliittoa. Paljon selkeämpi juttu.
Meillä on avioehto, erilliset asuntolainat ja molempien vanhemmat ovat tehneet testamenttiin pykälän missä lapsien puolisot ei saa mitään perinnöstä avioeron sattuessa.
Avioero on tällä hetkellä hyvin lähellä. Minä (mies) olen huomattavasti pienituloisempi kuin vaimoni. En halua siltä naiselta yhtään mitään.
omistan 100000 vaimo 20000 meillä on talo yhteinen n .50000 auto 8000e on minulla. minulla isompi palkka. 3 lasta 4-10v. avioehdolla häviän heti 40000 jotain ellei ehtoa? mitäs jos vaimo ei suostu ehtoon?
molempien allekirjoitukselle.
Jos sinulla on ollut omaisuutta ennen avioliittoa, järkevä ihminen olisi tehnyt avioehdon jo ennen niitä lapsia ja yhteen muuttamista.
Avioehdon tarkoitus on suojella sitä omaisuutta joka on ehditty kerätä tai periä ennen parisuhdetta. Huom! siis ennen parisuhdetta kertynyt omaisuus voidaan suojata avioehdolla hyvin tänä päivänä.
Mutta parisuhteen aikana kertynyt omaisuus on tänäkin päivänä pääsääntöisesti yhteistä, ellei sitten parisuhteen osapuolet sovi yhdessä toisin, eli tee avioehtoa ja rajaa pois jotain osaa toisen omaisuudesta.
Jos avioehtoa ei ole, parisuhde on kestänyt vuosia ja on yhteisiä lapsia, niin siinä tapauksessa myös ennen parisuhdetta tullut omaisuus ositetaan eron sattuessa.
Jos vaimosi on ollut pois töistä kotona hoitamassa lapsia enemmän kuin sinä, on oikeus ja kohtuus, että vaimosi saa osan avioliiton aikana kertyneistä säästöistäsi ja omaisuudestasi. Vaimosi on menettänyt mm. työeläkettään jopa satoja euroja kuukaudessa loppuiäkseen pelkästään sen takia, että on pitänyt huolta myös sinun lapsistasi, joten... mietipä asiaa tältä kannalta, heittäisitkö sinä takkaan joka kuukausi vaikkapa 300€ koko loppuelämäsi lastesi vuoksi.
Et sinä avioerossa häviä yhtään sen enempää kuin mitä vaimosi on jo hävinnyt hoitaessaan yhteisiä lapsianne. On oikeus ja kohtuus että varakkaampi maksaa tasinkoa köyhemmälle puolisolle eron tullessa koska ei se varakkaampi olisi voinut kerätä omaisuutta siinä määrin jos toinen ei olisi ollut kotona hoitamassa kersoja.
Aika samoilla linjoilla olen minäkin. Toisaalta kaikesta voi sopia. Molempien allekirjoituksella -nimimerkki voi yrittää sopia osituksessa itselleen pienempää "tappiota" jonkun kymppitonnin, jos vaimo ei suostu avioehtoon.
Toisaalta mielestäni 40 000 euron tasinko on suhteellisen vähän. En tiedä kannattaako tuommoisesta summasta kovin paljon päätään vaivata. Ehdit vielä elämäsi aikana tienata. Lisäksi ajattele se sijoituksena lastesi hyvinvointiin. Kai haluat, että heillä on äidinkin luona mukava koti ja ruokaa pöydässä.